GävleLasse
saxat ur expressen.
Nu lovar arrangören att isen i Skonto Arena, där Tre Kronor spelar sina tre kommande matcher, inte ska bjuda på fler skandaler.
- Det är egentligen inte isen som det är fel på. Det är sargen som är problemet. Det är Internationella Ishockeyförbundets egna sarg som vi flyttar mellan mästerskapen och den är något rörlig, säger Jan-Åke Edvinsson, generalsekreterare på Internationella Ishockeyförbundet.
- När spelarna hänger på sargen trycker sargen till isen och det skapar tryck mot isen.
Nu ska sargen sättas fast ännu mer ordentligt.
En åtgärd som Edvinsson tror löser alla problem.
- Ja, vi kommer att fortsätta spela VM i Skonto Arena, säger IIHF:s högste chef.
Enkelt att säga att allt är bara kasst med Lettland som arrangör men det håller ja inte alls med om. 400 m mellan arenorna och centralt i stadskanten, helt suveränt i mina ögon.
Så var matchen klar igen, vid ledning med två mål? Ja, slappnar man inte av och väljer att inte skita i försvarsspelet så hade det förstås varit troligt. Mattias Timander är ju för underbar och han visar klassen på nytt. Nu var han inte ensam skyldig vid det senaste målet, där tre svenskar glodde på pucken. Knyt ihop den här säcken nu Sverige!