1150x200-brynasbanner.jpg

Forum

« · 2821406 · »


Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Matchtråd: Brynäs IF - Linköping HC 2025-02-15
Brynäsgubbe:

Bor i Stockholm. Klarblå himmel, snöar ingenting. Lite vitt på asfalten men verkligen lite.
Låst ämne

Sv: Matchtråd: Brynäs IF - Linköping HC 2025-02-15
SuneMangs: Samma. Rejält snöfall i Stockholm nu och stor olycka på E4an... Skulle man tagit tåget?
Låst ämne

Matchtråd: Brynäs IF - Linköping HC 2025-02-15
Matchtråd skapad!

Undertecknad ska begå sin senaste säsongsdebut någonsin (buuu), så jag hoppas vi krossar LHC ordentligt. Är lite rädd för torsk på förhand men tippar ändå en säker 5-2-seger till Brynäs. Målskyttar blir Kinnvall, D'Astous, Scott, Rödin och Larsson.
Låst ämne

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Kärpät verkar ju fortfarande vara med om sista slutspelsplatserna dock.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: se det positiva; du överlevde😂😂

Hälsningar
En som varit med förr🇧🇪
Kommentera

Sv: A proposito de nada
nittontolv: 😂😂, din partners motargument kan bli: ”räknas inte, det var igår”….😬😬

Kanske ta en sväng till blomsteraffären innan nedsläpp😂?

Hälsningar
”Har varit med förr”🇧🇪
Kommentera

Sv: A proposito de nada
SuneMangs: … eller Ben Tardif :)
Kommentera

Sv: A proposito de nada
JawKee: Clara klar för Kärpät, enligt Svensson på Expressen.

Pelicans ska vara beredda att släppa folk också, men givetvis kostar det. En sån som Lars Bryggman hade varit bra att bredda laget med kan jag tycka, men han hade förmodligen kostat en del.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jo, det kan bli en fälla om man för mycket försöker att spela på ett spel som man egentligen inte gör, dvs att vara ett grisigt och överfysiskt lag. Vi ska hålla oss till vår spelplan. Och om det hade kontrat oss så mycket med en fysiskare spel mot oss så bör andra lag ha gjort det under säsongen, vilket de inte har gjort.
Självklart ökar skaderisken när man får ta emot tacklingar. Men det kommer den ju att göra oavsett om vi spelar mer fysiskt eller inte. Och återigen, vi är en av de mest fysiska lag i SHL redan.

Jag tror vi gör bättre i att försöka hantera andra lagets fysiska spel på samma sätt som vi gjort hela säsongen - med spelskicklighet. Dessutom kommer många spelare som vi redan har i laget att vara allt mer fysiska i ett slutspel, precis som många andra lag kommer.

Sen att sätta in tacklingar i defensiv zon är väldigt risktagande. Berra gör det på ett väldigt bra sätt då han är medveten om riskerna. Du tacklar, tar bort en spelare, ABSOLUT, men det öppnar upp ytor då du tappar din yta helt efter en tackling. Så fysisk spel är inte bara en fördel.
Om vi snackar fysiskt spel i sargerna så har vi ju det redan garanterat.

Kopacka får det ofta svårt vad jag har sett när motståndarna är fysisk mot honom, men inte Bobby, det snarare "väcker" honom.
Sen oavsett om dom kontrar vår förstakedja, andra, eller tredje så har vi andra kedjor som kliver fram. Så ett sånt strategiskt spel från motståndarlag kommer väldigt sällan funka mot oss. Mot t.ex Örebro fungerar det nog utmärkt.

Jag håller helt enkelt inte med om att vi behöver få in en "polis" eller nån spelare som är väldigt fysisk och grisig, tycker inte det hör hemma i vårt spelsystem.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Angående slaggisen med Larsson. Det var ett vackert lagbeteende av D’Astous att ta bort grisen Omark som kommer in som tredje man på Larsson. Den som inte gör det för sina kamrater har inte i ”mitt” Brynäs att göra. 2:a, 5:a, vad som helst. Det är alltid rätt agerat av D’Astous.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
v-ås: Jag vet. Jag räknade bara sviten sedan vi fick ihop spelet på riktigt allvar förra säsongen.
Både din och min statistik är ju helt fantastiska.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
JawKee: ” Jag tycker inte vi ska gå i fällan att vi ska spela överdrivet fysiskt i ett slutspel.”

Det är väl ingen fälla utan ett spel som gynnar närkamperna hos de som är bra på det.

” Att andra lag är fysiska tror jag inte är till vår nackdel direkt”

Jo, skaderisken ökar - och det är den som tar smällarna som det ökar hos mest.
Det retar även upp de våra att göra något tillbaka som kan rendera i något från 2min till avstägning (och alla har en gräns hur mycket de tål) - absolut inget som gynnar oss. Sen tar det energin, orken och luften ur våra spelare att få tunga tacklingar. Bara att hamna på arselet tar energi ut kroppen.

” Om motståndare ska kunna sätta dit våra backar behöver dom ju vara snabbare på skridskorna, eller helt enkelt spela närmare oss”

ja det är så det är förvisso - de måste ligga närmare men på backarna stöter och jagar man ju med fart primärt och går på kropp först när spelare och pucken fastnar efter sarg eller som sen eftersläng om backen hunnit passa vidare - men däremot kommer våra snabbskrinanre, som tex kopacka eller Trivingo, med fart och tränger efter sarg så är chansen betydligt större att motståndarna får pucken om de trycker upp Jack eller Bobby i sargen än går på pucken. Och lägg då på skaderisken eller att spelaren lackar ur och efterslashar osv.

Tar vi slagsmålet med Larsson där som exempel. Det kunde ha slutat med avstängning om det var 5 gången de började svinga och de spårat ur helt. Sen skitbra att någon agerade drog ner deras gubbe för att skydda Larsson - men det kan ju vara 2min och BP. Så ännu bättre om vi haft någon i 4de eller 13de som kan gå in och visat att det gör ont att spela fysiskt på oss.

Fysiskt kommer det att bli,
och visst klara alla våra spelare det på olika nivåer. Det är tränade för det.
Men att inte få eller kunna svara upp lika mycket på fysiskt spel i defensiven när man jagar puck är också ett sätt och att fakirs riskera att bli svagare och svagare ju mer man närmar slutet på matchen och ju närmare match 7 man kommer en serie i bäst av 7.

Så jag håller inte alls med dig - om du inte är klart domensnt med pick på isen - men det är inget lag i shl mer en under vissa perioder av matchen - och vi ska ju inte vara fysiska i offensiven på bekostnad av puckkontrollen och farten, men det är ju självklart för alla lag.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: 106 matcher ( inkl slutspel förra året) 80 vinster, blir det väl? Sjuka siffror 💪
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Hmm … osäker på antal 3:or och 2:or denna säsong - kan vara fel.
Edit/ Kollat nu 31 av 42 denna säsong var det. Så totalt 53 segrar de senaste 65 tävlingsmatcherna!
Kommentera

Sv: A proposito de nada
v-ås: Vi vann väl 22 av de sista 23 matcherna inkl slutspel förra säsongen. Lägger man till årets säsong med 34 av 42 blir det en fin svit: 56 vinster på de senaste 65 tävlingsmatcherna om jag räknat rätt.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
v-ås: Spelat 94 vunnit 69. Bara seriespel. Stämmer det? Isåfall, sjuka siffror
Kommentera

Sv: A proposito de nada
bradberry: Någon skrev statistik om hur många matcher Brynäs spelat sen dom åkte ur SHL och antal vinster, det var extrema siffror. Nån som kan den statistiken?
Kommentera

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Ingen ska ha ett 5-årskontrakt.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Riktigt bra intervju av GD faktiskt. Flera sköna citat för oss dessutom.
"Trivigno har signerat ett tvåårsavtal med Brynäs.
– Det var så jag ville ha det, jag kände att det var rätt. Och ska jag spela någon annanstans än i NHL så är det Brynäs som gäller för mig nu. Jag vill inte spela för någon annan klubb."

Kan han bli vad Broc Little blivit för Linköping månne?
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Bobby borde få kontrakt på minst 5 säsonger till !! Hur blir det med Persson? Brynäs är ganska tysta eller det kommer inte ut nån ....
Kommentera

Sv: A proposito de nada
nittontolv: Samt att publikintresset och ett numera garanterat slutspel ger lite på pluskontot också.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Bra intervju med Bobby i gd idag där han bland annat säger att ”Gävle har gått hem hos både Bobby och hans fästmö Danielle.
- Hon säger att hon aldrig vill åka tillbaka hem.”.
Låter lovande inför framtiden!
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Cardigan Daffipoff: Brynäs måste vara betydligt mer lockande att gå till efter den här säsongen, och till nästa säsong behöver man inte skänka sex miljoner till IKO heller.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Samtidigt, det Brynäs gör i år kommer vara i många år om det förvaltas på rätt sätt. Brynäs inför nästa säsong har HELT andra förutsättningar än vad vi hade inför denna säsong. Både ekonomiskt och sportsligt. Att denna säsong so far blir svår att toppa står ju helt klart, men i teorin borde vi kunna gå hyfsat nästa också.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Gyllen22: Någon skrev statistik om hur många matcher Brynäs spelat sen dom åkte ur SHL och antal vinster, det var extrema siffror. Nån som kan den statistiken?
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Brynäsgubbe: Klart man njuter, och man har njutit hela säsongen. Men helvete vad fort säsongen har gått! Känns som man nyss satt bänkad i soffan den 21a september och äntligen skulle få sen Brynäs i shl igen. Men ska man vara helt ärlig så har det ju blivit en vana att Brynäs vinner? Hela förra säsongen plus denna. Tro mig, jag försöker njuta men det är ganska svårt när det blivit så vanligt att vinna😂
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Knallhatten:
Vinner vi serien så vinner vi sportsligt SM guld.
Växjö guld är kattguld i mina ögon.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: Då kör vi 🤭💪
Kommentera

Sv: A proposito de nada
bradberry: Ja, det är helt sinnessjukt, som jag sa igår.

Som den pessimist och realist jag är, så kan jag tyvärr konstatera att det bara finns en väg att gå när man är på toppen. 🤣

Skämt åsido, men det kommer såklart kännas tungt nästa säsong och alla efterföljande säsonger då Brynäs inte kommer kunna göra det vi gör i år. Det saknar motstycke som du säger. Once in a lifetime.

Så vi får njuta så länge vi kan.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Svensson_62: "Hmm… Om inte Anaheim vill ha honom i FBK p g a brist på speltid borde de ju inte vilja ha honom i Brynäs heller."

Rickard Wallin i Aftonbladet: "Vi har nu fått veta att Anaheim, som äger Damians rättigheter, anser att detta är bäst för hans utveckling då han inte fått det resultatet som vi och de hoppats på under året och vi önskar honom lycka till i den fortsatta karriären, säger Wallin."

Jag får det till att Anaheim säger upp avtalet för att "han inte fått det resultatet som vi och de hoppats på". Anaheim var, vad jag vet, precis som alla Brynäsare extremt nöjda med Claras utveckling i Brynäs och Anthon Hansson som tränare. Jag ser så klart gärna att "Ludde" stannar - men om han redan har bestämt sig för Finland vore det här, enligt min mening, ett fint alternativ för både Brynäs och Clara. Förstaspaden lär Clara inte utlovas varken i Finland eller i Brynäs - men han har definitivt chansen att tävla om den och speltid. Intressant förresten att Färjestad, som brukar ha bra omdöme, byter ut Brynäs flipp från förra året till Brynäs flopp från förra året. Börjar omdömet svikta?
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: Ja, det är en spelare med helt annan hockey i sig än exempelvis Kvist. Tror som sagt han kommer bli riktigt, riktigt bra på SHL-nivå (och kanske mer) inom något år. Han behöver bara hamna i rätt omgivning en säsong.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Mattson: Just Ljungkrantz tycker jag ändå i grunden är en spelare som har mer talang i sig än Kvist, Birgersson, L.Lindblom till exempel. Därav att han till skillnad från övriga blev draftad och det hyfsat högt. Har inte fått det att lossna i Färjestads stjärnspäckade forwardsuppsättning men känner mig rätt säker på att han kommer att uträtta mer i sin karriär än de övriga jag nämnde.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Zooma ut och ponera att Brynäs hade cementerat en plats runt 5-8 i tabellen och vi varit någorlunda trygga att slippa undan kval… Det hade bedömts som en riktig succésäsong och ett sensationellt återtåg i finrummet… Nu leder vi serien efter 42 omgångar. Å vi gör det i överlägsen stil. Vi är 14 poäng före tvåan. Hallå, vi leder SHL! Överlägset… När allt sker successivt så vänjer man sig undan för undan och förbereds liksom för nästa nivå hela tiden… Men zoomar vi ut och analyserar… Vafan har Brynäs åstadkommit den här säsongen egentligen…? Det saknar ju motstycke!

Njut Brynäsvänner!
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Silfverkroken: På samma tema är Ljungkrantz -1 i sin första match för Bofors. På totalt 1 insläppta.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Intressant att lära att bara i Torontos innerstad finns det 54 hockeyrinkar med isanläggningar!. Inte att undra på att det finns så många bra spelare från Kanada.
Källa Aftonbladets Hockeyresan i Kanada som kommer ut då och då i dessa dagar (rekomenderas mycket starkt att se)
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Mattson: Japp, det känns som vi senaste åren satsat på ett ett par juniorer bara för att satsa på juniorer för sakens skull när det inte funnits så många talanger som kommit fram. Blir inte bra varken för Brynäs eller spelarna i fråga. Ta hellre in billiga och unga spelare utifrån i så fall. Spelarna som fått chansen i år (Svrcek, Sundqvist och Hillström) tycker jag genuint ser ut att ha mycket talang och som jag tror kommer kunna bidra och faktiskt göra skillnad i A-laget flera år om de inte blir så bra att de sticker över till Nordamerika. Även om det så klart påverkar att det i år är en bättre miljö att utvecklas i för våra unga till skillnad från tidigare SHL-sejourerna.

EDIT: Ser att Peja sa ungefär samma sak som mig men med färre ord :)
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Viggo Björk född 2008 gjorde sitt första allsvenska mål för DIF

Sjuk talangfabrik DIF har nu.

Noterbart att Thoresen spelade fram till målet som är 25 år äldre.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Mattson: Du behöver nog inte vara orolig. Det var till stor del av konsekvens av att kullarna var svaga liksom den sportsliga ledningen som vek sig för pressen att kvotera in egna produkter i A-laget. Den typen av unga spelare som du nämner kommer aldrig få massa A-lagsmatcher nu när 07:orna kommer framstormandes.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
JawKee: Kör som i HA-slutspelet förra året.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: Jag tycker inte vi ska gå i fällan att vi ska spela överdrivet fysiskt i ett slutspel. Då kommer vi floppa. Vi ska fortsätta spela vårt spel med spelskicklighet. Fysiska är vi ju redan och har varit hela säsongen. Att andra lag är fysiska tror jag inte är till vår nackdel direkt. Om motståndare ska kunna sätta dit våra backar behöver dom ju vara snabbare på skridskorna, eller helt enkelt spela närmare oss, och då öppnar det ju faktiskt ytor mot oss.
En polis har vi, Berra. En gritty spelare som smäller på har vi också, Bobby.
En till kropp kan absolut behövas. Men annars tror jag att vi har det vi behöver.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Linus Lindblom gör sitt första mål i HA. Tänker på Brynässpelare som Kvist, Birgersson m.fl. som fått så många chanser i A-laget utan att vara i närheten av att bidra. Brynäs måste klippa banden tidigare.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
dempa: Vad har händ med alla modoiter? Har ni gått och blivit ödmjuka? 😁 Hoppas ni klarar er kvar 👍
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Johannes Hedberg: bara å gratulera till er säsong, mäkta imponerande å kul!
Kommentera

Sv: A proposito de nada
xxx BIF xxx: ja herregud ...o svårt att ersätta de tre men om vi får tre ersättare som är 80 % :)
Då ger vi ju de andra lagen en sportslig chans att slåss om seriesegern nästa säsong🤣🤣🤣🤣
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Johannes Hedberg: ”det här en säsong som inget lag är svensk hockey kommer göra om… någonsin!”

Om vi tappar Charlie, Theo och Söddrstöm tror jag inte vi gör det heller. Tyvärr!
Extremt svårt att hitta ersättare till samma peng tror jag.
Men du har rätt..
..j@vlar vilken säsong vi gjort oavsett om vi ryker direkt i slutspelet eller inte.

Två år av ren glädje!
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Peja:
”Sen är jag övertygad om att Brynäs också jagar spelare som kan bredda laget inför slutspelet.”

Jag önskar du har rätt, dryga 24h kvar nu eller?
Jag tror man tittar på vår ledning i serien och bedömer det som som dagens status för shl.
Växjö kommer bli grymt farliga, men även Färjestad, Lule å Frölunda kan ta det.
Saik dippar till och från men får de en topp är de lika farliga. Timrå vet jag inte om jag tror på tyvärr.
Men hur som - vi behöver back och en polis (någon som kan smälla på ordentligt och det är helt ok om det är fult - hellre att ”de” blir påsmällda än inte vi.)
Jag hade gärna tagit E. Larsson, hellre svin hos oss än mot oss.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Helt otroligt vilken säsong vi gör. Fatta hur det här svider i alla Brynäshatare där ute.

Silfverberg, D’Astous, Söderström, Larsson, Rödin, Källgren, Persson, Rödin, Trivigno, Kopacka, Lindblom… vilka spelare!

Även om vi skulle ryka i en kvartsfinal så är det här en säsong som inget lag är svensk hockey kommer göra om… någonsin!
Kommentera

Sv: A proposito de nada
aplusb: dock lite orolig, har snackats en del om att HV71 försökt få till sig Matt tomkins. Men den affären blev nyligen idag helt körd.

Så kan det vara så att Färjestad fått han på bordet samtidigt och tagit han direkt?😮‍💨😮‍💨
Kommentera

Sv: A proposito de nada
Petrov: Om ett år pratar han flytande finska 😃 En hjälte vilket som.
Kommentera

Sv: A proposito de nada
SaggeBoy: Får snarare gratulera Clara. Han har knappast mått bra i Färjestad. Hoppas han får revanch i sitt nya lag.
Kommentera

« · 2821406 · »