1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 736208 inlägg · 7967 ämnen

Olympiska Spelen 2014


Sv: Olympiska Spelen 2014

Peja:

Nej det är förmodligen ingen större skillnad mellan domarna, jag skulle gissa att erfarenhet spelar in i valet av finaldomare. Den Kanadensiska huvuddomaren, Kelly Sutherland, är mycket välmeriterad. Sedan tycker jag det hela är en icke-fråga, de här domarna är yrkesmän och lever till viss del på sitt goda rykte, jag tror knappast de skulle riskera det genom att döma medvetet partiskt. Se bara på Domarna som dömde semin USA-CAN igår, en från vardera land, inte tyckte då jag de var partisk...För min del känns alla konspirationsteorier/gnäll mer som dåliga undanflykter ifall Tre Kronor skulle förlora finalen. 


Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71:

"Det är bestämt sedan långt tidigare i samråd med alla kvalificerade lags förbund att domarnas nationalitet saknar betydelse, istället tar man ut de domare som gjort bäst ifrån sig under turneringen. Så har det varit ända sedan det infördes med NHL-spelare i OS, lustigt nog har Kanadensare dömt samtliga dessa finaler och så vitt jag vet har ingen klagat förr."

Nu tycks det ju som så att NHL har bestämt att NHL-domare SKA döma finalen, oavsett prestationen du hänvisar till...

Och du tror alltså inte att NHL vilkorat domarfrågan för spelarnas deltagande i OS? Utan att Sverige hade kunnat opponerat sig o säga; "några nhl-domare ska det inte vara!"?

Och har du tänkt på att detta är första gången post-nhl i os som Europa möter Nordamerika?


Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71: Vettiga hockeyskribenter har klagat på upplägget varje år. Alla - spelare, ledare, domare, förbund, media - är helt beroende av NHL:s välvilja om man ska komma nånstans i den begränsade hockeyvärlden. Självklart säger dom tack och amen om bossen säger - så här ska vi göra.

Huge: Att upplägget gällt hela tiden gör det alltså klokt? Säger väl snarare hur jävla sjuk hockeyn alltid varit.

Ishockey är världens roligaste sport. Men också en av de mest korrumperade. Paradoxalt nog står hoppet till Ryssland och KHL. Först när NHL får en jämnstark konkurrent kan hockeyvärlden bli mer rättvis.


Sv: Olympiska Spelen 2014

tjugo8:

O det tycks så för att?  Men det är väl inga konstigheter att det blir just NHL-domare i finalspelet oavsett, helt enkelt för att de flesta av världens bästa domare finns där. Och om jag tror NHL har villkorat domarfrågan? Visst har dem det, hoppas jag. Gud förbjude att vi skulle få någon halvslut och bakfull Ryss, typ gamle Mororzov. 

Och det är INTE första gången post NHL Europa och Nordamerika möts, i Final ja, men inte i slutspel och Kanadensiska domare har "tillåtit" både Tjeckien och Finland att vinna över Kanada där i NHL-Os tidigare.

För övrigt kanske du såg OS-studion nyss där Tallinder berättade att de har större förtroende för dessa domare som de redan har en relation och kan diskutera med än random Europe.


Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71: "Sedan tycker jag det hela är en icke-fråga, de här domarna är yrkesmän och lever till viss del på sitt goda rykte, jag tror knappast de skulle riskera det genom att döma medvetet partiskt."

Föreställ dej: Maracanastadion, Rio de Janeiro, 13 juli 2014. VM-final mellan Tyskland och England. FIFA har bestämt att tysken Wofgang Stark ska döma matchen. Motivering: Han är yrkesman och skulle aldrig medvetet döma partiskt.

Troligt?


Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

Vettiga hockeyskribenter, är inte det en motsägelse i sig själv? ;)


Sv: Olympiska Spelen 2014
tompap71: Inte om de vågar kritisera NHL.

Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

Om vi förutsätter att många av världens bästa domare återfinns i Bundesliga och han vore en av toppdomarna där så anser jag att det vore helt ok, troligt att det skulle bli så? Nej.


Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

Så det är utgångspunkten för att vara vettig, att våga kritisera NHL? Det är nog åtskilligt mer som behöver kritiseras...också, för att jag ska se dem som vettig.


Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71: Nej, det är inte troligt eftersom det råder balans i fotbollen.

Och sen den här myten om att det bara finns duktiga hockeydomare i NHL. Det är ju inte sant. Lika lite som att det bara finns bra hockeyspelare i Kanada.


Sv: Olympiska Spelen 2014
tompap71: Jag påstår att Sveriges chanser att vinna i morgon minskade med 10-15 procent när man bestämde att kanadicker skulle döma. Men det kommer du aldrig att få höra en välavlönad mitt i karriären och anställd i organisationen säga (dvs. Tallinder).

Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71:

Troligt att spelare skulle säga sin verkliga mening om detta idag, fokus på saker du kan påverka

Ordförande har ordet;

2 tim

Mycket märkligt, finns det inga domare från USA i NHL?


Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

Jag säger inte att det bara finns duktiga hockeydomare i NHL, jag säger att majoriteten av världens bästa domare finns där, det är viss skillnad. 

Att jag anser att det är så beror på att där finns ett större urval, det är fler matcher att döma där än andra länder därav kommer större erfarenhet och dessutom dömer man de bästa spelarna vilket ställer högre krav. Men visst finns det bra domare även utanför NHL, Vi har ju Vinnerborg.


Sv: Olympiska Spelen 2014
tompap71: Men det där gäller ju i alla sporter. Fotbollen också. Inte fan låter man det styra över rättviseaspekten.

Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

Just Tallinder 35år med utgående kontrakt kanske inte jag skulle beskriva som mitt i karriären, men visst du kan ha en poäng där. Men jag håller fortfarande inte med om att det skulle vara något problem med en Kanadensisk huvuddomare.


Sv: Olympiska Spelen 2014

tjugo8:

Se föregående inlägg.

Antal huvuddomare från USA i NHL är för övrigt 7st (av42)


Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

För övrigt är det inte alls så ovanligt att man struntar i domares nationalitet utan istället söker ta ut de bästa även inom andra idrotter. Bedömningssporter som Backhoppning, konståkning osv t.ex.


Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71: Men isåfall kan vi väl alltid bortse från det där med nationalitet hos domare, i alla sammanhang? Om människan alltid är god är inte det ett problem.

I de flesta andra sporter anses det som viktigt att beakta risk för partiskhet. T.o.m. i civilsamhället är det vedertaget att jäv ska undvikas. Men just inom ishockeyn gäller inte såna normer?


Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

I den bästa av världar så, ja. Men det skulle aldrig funka eftersom konspiratoriska och småsinta människor väljer att döma folk utifån skitsaker som hudfärg, religion och liknande istället för att se till människans kvalitéer och kompetens. Om vi nu ska hårddra och generalisera frågan.


Sv: Olympiska Spelen 2014
tompap71: Exakt. Och av de skäl du räknar upp vill man i alla sammanhang minimera riskerna för att "den egna" gruppen ska gynnas på ett otillbörligt sätt. Ja, förutom inom ishockeyn, då.

Sv: Olympiska Spelen 2014

Jajjen:

Haha... Inser nu att mitt inlägg var ett rätt korkat argument för min åsikt då det faktiskt var ett jäkligt bra argument för din åsikt med. ;)

Visst, kanske är jag naiv och idealist, men jag vill tro att en duktig yrkesman lägger störst vikt vid att göra sitt jobb på bästa sätt. För sitt goda rykte och för hederns skull. Jag vill ha den som klarar av det bäst, var hen kommer ifrån bryr jag mig inte om. 

Svårare än så tycker jag inte det ska behöva vara.

Men för alla dåliga förlorare är ju det ju kanon att hålla med dig, när Sverige torskar imorgon så finns ju den solklara ursäkten färdig redan. Skyll på domaren istället för att analysera Mårts coaching, spelidé osv... Perfekt ju.


Sv: Olympiska Spelen 2014

tompap71: Vällovligt, men naivt. Sociala experiment kan göra skillnad men har ingen plats i en OS-final. Alla är vi påverkade av bakgrund, erfarenheter, fostran osv. Desto större anledning att leta efter någon som kan uppfattas som hyfsat objektiv. Med personlig erfarenhet av hur stor plats nationalism har i Nordamerika är jag helt övertygad om att domarna i morgon först och främst är kanadicker, i andra hand domare. Att alla kontraktsbundna europeer i NHL säger nåt annat är ointressant.

För egen del har jag inga problem med en svensk torsk imorron. Jag tycker det är betydligt värre om Brynäs förlorar en försäsongsmatch. Däremot är rättviseaspekten viktig. Att NHL helt skamlöst drar sportsliga fördelar av sin makt är just, skamligt.


Sv: Olympiska Spelen 2014

Peja:"Vinnerborg gjorde en gedigen insats i VM-finalen mellan Ryssland och Kanada för några år sedan" Just det, FÖR NÅGRA ÅR SEN! Platsar Vinnerborg i NHL idag? Njet.

"inte ett dugg imponerad av NHL-domarna i Sverige mot Finland." Vad dömde de fel? Vi blev mer straffade, pga "idiotgrejor", kanske övertända svenskar? Ska de "kompensera" o ta ut en finne, bara för att? Jag tycker det är en styrka att följa regelboken, om så  54-0 i utv.minuter! Inget man gillar att bli utsatt för, men rättvist, OM det fulspelats av ena laget.  Kan du räkna upp några missade finska utv?


Sv: Olympiska Spelen 2014
zigge: Jag tvivlar på att man har samma förutsättningar att få döma i NHL om man är svensk eller ryss som om man är kanadensare. Dessutom spelas ju turneringen på stor is, vilket borde underlätta för domare som är vana att döma på stor is. De är vanare att positionera sig rätt på denna stora isyta.

Finnarna spelade ryggräckshockey i egen zon under hela matchen. Mängder av fasthållningar och slashings. Domarna verkade desto piggare att blåsa på interferances och trippings (än fasthållningar och slashings). Daniel Sedins utvisning var felaktig sett till nivån de hade lagt. Spelet fick ett schysstare flyt pga alla icings som linjedomarna släppte, men de släppte för många. Lundqvist blev t.ex lurad av att de släppte en given icing i samband med matchens första mål. Man kan alltid hitta fel, särskilt när det är någonting subjektivt som det här uppenbarligen är. Vad som är fel för mig behöver inte vara fel för dig, men att det skulle vara helt givet att NHL-domarna är bättre än alla andra domare tycker jag är en förenklad och osann bild av verkligheten.

Sv: Olympiska Spelen 2014

Peja:Förvånande att detta försvaras.

Ponera en hyperviktig 50/50-situation i slutet av matchen. Herr Zebra kan välja att döma till sitt moderlands fördel alternativt lägga ett domslut som gör att de riskerar förlora finalen. Skall han bli ökänd hemma som "domaren som bestal oss på guldet" eller skall han komma undan med hedern i behåll? 

Detta ta är så jävla ruttet att jag har svårt att ta sporten på allvar ur ett internationellt perspektiv, när NHL utövar maktmissbruk på övriga världen.

Säger som jag sagt tidigare:

Hata NHL...


Sv: Olympiska Spelen 2014
bradberry: Jag tycker att det känns väldigt dumt att utsätta domarna för detta och även förstärka massa konspirationsteorier. Så jädra onödigt. Sen har ju domarnas tidigare prestationer i turneringen faktiskt ingen större betydelse för vem som dömer finalen, med tanke på att det redan på förhand var bestämt att NHL-domare skulle göra det. Det har alltså ingenting med domarnas prestationer i turneringen att göra. Antag att man på förhand bestämde att en NHL-spelare skulle vinna turneringens MVP och därefter påstå att det var prestationen som bestämde vem som blev MVP. Ja, det är ju prestationen bland de som finns med i urvalet, men de gör inte alla.

Redigerad kommentar


Sv: Olympiska Spelen 2014
Letten Pavlovs spelade dopad i OS. Han borde hålla sig till hundar istället...

Sv: Olympiska Spelen 2014
Bäckström borta inför finaken.

Sv: Olympiska Spelen 2014
Sheena Punkrocker: trist :-(

Sv: Olympiska Spelen 2014
Sheena Punkrocker:
Ny chans om 4 år!

Sv: Olympiska Spelen 2014
Tommy: så jäkla tråkigt. Men vi har silvferberg iallafall! Verkar få mycket speltid:)

Sv: Olympiska Spelen 2014
Pysslar Lunkan med då?

Sv: Olympiska Spelen 2014
Lindström: vad skulle han göra där? Det blir en förflyttning då han ska täppa till första stolpen. Det är backen som ska ta bort Toews klubba.. kan inte klandra lunkan där.

Sv: Olympiska Spelen 2014
Lindström:
Berglunds mål, slutsnackat!

Sv: Olympiska Spelen 2014
Syns att Zäta & Bäckis saknas. Få som kan skydda pucken och ge lagkompisarna så mycket tid som dom två.

Sv: Olympiska Spelen 2014
Silfverberg tillför ingenting

Sv: Olympiska Spelen 2014
Rossa: Är ingen i Sveriges lag som driver på mål. Massa kladd i hörnen som inte resulterar i ett skvatt.

Sv: Olympiska Spelen 2014
Lunkan:
"Pysslar Lunkan med då?"

Sv: Olympiska Spelen 2014
Känns som om man sett alldeles för många finaler mot Kanada.....VM, J-VM och nu OS

Sv: Olympiska Spelen 2014
Sådär, Silvret klart.
Skönt så slapp NHL lirarna missa festandet i Stockholm.

Sv: Olympiska Spelen 2014
tjugo8: I see what you did there;-)

Lam match från Sverige idag..ingen driver på mål och allt känns tafatt. Synd

Sv: Olympiska Spelen 2014
D Sedin illa.

NU tar guldfisken i båset TO. Påminner om TJ/NC sett att leda laget.


Sv: Olympiska Spelen 2014
smallround: Men läs artikeln...

"An NHLPA source tells Yahoo Sports that Backstrom violated anti-doping rules after using an allergy medication. Some, like Claritin, contain pseudoephedrine, a banned substance by the IOC and the World Anti-Doping Federation "

Det handlar inte om doping på Mühlegg-vis.

Redigerad kommentar


Sv: Olympiska Spelen 2014

Peja: "Det handlar inte om doping på Mühlegg-vis."


förvisso, men det är ändå användande av en substans som är bannlyst

och som professionell idrottsman ska Bäckström ha koll på sånt.


och likt andra dopingfall förväntar jag mig en lång avstängning

från sporten ifråga.


Sv: Olympiska Spelen 2014
Peja: Synd att han inte var med, men borde man inte ha koll om medicinen är tillåten?!

Sv: Olympiska Spelen 2014

han har ju gjort ett val och tagit pillrerna när han vet att man inte får käka det.

idiotiskt


Sv: Olympiska Spelen 2014

Sheena Punkrocker: DU förväntar! Och vem fan är du?

NHL skiter väl i IOK. Han spelar nästa vecka.


Sv: Olympiska Spelen 2014
Sheena Punkrocker: Tvivlar på att det blir lång avstängning om man kan konstatera till 100% att det är en allergimedicin. Särskilt om det är ledarstaben som har klantat till det. Sånt brukar NHL skita i, men det är ju inte omöjligt att han blir avstängd från internationellt spel i ett par år.

Sv: Olympiska Spelen 2014
Peja: Slarv från läkarstaben eller så har Bäckis mörkat/chansat och tagit nåt under OS som man inte haft koll på.
Man får ju hoppas på det förra, för Bäckis skull...

« · 1612125 · »