1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 733713 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 1300760

Sv: A proposito de nada
sylf: Du skrev att dom skulle finnas till förstärkningar eller gå in i truppen och jag antog att du inte ville ge Lauritz en rejäl löneökning? =)

Det egna kapitalet är för litet, det kan fuskas och nallas nu men om man på lång sikt vill kunna vara med och konkurrera på allvar så behövs ett svängrum.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Zzz: Ja, menar Brynäs allvar med att bli ett topplag måste ekonomin prioriteras. Verksamheten måste dels gå med vinst varje år för att kunna bygga en grundplåt på 40-50 mille på sikt, dels måste spelarbudgeten hållas på en sån nivå att dom sportsliga målen nås. I år känns det som att man prutar på det sportsliga för att fixa ekonomin, lång sikt före kort sikt. Bara att hoppas att man vet vad man gör. Annars är det ju många härinne som vet.

Redigerad kommentar