1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #1546184

Sv: A proposito de nada

Huge:

Utdrag ur domskälen:

"Hockeyligans nu i frågavarande beslut – ”att tidigare beslut om att endast kontraktera spelare för en hel säsong står fast, det innebär att korttidskontrakt med NHL-spelare vid en ev lockout inte är aktuellt” – innebär enligt sin ordalydelse ett generellt förbud mot s.k. korttidskontrakt, oavsett om den tilltänkte spelaren är en NHL-spelare eller inte."

Det finns inget specifikt tillägg för lockoutspelare, beslutet som togs i höstas var att det beslut som togs 2006 att inte tillåta korttidskontrakt överhuvudtaget ska fortsätta gälla och det beslutet (2006) menar markndsdomstolen inte strider mot konkurrenslagstifningen.

Kommentera

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
tompap71: Ja, då har Marknadsdomstolen mao bara förtydligat att HL:s tillägg om bojkott av specifikt lockoutade spelare är tillåtet.
Marknadsdomstolen säger mao ingenting om vilken regel (tillägget eller beslutet från 2006) som HL måste tillämpa, eftersom tillägget är ett gentlemens agreement och inget som är stadfäst på papper.
Kommentera