1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446993 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 1548869

Sv: A proposito de nada

Huge: "”Styrelsen för Svenska Hockeyligan har med anledning av den rådande NHL-situationen enhälligt fattat beslutet att den sedan tidigare gällande överenskommelsen, om att en spelare som kontrakteras för spel i Elitserien förbinder sig att fullfölja en hel säsong, även gäller för NHL-spelare vid en eventuell lockout”, skriver Hockeyligan.

Fjärde gången nu. Huge, du och Gävlebocken, som är gjord av halm, har nog samma förmåga att tänka klart...


Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Icing-Ove: Såvitt jag minns var väl kriterierna för en godkänd värvning att spelaren ifråga var kontraktslös och dessutom inte lockoutad.
Cody var kontraktslös och inte lockoutad.
Återstår ditt "paradargument": han spelet inte säsongen ut.
Vilket heller inte håller då man såvitt jag vet inte kan tvinga kvar en spelare om denne ex vantrivs och båda parter väljer att gå skilda vägar.
Sundlöv har ett vattentätt "juridiskt" case, möjligtvis ett sämre moraliskt dito.
Case closed.

Sv: A proposito de nada
Icing-Ove: Det där var ingen nyhet, Icing-Ove. Det visste vi. Och det luktar illa. Kan vi få följa vår match mot SAIK nu, tack!