1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735158 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 1687125

Sv: A proposito de nada
Huge: Fast Johnsson var ju kontraktslös. Hade Sweatt "brutit" för lag i annan liga så ok.

Nu valde han ett konkurrerande lag i samma liga. Då väljer jag att vara barnslig. Märk väl! Sweatt har inte handlat fel på något sätt. Bara handlat på ett sätt jag som Brynäsare starkt ogillar. Är det 60-talsmentalitet att ogilla att bra spelare bryter med klubben i ens hjärta och skriver på för konkurrent i samma liga...? Kom igen!

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
bradberry: Som Powerfade påpekar: Sweatt var väl också i juridisk mening och i princip egentligen kontraktslös efter senaste säsongen, när Brynäs sen ville förlänga men Sweatt nobbade.
Sen kan jag inte bli speciellt sur bara för att en transatlantisk "legoknekt" väljer Luleå eller nåt annat SHL-lag.  Hade mer kunnat förstå om det gällt Rödin och som i grunden är brynäsare och verkligen har klubbhjärta, ifall HAN hade valt ett annat SHL-lag.
DET hade svidit, men nu?
Knappast. Nu svider Sweatts flytt inte mer än om han flyttat hem eller till KHL, typ....

Redigerad kommentar


Sv: A proposito de nada
bradberry: att välja att inte använda ett optionsår är inte att bryta ett kontrakt. Så enkelt är det.