Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
”En mer berättigad fråga är väl isf varför det är så många som kommer till SHL i allmänhet som får problem med sin produktion och anpassning till spelet här?”
Va? Varför är den frågan mer berättigad, ffa i ett brynäsforum?
Tycker det är mer berättigat att här reda ut det Brynäsgubbe frågade ”Varför är det så många som kommer till Brynäs och har karriärens sämsta utdelning?" - om det nu är så? Det är ju lika skrattretande att du antyder att det bara är de som kommer till shl som misslyckas, som om inte spelare som går från en shl klubb till en annan kan leverera under förväntan.
Skulle isf vara intressantare att veta hur stor del av ALLA nya värvningar under en säsong som utgör dessa ”många” som misslyckas från början i sitt nya shl-lag och sedan jämföra det med hur många % av alla nya i Bif det är som misslyckas. Sedan se det under en period av några år.
Vore också intressant att se vilka shl-lag som i genomsnitt lyckas bäst resp. sämst med att få sina nyrekryteringar att prestera enligt förväntan.