1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446569 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2524027

Sv: A proposito de nada
Peja: är du säker på att den går att skriva bort? Jag har fått för mig att alla har den klausulen, att den inte går att påverka individuellt. Men är osäker.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
JohnnyBotox:

Som jag fattar det är det inte något obligatoriskt som ingår i alla allsvenska kontrakt. Däremot är det något som alla lag lockar med för att de ska få spelare att skriva på.

Om Lindstein verkligen vill spela i Brynäs och inte i Frölunda så kan han ta bort klausulen så hans NHL-klubb inte kan tvinga honom. Det troligaste är dock att NHL-klubben ändå kommer fråga Lindstein hur kan känner och låta Lindstein bestämma nästa säsong. En sådan ung spelare kommer snarare bara dra nytta av att få vara ledande i ett allsvenskt topplag istället för att få betydligt mindre speltid i Frölunda eller Växjö. Dessutom går han ju fortfarande i skolan i Gävle.