1150x200-brynasbanner.jpg

Inlägg #2828134

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Leksand IF 2025-02-25
Mattson:

om han stått rätt och stått upp hade inte pucken smitit in under ribban
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Leksand IF 2025-02-25
spolaisen:
Jaaa, för det vet ju duu, som är målvakt och kan till fullo se och känna hur Källa står och inte vill ta den pucken, 😂 lägg ner skitsnacket, du har ingen aning om vad du pratet om 😂😂😂
Kommentera

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Leksand IF 2025-02-25
spolaisen: ”om han stått rätt och stått upp hade inte pucken smitit in under ribban”

Jo så kan man ju alltid argumentera och då skulle målvakterna alltid rädda alla skott.
Kan hålla med till viss del om att han kan bli lite för låg emellanåt men samtidigt är det många målvakter som har den spelstilen idag där dom går ned tidigt och täcker största ytan med kropp och benskydden efter isen.

Nu var det inget höstlöv till skott direkt utan ett stenhårt skott i krysset nära mål så den hade inte många tagit och i det här fallet tycker jag inte Källgren blev onormalt låg heller. (det är alltid ledigt i krysset). Kanske Honken på sin tid som stått kvar rakbent med sina smala benskydd om han hållt sig tätt mot stolpen.
Kommentera

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Leksand IF 2025-02-25
spolaisen: helt klart Källgrens fel...att inte hålla nollan och att Indy inte gör mål....
Du hade aldrig sagt samna sak om det hade varit silverberg som satte upp en i krysset...
Kommentera

Sv: Matchtråd Brynäs IF - Leksand IF 2025-02-25
spolaisen:
Han var tyvärr bättre idag. Inte så ologiskt när ingen skymmer honom eller skjuter ”svåra” skott. Allt tog i magen.
Kommentera