Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
"Haha jodå det händer dagligen i alla yrken"
Om det nu händer dagligen i ALLA yrken så är det ju ganska enkelt att säga att så inte är fallet rakt upp och ned (du har alltså fel redan där). Tror du att det varje dag avskedas en polis? Sjuksköterska? IT-tekniker? Lokförare?
Vi kan ta polis som exempel. För det har jag siffror på som är aktuella.
www.gp.se/krim/stor-okning-av-poliser-som-far-sparken.be3749ec-7d06-443d-8401-ccade140f7d9
Här kan vi tydligt se att 2023 blev 9 poliser avskedade och 11 uppsagda. Det är färre än "dagligen i alla yrken".
Om vi då tittar på läkare över hela Sverige så blev 3 läkare avskedade första kvartalet 2024.
www.sjukhuslakaren.se/sa-manga-lakare-har-avskedats/
Det innebär alltså 12 personer om det snittet skulle hålla i sig (normala är 3 per år som du ser i artikeln).
Du kanske förstår min poäng? Det är VÄLDIGT ovanligt att folk blir avskedade i Sverige. Det sker förmodligen inte ens dagligen om du slår ihop alla yrken som finns. Det är detta jag ifrågasätter vad du har för källor till dina påståenden (jag har redovisat några som motbevisar dig nu).