1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 446765 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2843657

Sv: A proposito de nada
Farsang: 82 utvisningsminuter behöver inte heller betyda jättemycket. Ingen har väl några direkta problem med D'Astous 67 minuter på 49 matcher (1,367 minut per match i snitt). Patricks 84 på 60 matcher är ett snitt på 1.4.

Noterar att 10 av hans 29 mål är PP-mål. Det är ju också en styrka sett till vad vi saknar i dag.

Noterar även att han är noterad som Center hos Liiga. Inte vinge (EP skriver båda, jag vet). Så då lär det väl var Schroeder han är tänkt att ersätta om det från Liiga stämmer.

Svarskommentarer

Sv: A proposito de nada
Gavve: Här ska ni få en analys på Curry baserat på ett extremt skralt underlag, närmare bestämt två perioders scouting.

Det går ganska snabbt att se varför han är något av en supporterfavorit och har såpass ”mycket” utvisningsminuter.
Han verkar vara extremt intensiv och aktiv över hela banan. Såg sekvenser där han kanske är längst av alla ifrån pucken men ändå åker förbi och låser klubbor och försöker störa motståndarna.
Allt kretsar kring honom när han är på isen och han går liksom inte att missa (trots sin storlek).
Ta det för var det är, som sagt 40 minuters scouting, men det ger iallafall en fingervisning av vad det är för spelare och kanske en förklaring till hans utvisningsfacit.

Sv: A proposito de nada
Gavve: tycker det är två matchstraff D’astous absolut inte ens ska få.

Sen tycker jag det är skillnad på backar och Forwards i vad jag själv tycker är en lämplig utvisnings nivå.

Oftast är det backarna som behöver få bort spelare framför mål och oftast hamnar i ”Gurgel”.
Även oftare där backar behöver ta nödvändiga utvisningar än forwards.

Edit: det är faktiskt anmärkningsvärt att ha 82 minuter med 0 matchstraff. -i min bok på förhand.