Att tänka på innan du skriver inlägg:
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
- Moderatorerna kommer att vara extra uppmärksamma på regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot.
- Personangrepp gäller inte bara andra forumanvändare utan även spelare, ledare, domare etc.
- Om en skribent skriver ett inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning.
- Om en skribent skriver flera inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att bli avstängd från att skriva i Brynäsboken under en viss tidsperiod.
- Om en avstängd användare återkommer under nytt användarnamn kommer det resultera i en permanent avstängning av det nya kontot.
- Om en skribent skriver fler än 5 inlägg under samma dag kan denne stängas av för spam om inläggsmönstret är av spamkaraktär.
- Motståndarfans som kommer in och hetsar under match kommer tilldelas matchstraff på en dags avstängning.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Moderatorerna ger alltid skribenterna chansen att editera inlägg i 5 minuter.
Det första går INTE att bevisa att du hört det. Det andra är någon ansvarig för och de (ansvarig utgivare) får bära hundhuvudet om de har fel. Det är utgivaren som kan bli dömd för förtal (observera att förtal även går att dömas för om det man skriver är sant).
Att GD (och Expressen) går ut och säger saker som:
"Källgren har en känning det var därför han klev av igår" (med hänvisning till Gälla)
"Det är personligt, privat" (Också Gälla)
Gör ju att man kan anta att man kanske INTE vill att saker ska komma ut också.
Sen är det en jäkla skillnad på rykte och rykte.
Att skriva att man hört att en spelare är på väg till Brynäs = inte förtal.
Att skriva att man hört att spelare X i Brynäs har svagt psyke = kan vara förtal.
Om det nu är så viktigt för dig att få ut ditt rykte så skaffa en blogg. Där kan du själv styra över vad du lägger ut.