1150x200-brynasbanner.jpg

Brynäs IF

SHL · 735512 inlägg · 7963 ämnen

Inlägg: 2866351

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Huge:
Nej jag pratar inte om juat den situationen specifikt.
Nej jag pratar inte om hur den Svenska regelboken ser ut, jag pratar om att det är en bättre hockey i NHL och att det Svenska hockeyförbundet måste se över spelet runt målet, att målvakten och målgården inte skall vara 100% fredade.
Detta kan bland annat hjälpas med CC.

Svarskommentarer

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Jockster : " att det Svenska hockeyförbundet måste se över spelet runt målet, att målvakten och målgården inte skall vara 100% fredade.
Detta kan bland annat hjälpas med CC."

Fast nu har vi ju redan ett regelverk som säger att målvakten och målgården INTE är 100% fredade och där Situationsrummet är till för att hålla reda på ev brott mot regeln kring bl.a målvaktsinterference i målområdet.
Med enbart CC som räddningsplanka hos tränarna så blir väl risken större att man missar flera förseelser än när man bara har ett Situationsrum som övervakare.
För till syvende och sist så blir det ju ändå en fråga om bedömningar av situationer från neutrala personer, oavsett om man har CC eller ett Situationsrum.

Ett CC kan väl isf vara ett vettigt hjälpmedel vid misstänkt offside som föregår ett mål, puck över mållinjen eller inte vid målskott, osv.

Men att ett CC skulle göra att bedömningarna vid ex målvaktsinterference skulle bli mer rättvisa än vad dom är idag, finns det väl knappast några som helst belägg för...

Sv: Semifinal 5 - Brynäs vs Skellefteå
Jockster : Kan vi inte bara vara överens om att regeln som sådan är bra. Men tillämpningen har varit lite trevande i år. Jag tror att man i de flesta fall valt att bokstavstolka regeln lite hårdare än vad som tänkts från början.
GIVETVIS vill vi inte att det tillåts att man medvetet stör målvakten inne i målgården. Och GIVETVIS vill man att det skall dömas mål om backen, exempelvis Per Svensson, förpassar forwarden, exempelvis Oskar Lindblom in i målgården med huvudet före och därmed oavsiktligt stör målvakten.

Uppsåtet måste styra och tolkningen måste anpassas så det finns möjlighet att bedöma det på ett bra sätt.