Rip Kirby: Inse Vinse, ok om hon har 8 ben, annars ännu ett argument för att Victoria ska ta över och att hennes syskon med familjer börjar söka hederliga jobb
Loket var en stor del av ens barndom, vare sig man ville eller inte eftersom Bingolotto hela tiden fanns där, vecka ut och vecka in. Antingen genom att familjemedlemmar spelade eller att man sålde lotter till förmån för moderföreningen, Bingolotto var ett fenomen.
Det märks verkligen att man blir äldre när vissa personer går ur tiden (även fast man fortfarande känner sig som 22 i hjärnan). Vila i frid, din folkkära legend!
När man sitter på en brygga i Bohuslän och ser alla dessa båtar som glider förbi så tänker man …, är det verkligen synd om svensken? Bättre än så här blir det inte!!
{8225}: att ha en fängelsekund inlåst kostar ca 3000 kr per dygn. Och då finns det ändå hopp om rehabilitering. Här är det nog en slant till, men å andra sidan, vid avrättning så har vi sjunkit till samma nivå som förövaren! Nä det är lite skönt att man inte behöver ta såna här beslut!
{8225}:Kan man inte skicka dom till en öde ö(typ Gotland, där bara 08:or befinner sej) och skicka ner ett matpaket då och då. Ingen försöksutskrivning, utan bara låta dom leva där
Tom Topp: Ja, jävligt svår fråga. Vill inte försvara, men för 200 år sen fanns inte dagens sjuka droger. Men problemet kvarstår, vad gör man med sådana personer?
Tom Topp: I det här sammanhanget känns dödsstraffet som det enda rätta. Nu kommer det förstås aldrig hända. Psykiatrisk vård lär det väl komma att handla om. En "vård" som har väldigt små förutsättningar att lyckas.
Rip Kirby: en mycket sjuk människa som kommer att sitta på institution hela sitt liv. Jag kan inte tänka mig något annat! Sedan så har det väl alltid funnits såna människor. För tvåhundra år sedan tog vi dom av daga! Såna här gånger känns det som att man skulle kunna överväga ett sånt straff!
Det finns saker som man av olika anledningar inte förstår eller kan ta in, men just den här händelsen övergår precis allt förstånd som finns. Jag förstår det inte. Som förälder är det allra finaste man kan få höra att man är älskad. Men vissa individer saknar uppenbarligen vissa "spärrar", eller vad man nu ska kalla det, som hindrar att såna här sjuka, märkliga, tragiska, ja, fullständigt vansinniga saker kan hända.
En kort sammanfattning:
"Det var en måndagsmorgon i januari som pojken var hemma i sin bostad i Södertälje, eftersom personalen på hans skola hade studiedag. Även pappan, som är i 45-årsåldern, stannade hemma för att ta hand om nioåringen.
Kvällen innan hade mamman nattat sonen genom att läsa för honom. Efter en operation föregående år hade pojken blivit lite skrämd och orolig, så han brukade sova tillsammans med en av föräldrarna i deras säng."
Just det här har nog dom allra flesta föräldrar varit med om. Det kan handla om mardrömmar eller oro av någon anledning. Att bara finnas där, för att skapa ett lugn, att ge trygghet, är bland de viktigaste roller du har som förälder,
Historien fortsätter:
"På morgonen när mamman gick till jobbet gick pappan in till sin son i sängen.
Där bestämde han sig för att skada pojken, säger han i polisförhör. Han hade haft de tankarna i en eller ett par månader och nu var det ”dags”.
– Jag kollade på honom medan han sover och funderade men hur ska du göra, kolla hur lugnt han sover, säger pappan i förhör.
Han lade sig bredvid, väntade i tio minuter och tog sen tag om pojkens hals med armarna – och började strypa, berättar pappan för polisen. Han vet inte varför, ”tankarna snurrade bara”.
Vänta, det mest bisarra återstår.
"När pappan för en stund släppte greppet ska pojken ha sagt: – Vad har hänt pappa? Vad har jag gjort mot dig? Jag älskar dig.
Pappan ska då ha svarat: – Jag mördar dig.
Enligt pappan höll han på i 15–20 minuter, och han berättar för polisen att han kände sig ”kallblodig”."
"– Vad har hänt pappa? Vad har jag gjort mot dig? Jag älskar dig." Det är i dom här orden jag blir kvar och jag fastnar i och som gör att jag får en känsla som inte går att ta bort. Ett sånt totalt empatilöst, känslokallt och rått agerande kan jag inte begripa mig på. Det finns förstås inget straff i världen som kan väga upp det här. Man kan bara hoppas att anhöriga fått all den hjälp de behöver för att kunna ta sig igenom detta.
mattias - 74: Haha, du hade säkert en väldigt bra anledning, annars är det väl inget man sysslar med bara för att man har några timmar över. bara att byta strålkastarlampa på min bil orsakade ett smärre blodbad. Så trångt och vasst att man hade behövt anlita en barnarbetare för att fixa det smärtfritt
Rip Kirby: David Banner var en tönt i den serien, själv ser jag Tårtan minst en gång per år. Skulle vilja se om Shogun, om det inte vore för Richard Chamberlain, också tönt.
Deutschland 83 o andra tyska serier med samma tema, ser jag gärna om. Oerhört fascinerande med kalla kriget sett från tyskt perspektiv.
Nån mer än jag som saknar Kvinnofängelset, bra serie som så mycket annat bra, hade udda sändningstid på stats-TV.
Typ, sena måndag-kvällar la dom det bästa, av någon anledning. detta var på den tiden när vanligt folk somnade runt10snåret, när sändningarna upphörde
Rip Kirby: Någon fler än jag som älskar att nörda ner sig i gamla TV-serier/filmer från förr? Jag har i tur och ordning plöjt hela The walking dead och Ozark, håller som bäst på med att samköra True detective, 24, Stranger things, Knight rider, Sons of anarchy samt en riktig höjdare i Starsky and Hutch. Just det, Tintin svepte jag också. Bara korta filmer där haha Dallas hade jag älskat att se om, men den verkar tyvärr vara omöjlig att hitta online.
Rip Kirby: Exakt, sitter o byter bild som en galning, men får bara upp en massa andra bilder, är Putin mej på spåren....Oerhört störande, men ville bara visa en kul bild med stalin, och baksides-texten är så bra
{8225}: Lite märkligt, men jag har varit med om samma sak. Att du vet att du bifogat rätt bild, men likförbannat ser man en helt annan bild postat i inlägget. Som här då ser jag en bild på en random hockeyspelare i San Jose Sharks. Men klickar jag på bilden får jag upp Musse Pigg vs. Josef Stalin (ska det väl vara?)
Rip Kirby: Jag har tidigare arbetat som undersköterska inom äldreomsorgen och ibland gör man ju små fynd, hur märkliga eller anmärkningsvärda de nu är går förstås att diskutera. Detta lilla "fynd", gjordes på ett äldreboende i Sundsvalls kommun 🫣
Baksidan på en minst sagt gammal tallrik som man serverade mat till de boende på. Ja, man visste om att den fanns i "samlingen", men man valde att inte reagera på vad märket faktiskt stod för.