Hahl Bundy: Öring är inte min grej heller vintertid. Eftersom öringen ofta bevakar sitt "revir" samt det faktum att det är kallt även för fisken på vintern så är bästa metoden att sätta ut ett spö (eller flera om man får det) och låta det vara. Öringen gillar inte de klassiska pimpeldragen då den oftast räds hastiga rörelser.
Nej, på vintern ska man fiska röding. Otroligt rolig fisk som ofta simmar i stim, ofta på stora områden. Det är därför ganska lätt att någon gång komma på ett stim och lyckas lura den.
Jag har fått tag på ett företag som säljer dessa balanspirkar. När jag ringde dit och undrade hur jag skulle få ner dem till Sundsvall så sa han på bred dialekt "joho haaar rycktett kommä ända ner till Sunsvallsfolkä. Der seer maaan". Maila mig om du vill ha telefonnumret.
Är dom inte på hugget är det bara nån liten liten balansare som gäller, gärna svart har jag märkt med en röd prick längst bak.
Dom du länkade till såg bra ut.
Får du svaret hur man kan köpa dom så tala om det.
Några andra jag även har sett är några av Knosas som ser riktigt goda ut.
Öringen är svårflörtad vintertid på is.
Brukar ha svårt att få öring på vintern man kanske är för värdelös o inte har den rätta knycken?