Café

Grupper · 49774 inlägg · 1046 ämnen

Inlägg: 2866306

Sv: Zon för politiska diskussioner
Peja: Det är tre gånger så hög risk att bli brottsling om man har två utlandsfödda föräldrar än medelsvensson.

Det är sex gånger så hög risk att bli brottsling om förälder eller förälder är beroende av socialbidrag.

Att säga att det bara handla om invandring/invandrare är en gigantisk lögn. Brottsligheten har förändrats ungefär lika mycket i kommuner som tagit in många invandrare jämfört med de som tagit i få om man slår ut det över riket.

En gigantisk orsak är att vi I drygt 30 år monterat ned det skyddsnätet. Gunnar Strömmer konstaterar att vi misslyckats ta hand om våra barn då allt fler unga blir brottslingar, men är för korkad för att förstå att det beror på den politik som förts.

Men, de som går på känslor och inte fakta kommer fortsätta tro att allt beror på invandringen. Kanske för att de helst vill skylla på någon annan, kanske för att det inte passar ens världsbild och troligen för att det skulle innebära att vi kommer fortsätta se hur unga rekryteras precis som USA haft det i rätt många år.

Båda sidor måste också sluta höja straffen slentrianmässigt. Vissa straff måste höjas, men de flesta har nu höjts utan att det har någon som helst positiv effekt. Tvärtom kostar det bara massor av pengar och riskerar öka återfallsfrekvensen i brott med tanke på att vi inte längre har resurser till annat än förvaring.

Fortsätt låsa in och utvisa. Det kommer inte göra ett skit så länge vi tillåter att rekryteringen ökar mycket fortare än så. Att fortsätta öka klyftorna (som det fullständigt idiotiska att höja ROT istället för att minska den relativa fattigdomen som ökat allt snabbare) är en garanti för att man kan ha exakt samma diskussion om tio år. Det har varit arbetarbarnen och det har varit de från forna Jugoslavien och nu är det de som kommit från Mellanöstern. Oavsett har det alltid varit den grupp med minst socioekonomiska förutsättningar....

Svarskommentarer

Sv: Zon för politiska diskussioner
J F K: Jo jo, men det är tyvärr fullt naturligt att outbildad invandring från tredje världen, somliga är ju till och med analfabeter, och deras barn blir överrepresenterade bland arbetslösa. Nu vet jag att alla inte är det, men det är ju antagligen just den gruppen som utgör en stor del av problemet.

Sv: Zon för politiska diskussioner
J F K: Antalet barn och unga som dras in i våldsdåd har ökat lavinartat. Samtidigt säger justitieminister Gunnar Strömmer (M) till Göteborgs-Posten att det förebyggande arbetet för att förhindra barn att dras in i gängkriminalitet har havererat vilket i sin tur har lett till den kraftiga ökningen av antalet barn som tar på sig morduppdrag.

– Vårt system som vi haft i Sverige, som byggts upp under decennier, har havererat på så sätt att det inte är förmöget att möta den nya verkligheten, säger Gunnar Strömmer till GP.

Samtidigt varnar Strömmer för framtiden.

– Det finns en risk att det blir värre innan det blir bättre, säger han.


Tyvärr Strömmer. Du gör exakt INGENTING för att det ska bli bättre. Den andra sidan har inte varit bra, men du är tyvärr den sämsta vi haft. Vi har aldrig gjort mindre för att förhindra att barn dras in i brottslighet än nu.