Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.
Nä, någon Evert blev det inte, av vad jag förstår.
Nu är förstås tjockisen ros glad som bara den och skriver själv under artikeln i aftontrasan med text av typen:
"Dennis Everberg, 22, lämnar Rögle – för NHL-laget Colorado Avalanche. Jobbigt för Luleå, som i stort sett räknat in Dennis i nästa års trupp....Det blir utan Everberg. Han har uppvaktats av Luleå, som i stort sett räknat in kvalseriens målkung i laget....Men nu kan Sportbladet avslöja att kontraktet med Colorado Avalanche är klart. "
Sven.Savage:värsta är väl att de flesta man känner håller på endera laget.
Usch och fy
Sven.Savage:Sava, har jag för mig har använts som smeknamn på Per Savilahti-Nagander :)
Bra nyförvärv iaf, i mitt tycke...vikt, fysik, skott och speciellt defensiv styrka, det behövs efter synat denna säsong.
Jaha, 3-0, Warulfvens försök att slåss för att kompensera för att man inte räcker till i hockey dög visst inte.
Vad ska de göra nu?
Jag tror att deras enda chans är att bli värre. Go, Philly, go or die.
Sitter på öland, har jobbat på att öppna upp efter vintern och arbetat hårt och skönt i sol och vind under dagen. Nu letar jag någon actionrulle till maten - så intresserad är jag av den s k hockeyn.
Men jag har den förstås uppe på en sidomonitor. Förstår jag rätt började en stillastående Warulfv låta sig köras över av åkar-schtaan, som gång på gång hävdade att de tappat tvålen varpå Ulfven böjde sig ned för att bli "överraskade".
Men nu har visst Ulfven konverterat matchen till bråk och slagsmål, är väl deras chans. Fast själv ser jag nog rulle. Kanske blir en tysk, faktiskt...
Jesper Jonsson: Detsamma om den s k SM-finalen mellan trippinglaget och ryggalaget.
Tror att Läjkrarna eller Köplustan kunde haft tillräckligt driv att göra match mot Schtaan, kanske t o m Pölsan, speciellt om de haft Gundersson med.
Trist att Pungen och Ulfven ska ta bort lagen med chans bara för att låta sig gangbangas därefter.
Anders Klang: Det enda problem jag har med detta är att det var ett elände att skriva ut hela långa dubbelnamnet under match de år han lirade med oss;-)
Per Savilahti-Nagander.
Han får snabbt komma ut ur smeknamnsgarderoben med ett kort namn.
Men överlag trevligt. När han lirade i A-laget som junis och åren därefter var han lite valpig, inte så konstigt när han precis växt klart upp till bortåt två meter och då relativt gänglig, inte så mycket muskler. Men nu är han fullvuxen och har flera år ytterligare då han utvecklats klart. Fina siffror från SAIPA senaste åren, såväl målskytt som passare från backsidan.
Alldeles utmärkt att han nu är tillbaka hemma.
SOm jag förstått Ostens ambition har det hela tiden varit att så småningom ska vi kunna fylla vårt lag med spelare från Luleå och från Norrbotten. Endast så kan vi säkra ett tryggt hockeylag på hög nivå på sikt. Vi kommer inte att kunna bygga ett lag på att köpa färdiga spelare, det får de pyssla med i sydbotten. Men för några år sedan, när man scannade av spelare i andra lag fanns där spelare från Luleå och ännu mer från Norrbotten och så kan vi inte ha det. Speciellt ett lag drygt tio mil söderut har strategiskt stulit juniorer från Norrbotten och på sikt måste vi bli av med sådant.
För några år sedan var det nästan tomt på Luleåspelare i laget. I detta nu har vi flera.
Berguven och Lassinantti med spadar, även om det ryktas att Berguven ska köra någon annanstans nästa säsong, vilket känns lite trist.
Och vår egen Savilahti-Nagander på backen.
Även Kirunafödde Markus Oscarsson är ju sedan ung junis utvecklat i Luleå Hockey.
Vidare har vi Johan Frallan Fransson, om han inte tar något KHL-år till.
Landslagsjanne är ju pitegrabb som gick till Gnaget men har nu varit hemma så länge i Norrbotten och Luleå Hockey att han helt klart är konverterad till en Luleå-spelare.
Bland forwards har ju både Per Ledin och Kalle Fabricius kommit hem efter utflykter till Köplustan, Warulfven och HV.
Bodenfödde Daniel Mannberg kom ju som pojke till Luleå Hockey och har därefter utvecklats alla junisåren hos oss.
Lucas Wallmark visserligen västerbottning från Ume som körde lite i Burkölen, Schtaan och Karlskrona men skrev som 17-åring på för Luleå och är välkommen. Inte norrbottning men nära på.
Lars Bryggman också från Ume, som efter junistiden i pite-Schtan-pite som 20-åring kom till Luleå-Aspis.
Pitefödde Johan Forsberg var ju runt och snurrade några år i Malmoe, Burkölen och Schtaan men har nu hittat hem till Norrbotten och Luleå.
Bland de som saknas har vi ju the Övertorneå Connection, Linus Omark och Johan Harju, som nu ska spela för Jokerit i KHL och det är bara att acceptera. Men de är ju fortfarande unga och om några år kanske de är tillbaka, vi får se. Dessutom har vi Anders Grizzly Nilsson men han är förstås förlorad för lång tid framöver, nu när han verkar få allt fler chanser hos NY Islanders och det tycks gå bättre och bättre; ibland silar han men ofta stänger han till målet ordentligt - det lutar nog mot att Grizzly är ordinarie i NHL nästa säsong och trevligt att en Luleåvakt går hela vägen och får bli rik på sin hockey.
Vidare har vi förstås Kukan, Cehlarik och Fagerudd som kommer hit som junisar, utvecklas och tas upp i A-laget. De kan knappast räknas som egna produkter (det är ju bara Schleffte som översätter sådana till att vara mer eller mindre "födda i Schleffte") men Fagerudd är ju, om än från andra sidan gränsen, kommen från lika nära som Kiruna och Umeå.
Sammantaget. Osten har lyckats jobba in en bred och fin uppsättning av spelare från i första hand Luleå, därefter Norrbotten och några med Västerbottensbakgrund i vårt lag - väldigt många fler än vi hade för några år sedan. Mycket trevligt om detta fortsätter, att vår stomme är hemifrån. På sikt hoppas vi att junisverksamheten ska bli ännu bättre och dels samla in alla talanger från länet (och hålla rovjurs-SkAIKs fingrar borta från oss) dels kontinuerligt kunna plocka upp ett gäng till vårt A-lag.
Helt klart måste vi också komplettera med spelare från övriga Sverige, Finland, Tjeckoslovakien, Nordamerika etc men kan vi undvika de legoarméer lag som Warulfven, Köplustan, Läjkrarna och Pungen pysslat med utan i stället ha en dominerande egen stomme är chansen betydligt större att vi har ett lag som spelar FÖR Luleå och dessutom har vi mer kulor över för att de kompletterande spelarna ska vara riktigt bra.
Albert Hall: javisst är det bra! Tror flera aktörer feluppfattat det som pk, jag med, men Lule kom ju med en läcker innovation. Direktsän nyhet samt möjlighet för vem som helst att twitterställa frågor till de medverkande.
rätt ball ide, isf att journalister enbart får fråga, låter man alla få chansen.
Bra service, utmärkt tänkt av Terva, Trebor och eller de som tänkt!
Sven.Savage och Anders Klang:
Kom på en grej till. Ett tecken på att det jag skrev nedan stämmer är väl att inte LHF kallar det presskonferens utan "livesändning". Åtminstone kan inte jag se att Luleå Hockey kallat det presskonferens?
Sven.Savage och Anders Klang:
Lulehockey verkar ha tagit något slags beslut om att nyttja hemsidan och modern teknik i mycket större omfattning så fort behovet att förmedla någon nyhet uppstår.
Bra tycker ju jag, hur många gånger har inte folk klagat på brist på öppenhet mot supportrar och andra? Inte bara i vår förening utan i alla.
Dessutom är det ju bra att allt stökas av på cirka en timme inklusive intervjuer och kommentarer.
Fast visst kommer det att ta ett tag innan man vänjer sig att en PK inte behöver betyda jätteförvärvet Evert.
Lindberg Råkkar och Bulan-fan: Jahaja, nu såg jag att det var korgboll för damer. Kan inte säga att jag just hänger med i vad som sker inom korgbollen, vare sig för damer eller herrar eller andra varianter.
Korgboll känns dessutom lite osport. Sådant kan de väl pyssla med i sydbotten. Bättre vore om intresse, resurser och sponsorer samlades kring det riktiga laget från Luleå.
Anders Klang: Håller med, iaf om man som vi tänker att föranmäler man en PK väntar vi oss att man presenterar nytillskott av typen Jarmo Myllys. Men egentligen är det väl, med sändningar från hemsidan, bra att klubben levererar nyheter.
Kommer ju ihåg den tid då massor av folk besökte hemsidan varje dag, för att delta på Forum, men samtidigt kunde man hålla kontakt med föreningen. Då fanns dock sällan några uppdateringar där, det var mest spelschemat, souvenirbutiken och lite historik. Bra om Markus och Robert ökar på infoflödet och gör det värt att öppna sidan. Förstod jag rätt kommer det en ytterligare "PK" i morgon. Vore kul att höra något oväntat höjdarnamn då. Men tipset är väl att det blir ytterligare en förlängning eller nytillskottet Evert.
DJ Hemp: Senaste 22 matcerna mellan Warulfven och Schtaan, bak t o m 2011 med Warulfvens pinnar först (ger 0-1-2-3 pinnar även för slutspelsresultat):
2p 2014-03-08 Färjestads BK - Skellefteå AIK 3 - 2 ( 0-1,1-0,1-1,0-0,1-0 )
0p 2014-01-07 Skellefteå AIK - Färjestads BK 4 - 0 ( 3-0,0-0,1-0 )
0p 2013-12-03 Färjestads BK - Skellefteå AIK 1 - 4 ( 0-0,0-2,1-2 )
2p 2013-10-19 Skellefteå AIK - Färjestads BK 3 - 4 ( 1-1,1-1,1-1,0-0,0-1 )
1p 2013-09-26 Färjestads BK - Skellefteå AIK 3 - 4 ( 0-0,3-1,0-2,0-0,0-1 )
0p 2013-02-26 Skellefteå AIK - Färjestads BK 3 - 2 ( 2-0,0-2,1-0 )
0p 2013-01-29 Färjestads BK - Skellefteå AIK 0 - 1 ( 0-1,0-0,0-0 )
0p 2012-12-08 Skellefteå AIK - Färjestads BK 5 - 4 ( 1-2,1-0,3-2 )
1p 2012-10-13 Färjestads BK - Skellefteå AIK 1 - 2 ( 0-1,0-0,1-0,0-1 )
0p 2012-09-29 Skellefteå AIK - Färjestads BK 2 - 1 ( 0-0,1-0,1-1 )
3p 2012-02-04 Färjestads BK - Skellefteå AIK 3 - 0 ( 0-0,1-0,2-0 )
0p 2012-01-31Skellefteå AIK - Färjestads BK 2 - 0 ( 2-0,0-0,0-0 )
3p 2011-12-26 Färjestads BK - Skellefteå AIK 3 - 1 ( 0-0,1-1,2-0 )
2p 2011-10-27 Skellefteå AIK - Färjestads BK 2 - 3 ( 1-1,1-1,0-0,0-0,0-1 )
2p 2011-09-15 Färjestads BK - Skellefteå AIK 3 - 2 ( 0-1,1-1,1-0,0-0,1-0 )
3p 2011-04-14 Färjestads BK - Skellefteå AIK 4 - 1 ( 2-0, 0-0, 2-1 )
2p 2011-04-12 Skellefteå AIK - Färjestads BK 1 - 2 ( 0-0, 0-0, 1-1, 0-1 )
3p 2011-04-09 Färjestads BK - Skellefteå AIK 5 - 3 ( 2-0, 2-2, 1-1 )
1p 2011-04-07 Skellefteå AIK - Färjestads BK 3 - 2 ( 1-1, 0-1, 1-0, 0-0, 1-0 )
3p 2011-04-05 Färjestads BK - Skellefteå AIK 5 - 4 ( 3-0, 0-1, 2-3 )
3p 2011-03-01 Skellefteå AIK - Färjestads BK 2 - 6 ( 0-0, 1-2, 1-4 )
2p 2011-01-02 Färjestads BK - Skellefteå AIK 3 - 2 ( 1-0, 1-1, 0-1, 0-0, 1-0 )
Uppenbarligen ägde Warulfven Schtaan t o m säsongen 2011-2012 och under den perio den tog Warulfven 27 pinnar mot Schtaans 9 pinnar och Schtaan lyckades bara, inom tre perioder, vinna en enda match av de tolv spelade.
Men sedan har det svängt. Senaste två åren är det Schtaan som ägt Warulfven och Ulfven har inte, inom tre perioder, vunnit en enda av tio spelade matcher. Schtaan har pinnefördel 24 pinnar mot 6 pinnar. Dock ska noteras att det oftast varit jämnt, uddamålsvinster, förlängningar.
Schtaan tycks alltså opassa Warulfven rätt bra men å andra sidan hade Läjkrarna ett ännu större spelövertag i serien mot Ulfven och det spelade ingen roll när det blev slutspel.
Jahaja. Hur går det i den här finalen dådå? I princip har SChtaan förstås ett bättre lag än Ulfven. Men Schtaan vann i fjol och frågan är om de är beredda att äta puck som de var mot oss i finalen i fjol, nu har de redan vunnit en gång. Jag tycker nog att Ulfven bör vara för svaga för att räcka till, men inte speciellt oväntat att de höll ända fram till final iaf, innan slutspelet visste man ju att både Pölsan och Ulfven var beredda att kriga och skulle gå bra och det lag, av de båda, som skulle vinna den inbördes kvarten skulle bli svårt att spöa; nu blev det Ulfven sannolikt eftersom Gundersson gick sönder.
Nej, jag tror väl att Schtaan tar detta. Ulfvens chans kanske är om Wentzel går på vatten och krossar Svensson i vaktmatchen. I så fall kan han hålla matcherna jämna och då kan det bli lite lotteri över det hela.
Ja, fyfan, nu har tydligen Warulfven gått till final. Om nu inte Läjkrarna skulle fixa detta kunde de väl ha släppt vidare oss i stället, vi piskade ju upp Ulfven ganska bra i fjol.
Schtaan-Ulfven i final, känns som dejavu på en tråkåååååkig film. Jaja.
DJ Hemp: Ja, typiskt. Har själv varit iväg för att bunkra inför Ölandsresa så jag hjar inte sett något men kollar nu upp och ser att Ulfven kvittrade 59.11 förstås.
Annars tycker jag Schtaan är värre, iaf mot oss.Oräkneliga är de mål de petat in i slutminuterna, allt för att sudden-Forsell sedan ska peta in vinstpuck, hur eländigt som helst.
Ser iaf att zebrorna rönnmark-nord bjudit Ulfven på åtta minuters PP extra för att trötta ut Läjkrarna.
Ser på publiksiffrorna under året på hemmamatcherna.
Högsta siffror i Allsvenskan har Djurgårn med 6142 per match i snitt.
Lägsta siffror i SHL har Gnaget med 4788 per match i snitt.
Känns pinsamt att ett lag från Fjollträsk i SHL drar så lite, sämre än samtliga övriga lag och städer, men det ger stöd för min tes att Gnaget numera är sparkboll och någon hockeypublik eller hockeyfans har de knappt längre. Lika bra att de nu lämnade plats för Djurgårn som åtminstone har sådant.
Största publiktappet har Warulfven. Kollar man några år finner man för Ulfven i Elitserien/SHL:
Säsong Folk plac minus
2013-2014 5963 5 ? -5,6 miljoner
2012-2013 6209 2 S -4,9 miljoner
2011-2012 6589 6 S -3,9 miljoner
2010-2011 6784 2 1 -3,3 miljoner
2009-2010 6784 5 K -3,3 miljoner
2008-2009 6577 1 1 -3,9 miljoner
2007-2008 7000 4 S -2,8 milnojer
2006-2007 7529 1 S -1,3 miljoner
2005-2006 7633 4 1 -1,0 miljoner
2004-2005 7956 4 2 -0,1 miljoner
2003-2004 7839 2 2 -0,4 miljoner
2002-2003 7821 2 2 -0,5 miljoner
2001-2002 7408 1 1 -1,6 miljoner
2000-2001 4212 2 2 -10,4 miljoner
1999-2000 4285 7 K -10,2 miljoner
Placeringarna är första tecknet serieplacering, andra slutspelet.
Man noterar att Warulfven med nya arenan 2001 nästan fördubblade publiken och närmaste åren nästan uppnådde de 8000 per match de ville ha in.
men sedan har man tappat, och det beror nog inte i första hand på placeringarna utan på att folk tröttnat.
Den minussiffra som anges är min uträkning för 27,5 hemmamatcher där jag räknat fram hur mycket back de går mot sin målsättning 8 000 per match, räknat på en nettoinkomst på 100 kr per åskådare.
Nu är det kanske inte helt rätt att räkna med 100 kr på de åskådarna utan marginaläskådarna kanske ska förutsättas ge 200 kr per match. Räknar man dessutom på försäljningen av öl, körv, lila tröjor och annat blir det förstås rejält mer...
Warulfven omsätter förstås >100 miljoner per säsong men gissningsvis en hel del för att betala Looben och annat så 5-10 miljoner blir säkert mer än 5-10%, kanske dubbelt eller mer på spelartruppen.
Men 2000 åskådare per match har man tappat. Om media vill söka publikkris och analysera varför är det bara att fråga sig Närulfven, Warulfven och Hurulfven.
Annars kan jag ge svaret direkt.
1. Ett lag kan segra ihjäl sig när varje säsong utan Glud ses som ett misslyckande.
2. Ett lag där ingen känner igen spelarna som talar alla kända språk förutom det lokala känns knappast som ens eget lag.
Fortfarande kan Warulfven köpa färdigutbildade spelare från andra lag som de nu köper Hedman (?), Persson och Gunnarsson från Luleå. Men ju mindre de har i penningkistan, desto svårare blir det och ingenting talar för att Ulfven ska vända på publiktappet, det bara fortsätter varje år. Snart är de nere i de 4 200 per match de hade innan de gratisfick en färdig nya arena av kommunen...
Redigerad kommentar
Sven.Savage: Om man nu nödvändigtvis måste värva från Pölsan så hade dert väl varit bra om man hade värvat någon som kan lira hockey som Lauritzen och Nordqvist.
Känns inte alls som att jag och Osten är på samma våglängd i hur ett hockeylag ska byggas.
DJ Hemp: Jo, nu är det silly season och övergångarna verkar redan uppdragna i frekvens så det står härliga till.
Inspirerad av dig, antagligen, klämde jag Buffalo Ribs på O´Learys i Göteborg igår innan jag åkte hem till Fjollträsk. Hann med ett antal Staro och Guinness också. Någon match pågick ju inte - de visade något SkAIK-repris på en del skärmar men det sket jag förstås i.
Snackade med Göttlaburrrrgare i stället och kom fram till att riktig frihet är att kunna promenera ut från trappen och pissa i trädgården. Hos mig måste jag vänta in att Ekarna, syrenerna och häggen lövas så får jag min pissfrihet utan att omgivningen får chans intressera sig för Savage´s naturbehov men snart är vi där:-)
Varulva var en härlig omskrivning, nästan sublimt och freudianskt framme vid Var Vulva? Helt klart måste man bredda synvinklarna för att studera detta naturfenomen, detta naturens misstag och måste fråga sig Närulfven, Warulfven och Hurulfven?
Anders Klang: Mm, Hedman gick väl runt som en furie i nordamerikanska småttingligorna, plockades över till MooDoo och blev uppmärksammad för en del orena tacklingar. MooDooismen ledsnade, satt honom på sparlåga, gav upp på honom och han fick sparken.
När han sedan fick chansen i Luleå var nog många förvånade men helt klart har han fått ett genombrott hos oss och dels visat att han är en bra hockeyspelare som kan annat än tacklas, dels friskat på med en massa rena tacklingar säsongen igenom. De misslyckade och fula är väldigt ovanliga numera, men han smäller på som fan och blir naturligtvis en favorit hos fansen.
När man talar tacklare saknar jag fortfarande Pierre. Jävlars vilket härligt fysiskt spel han stod för innan han fick skadeproblemen.
Jag äcklas av att Looben ska stjäla spelare av alla andra lag genom att vifta med pengar i stället för att utveckla egna spelare. Hoppas att Ulfven åker ur SHL någon gång så får de börja om från början, och dra ett streck över Glennert-Loob-eran av osportslighet och mygel.
Gunnarsson tycker jag det är bra att vi blir av med. Han verkade mer intresserad av sin egen frisyr än att göra sin plikt för Luleå under avslutande månaderna, till dess det satt Minnesotafolk på läktaren för att studera honom mot Läjkrarna.
Persson ofungerade under två år förutom under förra årets slutspel då han karriärpeakde, men det är fär låg verkningsgrad för att vi ska ha kvar honom.
Känns som det ett tag sedan man såg någon hockey nu och det är ju alldeles riktigt eftersom jag var så förbannat trött och sov bort hela onsdagskvällen. Det är riktigt så att man som någorlunda neutral betraktare har saknat all denna dramatik som denna sport erbjuder i mars - april. Och då är ju frågan om man ska söka sig till någon sportbar, vi kan kalla den O'Learys, den här gången eller inte. Det vore ju fint med en sjunde och avgörande match i Växjö på söndag, men jag misstänker att Varulva sätter punkt för den här matchserien i kväll.
Sven.Savage:Granström har tydligen varit höftskadad. Brynäs går tydligen ordentligt back den här säsongen.
Hoppas verkligen att nya tränarna haft något att säga till om. Hoppas fortfarande att Hedman stannar. Gunnarsson och Persson har gått ut med att de lämnar och då FBK:s säsong är över presenteras de som nyförvärv. Hedman har inte gått ut med att han lämnar Luleå.
Anders Klang: Mm, såg att han dessutom inte lirat mer än 33 seriematcher i år, vet inte om det varit bara för petning eller också skador + avstängning förstås. Men tydligen har det varit lite diskussion runt hans prestanda. Man skriver också att efter Gludet 2012 stod han mycket högt i kurs och det påstods att han skulle dra till KHL, samt att han fick ett dyrt kontrakt för att stanna två år hos Pölsan. I dagsläget bedömer de väl att han inte är värd det, i kombination med att han nog inte vill sänka sin lön, så det lutar väl mot en ekonomisk fråga även om det som alltid förklaras att det "handlar om ett steg i utvecklingen".
Nåja, grabben har potential, vi håller tummarna att han får ut det i Luleå.
Nu har jag starkt förtroende för mycket Osten värvat under åren även om han skulle behövt plocka in några riktiga backar i år när han märkte att inte Gunnarsson höll alls. Hade vi behållt Jacobsson och Svensson hade t o m det räckt för att vi nu lirat semi tror jag. Samtidigt lite besvärligt att nu ska det snabbt hända mycket vilket innebär risk att nya tränarkonstellationen inte får så mycket inflytande utan det är redan beslutat. Hoppas inte att det blir ett problem...
Hm, vi stjäl tydligen Jonathan Granström från Pölsan. Jag är inte komplett insatt i hans färmåga men den uppfattning jag har från matcherna mot oss är att det är en jobbig jävel som intensivt och fysiskt påverkar spelet.
En sådan spelare gillar jag förstår ordentligt bra och spontant låter det som en utmärkt förstärkning och vi tackar och tar emot.
Media menar att det är en ersättning för Anton Hedman som man räknar med att Looben knyckt. OK, så kanske man kan se det. Jag gillade Anton också men såg honom mer som en spelare vars fysisk i första hand märktes genom monstertacklingar eller mildare tacklingar medan Granström är fysisk hela tiden.
Nå, trevligt att vi börjar höra om tillskott och det här låter bra. Får kolla av det Pölserliga planket för att se vad de tycker. Pölsan har ju värvat >en femma lulespelare senaste åren så det känns skönt att få tillbaka lite. Av de f d lulespelare som gått till Pölsan saknar jag Enterfeldt rejält, riktigt bra kille. Dessutom hade jag faktiskt velat ha kvar Robin Jaocobsson, speciellt i årets slutspel skulle vi haft god nytta av honom. Harju...nja. I Rönkenhockeyn fungerade han inte alls och demonstrerade lättja och ointresse så honom var jag glad att Pölsan tog, men det är klart att i rätt oimgivning/system är Harju en tillgång.
zigge: Läser att Tim Sandberg inte får förlängt i Öret. Inte helt oväntat, han är den ende av SHL-vakterna på A-listan (vakter som stått stor del av serien) som inte når upp till 90% räddningar.
Man får konstatera att kraven är stora numera. Innan Henke, fjärilsstilen och Rönkens försvarsspel dök upp hade vi aldrig vakter med >90% räddningar under serier.
Å andra sidan kan vaktandet i Örets mål inte ha varit det lättaste av uppdrag. Sandberg skulle förstås ha fått betydligt ättre stats i andra lag, liksom andra vakter fått sämre stats i Öret.
Nåja. Öret tar in Julius Hudacek i stället.
Vart Tim går?
MooDoo, skulle jag tro. De satsar på en trupp som liksom andra lag består av 2-3 vakter och runt 25 utespelare. Fast de ser ut som att MooDoo går för 2-3 utespelare, resten vakter.
Lite oväntat fimpar MooDoo alla nordamerikaner. Inom parentes sagt: ja. Jag har tröttnat på det 50-60 år gamla uttrycket transatlanter, som låter som amöbor. Men det känns som att man rensar Marcus Näslunds satsning fr o m tuffe uffe och spelarna och nu ska Anders Forberg sätta sin prägle på laget. Eftersom nordamerika-trösklen fimpats finns ju möjligjheten att fylla på rejält, som t ex Läjkrarna gjort med god effekt. Anders Forberg är f n borta och undersöker AHL. Det kan bli intressant, kanske Forsberg faktiskt kan visa sin starkaste sida gentemot andra SHL-lag här - han har ju en bakgrund som scout för NHL-lag.
Di, zigge, intressant att ni har Masken som vakttränare men Jarmo Myllys reservvakter Hento och Erik stiger ju av sina uppdrag som vakttränare i Luleå respektive Ulfven. Ska ni inte värva dem? Jag menar, med så många vakter behöver ni säkert flera tränare för dem. Pölsan lär ju ha en uppskattad vakttränare också. Det enda laget jag kan varna för är väl i så fall Schleffte. Därifrån bör ni inte värva vakttränare, de har nämligen inga kompetenta sådana och har aldrig haft det heller. Under alla tider i Elitserie och SHL har Schleffte nämligen aldrig någonsin haft en SCjhlefftepojke som vakt, vare sig på is eller i bås. De menar sig jy vara bästigast på att utveckla spelare men när det gäller vakter har de bara en princip: köp, köp och köp;-)
Snatt hemma, läste av lite hockeynytt. Många klubbar meddelar att de sparkar av spelare, främst noramerikaner som inte skött sig. Vakter flyttar, nu sägs att Sten från Schtan och Engstrand från Pungen går vidare. Steen blir läckrare påstås det men det tror jag inte på. Steen och E Nystrand går förstås till MooDoo, som P lanerar bli rika på att sälja vaktöverskott dyrt till de andra lagen i september närde upptäcker att de står utan.
Luleå har presenterat nya tränarkvartetten. Idolkusinen Fagervall får stöd av Skuggan, Burra och Gusten Törnqvist. Gusten var en överraskning, är han tränare, tänker man, fast han har tydligen pryat hos Hento senaste halvåret. Vi får se.
Ågi går ju, han var ju med Rograrna innan sista kvartetten men nu är det över.
Det betyder att vi nu bland de fyra inte har någon back som tränarassisterar backarna - såväl Skuggan son Burra är ju forwards. Men Burra, som startade som blixtsnabb forward och som sådan platsade i Tre Kronor blev ju på senare tid Box-expert och dessutom repreßentant för en sådan kämpahockey som även Fabbe och Ledin. Vilket förstås är en typ av försvarsspel a la Rönkenhockeyn. Men lite konstigt att de inte har någon back bland de fyra. Letar man finner man förstås Petter, som t o m tränat några lag typ Tingsryd eller vilka de var senast. Å andra sidan kanske vi är illa tvungna bygga vidare på Rönkenhockeyn eftersom alla andra lag lirar så nu och skulle vi vara laltare riskerar vi bli bottenlag?
Jaja. Kommande säsong blir helt klart mycket osäkrare än senaste åreN. Först ska vi väl lira Champions gruppspel i augusti-september innan serien startar. Då vet vi vilka gubbar vi har iaf och då får vi indikationer för vad vi duger till.
zigge: Ja man blir bortkollrad när MooDooismen är i farten. Själv hade jag extrema logistiska problem för någon månad sedan. Inbjuden till konferens på västkusten, men professionellt hade jag ingen större glädjande åka och hotellfrukostar är jag blasé på. Men så insåg jag att eventuellt kunde det kombineras med en semi i Scandal-I-Analium mellan Lustan och Luleå och då....så jag gav lite halv-OK men sedan sket det sig förstås då vi inte skulle åka på varandra och därefter ännu omöjligare då vi båda åkte ur slutspelet.
Ja, va fan, jag åkte ändå och satt av men till slut kunde jag inte stå ut längre med verkninggrad 0,001 så vid lunch idag drog jag i förväg. Stannade av några timmar i Sveriges Arsle och kan meddela att norrmännen helt tagit över, göttlabörrrrgarna verkar avflyttade. I alla fall på krogen där jag hålls. Nå, snart X2000 österut och sova några timmar. Willy season får väl vila;-)
Sven.Savage:Ahaaa - ska vi då sälja/ låna ut Linus till Er? Ni gillar ju Linusar, elr iaf gillade? Faktiskt trodde jag inte A Reideborn skulle välja MoDo , då DIF steg upp i finrummet, men tydligen - är väl Masken ( den polske vakttränaren) som e poppis. Ska inte ge mig på stava, än mindre uttala, hans riktiga namn - vakt-Masken duger!
MooDoo hade under många år lyckats rikta MooDooismen inåt och drabbades kontinuerligt av bekymmer med vakterna - sannolikt tappade man ett eller annat Glud med bra lag men med vakter som kastade in puckarna.
Men nu har det motsatta problemet. Den här säsongen plockade man upp ett par junisvakter, varav den ene, Ullmark sägs ha varit seriens bäste medan den andre, Forsberg, sades vara mint lika bra. Dessutom hade man på kontrakt Starbaum, som inte fick plats, så han gick till Pölsan och blev en av seriens bästa.
Niu vill man säkra samma problem för nästa år så när Djurgårn återvänder till högsta, serien, mycket tack vare sin vakt, köper förstås MooDoo denne Adam Reinborn.
Ryktena säger att vår egen Lulegrabb, David Rautio Berguv, kommer att spela för Pungen nästa säsong. Men det tror jag inte på. Jag vet nog vart han gått.
Berguven kommer att spela för MooDoo förstås.
Vinnerborg-Lärking får döma match efter match och borde egentligen ha tillräcklig koll för att hindra fulspelet från Schleffte, men de törs inte och dömeriet har helt havererat.
SChtaan har 1-0 och Jimmie stortjockisen jimmie "jag vet inte hur man spelar hockey" eriksson i ett läge när pungenvakt blockerat puck ska fram och slåss, måttar ett slag på valfri pung, missar men en annan pung tar tag i den sjövilde snorbusen för att han ska lugna sig. Och Pungen åker ut för holding!
I det efterföljande PP:t åker storgrisen framför mål, lägger tjyvben på vakten och Schtaan gör mål, zebrorna godkänner,
Två minuter senare johan "spearing" lindström står och muckar mot pung helt onödigt småtrycker med klubban på honom när han får tryck tillbaka kastar han sig på isen och blir liggande. Sedan dyker melker karlsson upp, kastar sig på nämnde pung för att slåss, det slutar med att pungen slänger ned melker på isen. Zebrorna dömer PP för SchtAIK....
Och så där fortsätter det. Jimmie är i toppform, nu när han får göra som han vill. Han spelar ut hela registret med klubbor i ansiktet, knäar backar, välter vakten, slår till höger och vänster och som extranummer inför hemmapubliken levererar han en helt unikt prestation genom att hoppa rakt upp och leverera en sprak i magen på en back.
Helt sjukt, är detta hockey? När man ser kontinuerligt på matchen upptäcker man var tionde sekund ett fulspel från en SkAIK där en tvåminuters vore att komma undan billigt.
Zebrorna har i stället valt att ge Schtaan fler PP och följdaktligen står det 3-0 efter en period...
M.Lemiux:
I wiki finner man "commonly referred to as Per Savilahti"; i Bättrehockey 1.0 skriver man 2007 "visst är det sant att ”Vesslan” inte är hans smeknamn" (gissningsvis ironiskt), samt i Norrländskan skriver Stålis nyss att ""Savva" har haft en kanonsäsong".
Låter som att du har rätt, alltså. Savva.
Är väl ett väntat namn, variant på efternamnet typ som Burra, Holma, Nobbe. Men det känns lite fantasilöst, dessutom inte så imponerande.
Kommer ihåg luleforwarden Anders Lindström som var i samma storlek, han kallades för Boston eftersom han draftats av Boston i nionde rundan. Kul namn.
Eller stefan nilsson, som fick sitt smeknamn eftersom han som liten parvel alltid sågs följa sin pappa, känd lulehockeyledare, i ishallen som en skugga.
Eller en annan kille, som fick en bula i skallen som grabb och därefter ett smeknamn som blev kvar, även om folk ofta tror att det berodde på att han inte var större än en bula på isen.
På olika ställen anges han till 196-197 cm samt 103-105-110 kg.
Jag kommer bäst ihåg Per Savilahti-Nagander när Luleå spelade match mot Pungen för många år sedan.
Pungens dåvarande tränare, Roger Melin, hade för vana att beordra Patrick Blomdahl att överfalla juniorer i motståndarlagen för att "skrämmas" så att de blev nervösa och inte spelade hockey. När Melin intervjuades av media efter match angående denna hans "hockeystil" förklarade han alltid att han "råkat titta bort och därför missat vad som hänt". Fegjävuln swinging melin stod inte för vad han pysslade med.
I den nämnda matchen gac swinging Melin order till Blomdahl att överfalla Per Savilahti-Nagander och så skedde också. Men vad hände? Per grep tag i Blomdahl med vänstern och höll honom ifrån sig. Eftersom Per hade så lång räckvidd kom Blomdahl ingen stans, han vevade och vevade men nådde inte fram. Men Per nådde fram:-) Han jabbade Blomdahl några gånger i skallen och åstadkom en ögonbrynsblödning som innebar att blodet forsade som en gardin över ansiktet på Blomdahl.
Det var riktigt kul att se hur Blomdahl, som skulle agerar buse, misslyckades med allt och lämnade isen helt nedblodad medan Per var helt oskadad:-)
Blomdahl är ju från början från AIK och numera åter där, som lagkapten sedan några år. Lite långsökt men ändå kan man hävda att Per därför är en som leker med Gnagare. Vanligen brukar det vara katter. Så kanske kan man ta det därifrån och därmed ha ett nytt smeknamn, ett som varje gång påminner om händelsen:-)
Per "Katten" Savilahti-Nagander?