Luleå HF

SHL · 117248 inlägg · 890 ämnen

« · 1729729 · »

Sidan uppdateras nu automatiskt med de nya inlägg som skrivs.


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Jo. Jag tycker dessutom att de mycket väl kunnat vinna ytterligare matcher mot oss, förutom första mötet då de var jäkligt spaka som vore de rädda för LULEÅ.

Lite underligt att så kassa som de var länge i serien, lika bra är de numera nästan. Men detta att de förlorat 18 matcher med uddamålet och till det 10 matcher till där de släppt in mål i tom kasse.

Det känns ju som att det inte borde saknas så mycket för att de i stället skulle ha vunnit. Fast avstånden är ju rejäla och de skulle ha behövt vinna 8 av de där 28 för att nå över strecket.

Men är de tillräckligt starka för att slå Gnaget i kval? Sannolikt ja.

Lassi betyder väldigt mycket för oss. Nu vet ju hela laget i försvarsspelet exakt vad han kan fix själv så det gäller bara att se till, för försvaret, att inte släppa till sådant han inte kan fixa.

I fjol, när han fick bästa stats i SHL och slutspelet, fanns det flera vakter som utmanade. Men när han nu sedan han opererades i höstas, håller >93,5% räddningar är han ganska överlägset bäst.

Den där Aptalangen marklundus svensson kör ju med sina 92% som vanligt, vilket i dagens hockey inte är några siffror för en toppvakt, annat än om han spelar i ett bottenlag med läckande försvar. Men Aporne tror att de har en världsmålis? Dröm på...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Djurgårn torskade i sudd mot Öret, och Warulfven torskade mot HV.

Medan vi orättvist vann mot Kronan, som vanligt.

Och det innebär att vi får nedanstående tabell för klungan, med fem matcher kvar samt en till för Pungen.

Ser lite bättre ut än nyss. Det kanske inte är alldeles självklart att vi blir sexa ändå?

Men vi Norrbottningar känner ju till att om inte Murphy's första lag inträffar så slår hans andra lag till än värre senare. Och då inser vi att om drygt tre veckor lirar vi kvartsfinal...mot Warulfven.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160225_kl._21.43.31.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Förresten så förklarade det en hel del med konmmentatorn att han är en SKAIK-anhängare...då blir referaten mot Luleå därefter också. Lät ju inte direkt neutral.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ja, det är tack vare Lassi vi vinner idag...spelet mot Örebro var som bortblåst och jag Håller med Pelle Hånberg då han sade efter matchen att han tyckte att de var lite bättre. Jag tycker t.o.m att KHK förtjänade en seger, chans och spelmässigt men även om gamle Honken fortfarande visar hög nivå så överglänstes han av Lassi :)
Seriens just nu bästa målis :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Den här perioden rinner iväg snabbt, nu mindre än tre minuter kvar och det måste vara frustrerande för Kronan att inte komma åt Luleå trots att man har spel och avlossar många skott.

Men om man har Lassi har man Lassi.

Gammalt Djungelordspråk

2.40 kvar, 1-2 till Luleå, och då tar Kronan en utvisning...

Vafan. Jag har alltså 2.40 kvar på skärmen och råkar titta på swehockey som informerar om att "matchen över. 1-2 till Luleå.

j-a lagg-C no more!

Men härligt att Liuleå vann ändå.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sofos, jag vet ju att du är intresserad av vakter så särskilt för dig har jag räknat ut att Lassi - om vi räknar bort de tio matcher han spelade skadad i höstas innan han opererade ljumsken - sedan han kom tillbaka och har spelat 20 matcher inklusive dagens match där han räddade alla utom 1 / 29 skott i första perioderna, nu klättrar upp till 93,50% räddade skott.

Långt före 92-procentarn vahetterenu makrlundussvensson, som tror att han ska få spela i NHL eftersom han "vill" men nog får nöja sig med något år i växjö och sedan avrunda karriären i Kalmar; hockeymetropolerna.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå har alltså gått från 1-1 efter första till 1-2 efter andra perioden.
Samtidigt har Djurgårn tappat 0-1 till 1-1 mot Öret medan HV ökat på till 3-0 på Warulfven.

Vilket innebär att liveshow ställningen

3. Luleå .......47m 82p
4. Djurgårn ..47m 81p
5. Pungen ...46m 80p
6. Warulfven 47m 79p

ändrats, efter andra, till:

3. Luleå .......47m 84p
4. Pungen ...46m 80p
5. Djurgårn ..47m 79p
6. Warulfven 47m 79p

Helt OK, tycker jag:-)

Så har vi lite att gå på när vi ska möta Djurgårn på lördag, på Hovet, som blir fullsatt. Huga!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7827}: Jag försökte byta till lite andra routrar och providers och det blev inte bättre, men andra sidor fungerar så det är förstås Cmore.

Jäkligt irriterande. Jag sitter som vanligt och jobbar på en monitor medan jag har hockeyn på en annan, men dessa lagningar gör ju att man inte kan sköta vare sig det ena eller andra. Ytterst störande.

Fast nu har det fungerat några minuter. Tack och lov.

Kronan har haft lite tryck i vår zon nu 15-6 i skott under andra periodenoch efter att ha talat så väl om Joel Lassinantti idag har jag passat på att koncentrerat titta på hur Lassi rör sig. Jag gör så ibland.

Och det är fantastiskt vackert att skåda hur han rör sig och så enkelt det ser ut när Kronans - ibland utmärkta - chanser inte blir något av. Ungefär som att se en perfekt spanjorska i flamenco; människans svar på tjurfäktning.

Det är särskilt tydligt hur Lassi vet vad som ska ske innan det sker. Underbart.

Fy satan, nu bärjar C No More att lagga skiten igen. 1 sekund hockey, tre sekunder frysning. Nästan lite vahetterenu eråååtiskt. Helvitte!

Däremot skulle jag jääääävligt gärna vilja ha reda på varför det aldrig i helvete laggar när de pumpar ut reklam i paus! Bara när de är hockey. Som att öppna Sexpressen på nätet, sjukhundra reklamfönster som döljer tidningen.

Nåja. Lassi tar allt men Luleå spelar in 1-2 innan perioden är slut. Var väl end agången vi fick låna puck...

Undrar hur Kronans forwards känner det nu, när de haft så många chanser men utan att måla?

Jag tror att det är ungefär:

Jag mötte Lassi, jag mötte Lassi och jag såg att storhet fanns.
Matchens stjärna lyste klart med egen målvaktsdans.

Jag mötte Lassi, jag mötte Lassi, han visade för mig sin plock.
Han har puck ibland - hockey, mitt hjärta känner rock!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Abbott sätter 1-0 på Warulfven och sedan lägger Arlbrandt superpasset Allan, vallar in pucken via en medspelares kubblad.

Ser att det var latmasken Gulas som inte markerade vid första målet och latmasken Rno som inte markerade vid andra. Trevligt, latmaskningen kanske drar ned stämningen för Warulfven. Vore bra för kampen om plats 3-6.

Våra lulespelare levererar för oss även i andra klubbar:-)

Djurgårn leder 0-1 på Öret.

Då har vi i detta nu:

3. Luleå .......47m 82p
4. Djurgårn ..47m 81p
5. Pungen ...46m 80p
6. Warulfven 47m 79p

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Lagg Modo-Ske också. Jag har Vattenfall. Ett Luleå-kraftbolag... :-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Satan vilken skitsändning. Jag har väl sett tp tre minuter hockey. Efter lagning kommer jag in och ser att Kronan har 1-0. Så laggar det igen och jag kommer in när det redan är 1-1.

Sådant här står man inte ut med. Kanske på den tiden när man ringt upp via telefonmodem och kommit på värld vajd väbb resan efter fem minuter inloggning, för att få ta frl av firektrpportering när man informerades om mål redan 2-3 minuter efter det att det målats. Men inte nu längre. Har jag tappat EON och får energis av Apkraft kanske?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ser att Kronan satt in lat-Daniel Gunnarsson som värsta backskytten. Den latmasken spakades ju från Luleå till Warulfven som var dumma att ta emot honom men nu sparkat honom till Kronan. Tryggt för oss.

FY FAN VAD Cmore laggar! Ett j-a elände, de har tekniska problem sedan någon vecka. Jag brukar ju kolla en rulle på iPad innan jag somnar och det är lika illa där, samma abonnemang Cmore Max. Fast då går det ju enklare att somna, ostörd av film och så. Ätr jag pigg kopplar jag på Netflix i stället, det fungerar.

0-0 efter 7.30 men nu ska jag rilåda Gissar att det gått typ 8.30. Kom igen nu, Luleå!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu är det match! Kronan-Luleå i en hall som hockeyligan vill förbjuda för hockey till skillnad för vad vi alla hockeyäslare och sportsliga anser.

Kul att det ät match igen och nu hoppas vi se ett Luleå där linorna kommer igång.

Omedelbart hör manatt det är en rapp och saklig kommentator, dvs inte som vanligt för oss dojopriföringlischaplindberg. Skönt det.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, Rit-Ola förklarade i efterhand att han blev så perplex efter den idiotiska frågan "do jo primör inglisch år svidisch, inglisck aj gäss?" men i efterhand tänkte att han borde begärt att få tala dalmål.

I samma andra ska jag nu diskutera vakter på den, när det gäller vakter, helt paradoxala dialekten apmål. Nu kör vi:

Jo, jag menar liksom det liksom att våra målvakter är liksom hemskt mycket duktiga liksom. Och det beror på att vi är så bästigast på att utbilda målvakter, om man säger. Just nu har vi våran egen...vahetterenu .., produkt, var det! Han heter...vahetterenu...jo! Han heter Marklundussvensson var det. Hemskt mycket bästigast målvakt juh och en helt egen produkt. Kom till Apan liksom redan vid ...vahetterenu ... 29 års ålder, rena barnet, efter att liksom bara spelat i tio andra vahetterenu klubbar innan. Om man säger. Marklundussvensson, en helt egen produkt, sa jag det? är hemskt mycket jättebästigast, liksom. Man kan tro att han sover för han följer inte med spelet och hindrar farligheter liksom som andra vahetterenu målvakter. Nej han sover om man säger. Och sedan väljer han att antingen vahetterenu plöstligt bara kasta sig omkring och veva som värsta vahetterenu epilektriska anfallet och fäller spelare till höger och vänster så blir de en vahetterenu jättehög med spelare i vahetternu vårtgården framför målet liksom och då liksom kan det förstås liksom inte passera någon puck liksom om man liksom säger liksom. Och så blir det inget mål. Så bästigast är marklundussvensson, sa jag att han är en helt egen produkt? Och liksom ibland liksom luras han alltså liksom om man säger alltså vahetternu liksom alltså då står han bara stilla och ser på när pucken går i mål men det är alltså bara liksom för att liksom luras liksom. Då tror det andra laget att han dött och så slutar de spela och då petar eriklundmarkforsell in fjorton puckar och så vinner vi helt enkelt hemskt mycket jättebästigast om man säger. En egen produkt, sa jag det? Liksom född i Apschtaan, redan som 29-åring. Har hört liksom att folk säger att han ska sluta liksom för oss alltså och liksom flytta till vahetterenu väcksjö, om man säger. Men det är nog bara ljug. Alltså, liksom om man säger han är ju en helt egen vahettterenu produkt juh! helt och hållet utbildad av talangfabriken Apan och nu är han liksom alltså liksom alltså en världsmålis om man säger så varför skulle han dra från vahetterenu Apan alltså liksom om man säger liksom alltså? Vi är stolta över vår helt egna vahetterenu världsmålisprodukt som är hemskt mycket jättebästigast på att släppa in mål och lura liksom alltså motståndarna att det liksom är tavlor alltså men vi apor vet ju att han är jättebästigast igen-kligen liksom alltså. VAHETTERENU?

Hm, det fungerade ju. Det verkar som att jag behärskar apmål? Som den där marklundussvensson, låt vara att det i hans fall handlar om att släppa in apmål. Jag kanske har en farfarsmormors tremänning-fyrmänning som var Apa? En tanke som slagit mig när jag försöker räkna till sex på fingrarna genom att bara använda ena handen. Men det växte bort när jag blev äldre och insåg att man inte behöver använda handen för sex.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Rookiezebror i afton: Andreas Harnebring, Mikael Nord och tur för Luleå att ABBorreArena inte är en med det värsta hemmtrycket som t ex i Apschtaan eller Los Angelesholm.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Du har helt rätt. Visst var det han som intervjuade Rit-Ola (se länk) och skämde ut sig för alltid.

Mannen i fråga heter Lars Lindberg och är reporter från Norran i Apschtaan och liksom alla där extrem anhängare av Apan. Inte lika galen som jubeldåren brännvinsjournalisten Fehlman men ändå.

Kåller med dig om subjektiviteten. Min uppfattning är att han jublar och hoppar när Luleås motståndare målar medan han halvgråter när vi gör mål.

En intensivt spännande match som står och väger och man ser att alla spelare kämpar skiten ur sig - den förklarar han för tråkig och "den här matchen behöver ett mål". En rolig, publikvänlig och underhållande match enligt honom är när motståndarna fär sätta många baljor på Luleå.

Allra värst är han när det gäller utvisningsdiskussioner. Fel som motståndarna gör på Luleå "ser" han aldrig utan förklarar att det där var ju inget, men när Luleå åker på felaktiga utvisningar förklarar han alltid att domarna har koll på läget. Tror fan det var han som "kommenterade" när Micflikier åkte på spökutvisningen också och Aplindberg förklarade gång på gång att detn var korrekt dömd...

Nej, han förstör varje sändning. Jag har flera gånger valt att stänga av ljudet för att slippa eländet, men då förlorar man publik och spelarljudet också, tyvärr. Upptäckte att om jag tar matchen på iPad och inte trycker in kontakten ordentligt får jag bara matchljudet och slipper Aplindberg så jag funderar ofta på att göra så. Men då blir det liten bild, kör annars på 30-tummare.

Min plan är att föreslå Cmore att installera en funktion där man väljer

A Publik och match ljud bara

B Inklusive kommentator

och sedan avlöna samt förlänga kontrakt med kommentatorer efter hur många "B" de erövrar. Är säker på att Aplindberg skulle ryka snabbt då, efter att ha kallats in till chefen med inledningen "Do jo priför zö bäd njos år zö vörs njos?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
M.Lemiux: Visst är det underbart med våra vakter!

Man kan ha känslor för olika typer av hockeyspelare men för mig och för de flesta är naturligtvis målvakterna det som tjusar och intresserar allra mest!

Inte så konstigt att dessa enskilda spelare betäckas som "halva laget" för så är det verkligen.

Utespelarna kan leverera små misstag och dåliga bedömningar hela tiden och gör också så, utan att det påverkar så väldigt mycket. Ja, t o m riktiga grodor kan räddas av andra och falla i glömska. Och även när supportrar, medspelare och tränare vrider sig i plågor kan misstagen glömmas bort för på det stora hela försvarar ändå spelaren sin plats i truppen.

En målvakt befinner sig i en helt annan nivå. Hans uppgift är enormt mycket mer betydelsefullt och även om han under en hel match med undantag för några felaktiga beslut i komplicerade situationer sammanlagt under några sekunder av sextio minuter...få helt avgörande konsekvenser och dessutom hos andra fastna i omdömen som "Sil!", "Såll!" för att inte säga "Jävla svikare!"

Och det är klart att eftersom vi i Luleå haft förmånen att i vår klubb ha den yppersta av yppersta vakter - Mannen, Myten, Legenden Jarmo Myllys #35 - är det klart att vi för alltid med en särskild känsla kommer att uppskatta vakterna. Och där har vi naturligtvis orsaken till att vi efter Myllys fått fram så många egna vakter; småpojkar som följde honom, beundrade honom och själv ville bli vakter.

Vi har förstås haft vakter före Myllys. Vakter av olika slag men främst av dessa lyfter vi Mats "För vi har Blomman i målet" Blomqvist; en härlig grabb från Skurholmen som chockade motståndraforwards och fick supportrarna att jubla när han visade upp den egna "Pajalafinten" som utfördes så att Mats låtsades ha nollkoll och ställa sig fel så att han lämnade halva målet öppet (hela målet, enligt de friserade legenderna) varpå attackerande forward trodde sig få ett gratismål och avlossade ett slagskott mitt i den fria öppningen bara för att överraskas av Blommans magiska plock, en av de skickligaste man skådat:-)

Och efter Myllys också. Först var det ju Hento som tog över; brorsan till Hentos brorsa, som år efter år betraktats som ett såll och ingen trodde på honom när han fick ta över spaden efter Myllys - men han hade sett och lärt sig och gick bara in och blev en av seriens absolut bästa vakter; med en helt annan stil som byggde mer på att läsa spelet och stå vägen medan Myllys var mycket mer rörlig, men det fungerade också. Och sedan har Myllys arvtagare från Luleå kommit fram den ene efter den andre: Gusten Törnqvist, David Rautio Berguv, Mattias Modig, Anders Nilsson, Joel Lassinantti och fler ändå. Alla dessa har haft egen stil efter egen personlighet men i unge Lassi tycker jag själv att vi funnit den nye Myllys med ett vaktspel som påminner om #35 på väldigt många sätt: liten och snabb med en underbar känsla och blick för spelet som får honom att veta var passen och skotten ska komma innan motståndarna ens vet det själva: en rörlighet som gör att farliga ja omöjliga chanser inte ens uppfattas som chanser eftersom Myllys/Lassi med överlägsen spelintelligens redan är inte ett men två steg före och hindrar att det ens blir farligt. Detta i kombination med blixtsnabba reaktioner och en härlig rörlighet.

Jag har gillat alla våra målvakter efter deras olika spelstil. Berguven som junis trodde jag skulle följa Myllys i stilen - han har talangen - men Rautio hängde på och utvecklades i den "stå i vägen"-stil inklusive fjärilsspagaten som så många målvakter utrustade mer enorma skydd satsade på med stor framgång och med bättre stats än äldre vakter, som dock var roligare att se på även när de silade mer. Men jag vet att Rautio har talangen att vara "gammal vakt" inom sig och tyckte att han år efter år i Luleå utvecklades att kombinera den nya stilen med den gamla när det behövdes och hoppas han fortsätter den vägen för att bli t o m ännu bättre än han är idag. Jag påpekar det ibland men stolt som en tupp gör jag det gärna igen: jag tror att jag har samtliga utom en av de matchtröjor som #1 Rautio burit för Luleå Hockey och de hänger på väggen i mitt arbetsrum:-)

Anders Nilly Nils Grizzly Nilsson har ju eftersom han är så stor en fördel för stå i vägen-vaktandet men han har också gjort extremt imponerande tigersprångsräddningar och sådant och det är extra vackert att ske. I KHL hamnade han en gång flera meter vid sidan av målet när en motståndarforwards fick puck precis framför motsatta delen av målet och bara pangade in pucken. Trodde han, för Nilly kastade sig som värste Ravelli 4-5 meter och tog pucken i plocken:-)

Längre tillbaka alltså Mattias Modig som hade det mesta men på något vis inte fick ihop det och blev stabil på den nivå han kunde ha nått - ofta utmärkt och flera gånger toppande målvakternas liga i elitserien men på något sätt med en osäkerhet som fick honom att ibland tappa känslan - en helt omöjlig position för en hockeyvakt, och då kunde han gå från toppen till botten snabbt.

Gusten dessförinnan, utbildad och kämpande med den gamla stilen med små extremt rörliga vakter, vilket när alla andra blivit storväxta murar innebar att han fick sämre stats och av många därför betraktades som inte så duktig. Men man ska komma ihåg att jämför man med gamla vaktstjärnor skulle Gusten ha tagit plats bland dessa och varit t o m bättre än sådana som hyllades storligen på nittiotalet. Och Gusten var extremt solidarisk med Luleå Hockey; han togs in och skickades bort och togs in och skickades bort och trofast kom han alltid när han kallades på för att rädda upp situationen. Min bedömning är den att utan Gustens insatser när de som bäst behövdes eftersom andra sviktade skulle vi ha fått kvala och kanske ramlat ur och lirat i Allsvenskan idag. En hjälte som är värd ännu mer uppskattning och hyllning än han fått!

Åter till dagen och Lassi. Om det finns en sak man gärna skulle se, något man inte sett sedan Myllys dagar vare sig i Luleå eller i andra klubbar, så är det Myllys underbara teknik med spaden. Helt fantastiskt hanterade han den likt ett trollspö och kunde med den bättre placera puckar än utespelare med deras mer hanterliga klubbor. På Myllys tid, menade finske förbundskaptenen, spelade Luleå alltid PP eftersom Myllys förutom att vara vakt också fungerade som tredjeback. Han såg och levererade så många målgörande pass själv att han i poängligan över Luleås samtliga spelare under alla tider faktiskt ligger före den absoluta majoriteten av våra spelare, Bara en sån sak! Och dessutom hade legenden gått och funderat över att göra mål också. Han ville länge lägga en straff, men hindrades av att målvakten förbjöds att passera mittlinjen, och trots att han erbjöd sig att skjuta med spaden från mittpunkten togs han tyvärr aldrig ut som straffläggare. Men då funderade han ut att lobba in mål när motståndarna tagit ut vakt för att kvittera. Och till slut fick han chansen - och gjorde det! Jävulen vad glad han var när han stod och hoppade av lycka över sitt mål. Och sedan gjorde han ett till!

Ja jäklar. Det låg ett skimmer över Myllys dagar. 24 mars 2001 förlorade vi semifinalen i Fjollbollen mot Djurgårn. Och Jarmo Myllys var färdig i Luleå Hockey. Snart femton år av saknad och vi glömmer honom aldrig.

Men det känns fint en dag som denna att vänta på match om en timme. När man vet att vi har den nye Myllys med spaden:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Hoppas Luleå håller spelet uppe idag som den fina insatsen mot Örebro i tisdags :)
Men appropå matchen i tisdags....vem fan var paddan som kommenterade den?? Han är iaf en av de värdelösaste Cmore har....tyckte han hela tiden klankade ner på Luleå, anledningen att de vann var bara tur och att Örebro är i en kass form nu. Lät nästan som att han var arg på Lill-Kenta efter matchen och menade att hur dom kunde spela så värdelöst som torskade med 7-0 mot oss.
Lät som oduglingen till kommentator hade lite norrländsk brytning också.
Tror faktiskt att det var han som började prata engelska under en intervju med Mattias Ritola då han spelade för MoDo...noll koll :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Underbart med målvaktsläsningen, Luleå måste helt klart under 2000-talet vara den klubb i Elitserien son levererat flest målvakter på hög nivå....tyvärr har övriga junissidan haft en rejäl dipp sedan säsongen 2008-2009 då vi hade många från egna junisledet, men den tiden kommer säkert tillbaka :)
Det viktigaste är att vinna iaf oavsett vilken klubbbakgrund spelarna i laget har.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Åter till väsentligheterna.

Det egentligen enda intressanta som kvarstår av årets elitserie SHL är 6 matcher under 13 dagar då lagen på plats 3-6 ska slåss om hur dessa platser ska fördelas.

Det som ska avgöras är förutsättningarna för slutspelet och vi vet redan följande.

PLATS 3
Kvart
Plats 3 - Plats 6

Semi
Värsta Köplustan* - Plats 3

PLATS 6
Kvart
Plats 3 - Plats 6

Semi
Apan* - Plats 6

*förutsatt att Lustan och Apan vinner sina kvartar mot åttondelsvinnarna från plats 7-10.





Något mer variabelt för lagen på plats 4-5

PLATS 4
Kvart
Plats 4 - Plats 5

Semi
Apan - Plats 4 (om Apan, Lustan och Plats 3 vunnit kvart)
Lustan - Plats 4 (om Apan och Lustan men ej Plats 3 vunnit kvart)
Plats 3 - Plats 4 (om Apan och Plats 3 men ej Lustan vunnit kvart)
Plats 3 - Plats 4 (om Lustan och Plats 3 men ej Apan vunnit kvart)
Plats 4 - Plats 6 (om Apan men ej Lustan och Plats 3 vunnit kvart)
Plats 4 - Plats 6 (om Lustan men ej Apan och Plats 3 vunnit kvart)
Plats 4 - Plats 7/8/9 (om Plats 3 men ej Apan och Lustan vunnit kvart)
Plats 4 - Plats 8/9/Öret (om Apan, Lustan och Plats 3 ej vunnit kvart)

PLATS 5
Kvart
Plats 4 - Plats 5

Semi
Apan - Plats 5 (om Apan, Lustan och Plats 3 vunnit kvart)
Lustan - Plats 5 (om Apan och Lustan men ej Plats 3 vunnit kvart)
Plats 3 - Plats 5 (om Apan och Plats 3 men ej Lustan vunnit kvart)
Plats 3 - Plats 5 (om Lustan och Plats 3 men ej Apan vunnit kvart)
Plats 5 - Plats 6 (om Apan men ej Lustan och Plats 3 vunnit kvart)
Plats 5 - Plats 6 (om Lustan men ej Apan och Plats 3 vunnit kvart)
Plats 5 - Plats 7/8/9 (om Plats 3 men ej Apan och Lustan vunnit kvart)
Plats 5 - Plats 8/9/Öret (om Apan, Lustan och Plats 3 ej vunnit kvart)



Och så har den aktuella ställningen (figur nedan) där det framgår att det bara skiljer 1 poäng mellan varje plats samt att Pungen har så överlägsen målskillnad att de slår de andra lagen om man hamnar på samma poäng.

Till allt detta hör vilken form lagen är i senaste 9 omgångarna:

Warulfven 2,22 p/match
Djurgårn 2,00 p/match
Pungen 1,44 p/match
Luleå 1,00 p/match

vilket, om formen håller i sig, innebär att lagen slutar med

3. Warulfven 92 poäng
4. Djurgårn 90 poäng
5. Pungen 89 poäng
6. Luleå 87 poäng

Vilket skulle innebära att vi kan "se fram mot"

Kvart Warulfven - Luleå
Semi Apan - Luleå

Jahaja. Apan i semi kan jag nog köpa men Ulfven i kvarten? Huga.

Redan ikväll fortsätter detta dramalama med

2016-02-25 19:00 Karlskrona HK - Luleå HF
2016-02-25 19:00 HV 71 - Färjestad BK
2016-02-25 19:00 Örebro HK - Djurgårdens IF

Pungen står över för att köra B2B mot Pölsan under helgen.

HV har faktiskt passat Warulfven i år och vunnit de tre ggr de mötts. Man hoppas på repris. Gårdarna kommer förstås att spöa kollaps-Öret.

Och så har vi Kronan. Ett lag vi förstås plockat under säsong men numera har de ju morskat upp sig och kan slå vilket lag som helst.

Vi hoppas att Poänglinan RAJALA-LAGACÉ-SWEATT fortsätter att leverera poäng speciellt i PP.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160225_kl._15.03.24.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Quo vadis, Oilers?

Jahaja. Nu finner man "som vanligt" Edmonton Oilers på sista plats av trettio lag i NHL.

Det ger ju misstanken om att de siktar på en ny ung forward i draften. Något de pysslat med länge nu, att sabotera sin egen säsong i syfte att gratisfå bra spelare för att långsiktigt bygga. Ett spel som tvingat fram lex oilers med draftlottning, men oljorna har ju tur, mygel och rackarspel på sin sida och har fyllt på med draftetta efter draftetta efter draftetta inklusive nu det största hoppet Connors McDavid.

Man trodde ju att det kunde räcka nu och de skulle satsa uppåt men icke sa nicke.

Tidigare drabbade det ju Linus Omark, när oljorna ansåg att de fyllt på förstalinorna och ledsnat på kortväxta forwards och frågan är vad det kommer att betyda för Anders Nilly Nilsson?

Övergripande har ju Oljan varit väldigt bra för Nilly - de skaffade rättigheterna från Chicago, lät honom konkurrera ut professor Schrivens på försäsongen och sedan ta över förstaspaden när Talbot hamnade i en formgrop. Mot slutet av hösten var det dessutom riktigt j-a nära att oljorna officiellt valde att formellt fastslå att Nilly var den förstevakt de valde och skulle satsa på.

Nilly höll spade match efter match och var hur stabil som helst.

Sedan fick han några matcher med räddningsprocent <90 men samtidigt och viktigare vann Oljan med Nilly med spaden match efter match efter match efter match efter match. I det läget hade Oljan sådan medgång och klättrat så högt i tabellerna att en plats i slutspelet om Stanley Cup inte bara sågs som möjlig utan t o m realistiskt trolig.

Men.

Då kastar Oljan in Talbot igen och han har under lång vilotid skärpt sig och levererar och belönas omedelbart med ett flerårigt hyggligt betalt kontrakt. Det är en publik förklaring att Oljan kommer att satsa på Talbot. Egentligen inte oväntat.

Men kanske en rejäl överraskning för Nilly? Därefter fick Talbot spada match efter match. Nilly fick komma in ibland och var då inte bra. Varför?

En direkt följd av Oljans agerande måste man ju tro. Oljans ställningstagande ledde till att Nilly upplevde brist på förtroende och mentalt påverkade det hans spel. Är min tolkning. Sedan skickades han ner några matcher för Bakersfield i Kalifornien och levererade bättre stats än Brossoit gjorde därnere och nu är han uppe igen.

Allt sedan Talbot tog över förstaspaden igen har Oljan sjunkit i tabellerna efter många förluster och är nu alltså sist.

Det låter ju som att de skulle vilja agera men kanske är det vad de redan gjort? Bestämt sig frö att säsongen är körd och nu satsar vi på en till draftetta?

Ja, det är underligt. Hoppas iaf att Oljan framöver släpper in Nilly då och då och att han då är på topp med >95% var och varannan match för att Nilly genom sådant skyltfönster ska kunna visa upp sig så att han kan få ett NHL-kontrakt och fin chans till förstespade från nästa säsong.

När det gäller en framtid hos Oljan för Nilly kan man ju hoppas atthan inte behöver göra en Omark hos Oljan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Laget mot Kronan:

Forwards
Johan Harju - Jonathan Granström - Peter Cehlarik
Jacob Micflikier - Lucas Wallmark - Anton Hedman
Toni Rajala - Jacob Lagacé - Bill Sweatt
Emil Sylvegård - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg
Lennart Petrell

Backar
Brendan Mikkelson - Craig Schira
Jan Sandström - Jonathan Sigalet
Ilari Melart - Christian Jaros
Marcus Oskarsson

Målvakter
Joel Lassinantti
(Oscar Masiello)

Till att börja med härligt att konstatera att Luleå har hur många unga vakter som helst att sätta in:-) 18-årige Oscar Masiello, ursprungligen från Burkölen, till Luleå och hockeygymnasiet som 16-åring, tog ju även hand om båsdörren under omgång 19 då vi mötte Öret borta, vann och därefter är det lag som tagit flest poäng i Elitserien SHL (och det gäller fortfarande trots en del förluster senaste veckorna); i nämnda match mot Öret var det 17-årige Filip Gustavsson, ursprungligen från Skellefteå som hade spaden.

Det är för härligt! Målvaktsundret i Luleå speciellt senaste decenniet som arvet bakom Myllys fortsätter. De flesta som Rautio, Modig, Anders Nillson och Lassi från Luleå, men fr o m Myllys har ju vakter också från Kalix (Fasth), Boden (Danne Larsson), från Västerbotten (t ex Masiello och Filip) samt några från sydbotten som JG och Ward sökt sig till landets målvaktsmecka:-) Med följd att vi är självförsörjande på vaktsidan och inte som Apan behöver köpa in 30-åringar i parti och minut.

Laget förutom Masiello ograverat från 7-0 mot Öret. Undrar hur länge Fabbe blir borta?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Slutspelet om Gagarin Cup rullar på.

Fjplårsvinnaren SKA lyckades faktiskt vinna mot Lokomotivet och har nu 1-1 i matcher. Jocke Lindström märktes inte men så spelade han näst minst av alla SKA-forwards igen, brunkarjocke.

AK Bars spelade retur mot Salavat Yulaev och torskade igen. Oscar Möller märktes genom att han tog två utvisningar. Fjolårsfinalisten Bars har det inte lätt, sedan KHLs bäste vakt flyttade till NHL och Oilers.

Salavat går däremot utmärkt och återigen är det Linus Omark som imponerar, två poäng nu igen och nu toppar Linus poängligan och assistligan i slutspelet:-) efter att ha kommit 4-5 i KHLs poängliga och avsiktliga. Den killen går det bra för. Tänk att Oilers var så knäppa att de inte gav honom en ärlig chans att spela in sig i förstalinorna. Läste supportrarnas kommentarer när Oilers efter att han vanskött Linus i åratal äntligen gav upp och släppte honom till Buffalo/Luleå och det var en väldig massa kommentarer som i stort sett alla beklagade att Oilers skötte honom så uselt...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sex omgångar kvar nu och det mesta är redan avgjort:

1. Apan vinner serien
2. Lustan kommer tvåa

10. Öret blir tia
11. Malmoe blir 11 eller ev. 12 men det spelar ingen roll - slutspelat i vilket fall.
12. Röglarna 12 eller ev. 11, betydelselöst, spelslut där med.
13. MooDoo blir 13 och får kvala, blir väl Tingsryd?
14. Och Kronan får väl Gnaget och ska väl ändå fixa det eftersom de kommit igång nu.

Det är alltså klungan som det egentligen handlar om nu. Och inte direktplats till kvartsfinal för det är redan avgjort anser jag.

3-6 Luleå, Pungen, Warulfven och Djurgårn kör nu om placeringarna 3-6 och det handlar bara om vilka lag som ska möta varandra i kvarten. Det blir ju lag 3 - lag 6 samt lag 4 - lag 5.

Ser man på formen senaste 9 omgångarna skulle man förstås gissa att det blir 3.Ulfven 4. Gårdarna 5. Pungen 6. Luleå vilöket i så fall ger oss kvartsfinalerna:
Warulfven-Luleå, samt
Djurgårn-Pungen

vilket, fortfarande med hänvisning till formen för lagen leder fram till semifinalerna:
Apan-Djurgårn/Pungen
Lustan-Warulfven

och fortsatt prognos att Apan exempelvis då får t ex Pölsan i kvarten, Pungen i semi och Ulfven i final. Känns som en spikrak väg till nytt SM-tecken.

Men vilket lag vill Luleå ha i kvart då? Om vi fick välja?

Warulfven känns helt fel. De har ägt ner oss mest hela serien.

Djurgårn skulle jag gärna tagit tidigare iaf men det känns som att de kommit igång rejält nu och att möta dem med hemmafördel på Hovet...nja.

Det blir väl ändå Pungen vi skulle föredra. Så om vi faller till plats 6 får vi hoppas Pungen tar plats 3. Så spöar vi Pungen och får Apan i semi.

Plats 7-9. Spelar kanske ingen större roll. Gissningsvis har vi följande varianter:

7. Läjkers
8. Pölsan
9. HV
10. Öret

7 Läjkers
8. HV
9. Pölsan
10. Öret

7. Pölsan.
8. Läjkers
9. HV
10. Öret

HV hoppas väl på det sista alternativt, så tar de två snabba av HV och torskar sedan mot Apan.

Nu avgörs det alltså snabbt, inom två veckor har de sex sista omgångarna färdigspelats. Jag skiter ju i resten men koncentrerar mig på de fyra "gula" lagen som ska göra upp för att sedan möta varandra i kvarten. Läget just nu:

3. Luleå 81
4. Pungen 80
5. Ulfven 79
6. Djurgårn 78

Jävligt jämnt alltså, samt notera att Pungen har överlägsen skillnad om de hamnar lika med annat lag.

LULEÅ
2016-02-25 19:00 Karlskrona HK - Luleå HF
2016-02-27 18:30 Djurgårdens IF - Luleå HF
2016-03-01 19:00 Luleå HF - Frölunda HC
2016-03-03 19:00 HV 71 - Luleå HF
2016-03-05 16:00 Luleå HF - Djurgårdens IF
2016-03-08 19:00 Växjö Lakers HC - Luleå HF

PUNGEN
2016-02-28 19:00 Brynäs IF - Linköping HC
2016-02-27 18:30 Linköping HC - Brynäs IF
2016-03-01 19:00 Linköping HC - Örebro HK
2016-03-03 19:00 Frölunda HC - Linköping HC
2016-03-05 16:00 Linköping HC - HV 71
2016-03-08 19:00 Linköping HC - IF Malmö Redhawks

WARULFVEN
2016-02-25 19:00 HV 71 - Färjestad BK
2016-02-27 16:00 Skellefteå AIK - Färjestad BK
2016-03-02 19:00 Färjestad BK - Rögle BK
2016-03-04 19:00 Brynäs IF - Färjestad BK
2016-03-05 16:00 Färjestad BK - Brynäs IF
2016-03-08 19:00 Djurgårdens IF - Färjestad BK

DJURGÅRN
2016-02-25 19:00 Örebro HK - Djurgårdens IF
2016-02-27 18:30 Djurgårdens IF - Luleå HF
2016-03-01 19:00 Djurgårdens IF - MODO Hockey
2016-03-03 19:00 Skellefteå AIK - Djurgårdens IF
2016-03-05 16:00 Luleå HF - Djurgårdens IF
2016-03-08 19:00 Djurgårdens IF - Färjestad BK

Ojdå.

Pungen har Lustan men för övrigt bara lägre placerade lag utan så mycket att lira för, och fyra av sex matcher hemma.

Gårdarna har hela TRE (!) s k sexpoängsmatcher, två mot Luleå och avslutning på Hovet mot Ulfven. De har således allt i egna händer iaf för att ta plats 4medan de kanske inte tar de tre extrapinnar de behöver för att passera Ulfv.

Warulfven har faktiskt en B2B mot pölsan och sammantaget lapske liiite enklare program för Ulgfven än för Luleå. Plus att Ulfven är i betydligt bättre form.

OK. Då har jag prognosen att det slutar:

3. Pungen
4. Djurgårn
5. Ulfven
6. Luleå

vilket ger oss följande kvartsfinaler:

Pungen-Luleå
Djurgårn-Ulfven

Svårt för oss, men kanske det bästa alternativet ändå.

Samtidigt vet vi att om lagen går till semi kommer Pungen att få möta Köplustan, medan Luleå kommer att få möta Apan.


När det gäller Djurgårn och Warulfven avgörs deras semifinalmotståndare av resultatet mellan Pungen och Luleå.

Om Pungen slår Luleå får Djurgårn/Ulfven möta Apan i semi.
Om Luleå slår Pungen får Djurgårn/Ulfven möta Lustan i semi.


För Djurgårn spelar det nog ingen roll och Lustan spelar det nog ingen roll hur det går mellan Pungen och Luleå.

Warulfven kommer att råhålla på Luleå för att få Lustan i semi.
Apan kommer nog att hålla på Luleå för att få Luleå i semi.

Trevligt att så många kommer att hålla på oss:-)
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160224_kl._22.34.20.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lindberg Råkkar: Jaså, du menade Öret! My mistake, sorry. Jo, det verkar som att örena givit upp säsongen. Vore trist om de, ointresserade, stjäl två matcher mot lag sju för att låta sig bli gangbangade i fyra snabba i kvarten mot Apan som får lätt resa till semi; ett inte oväntat scenario i så fall.

Håller med om att vi är svårbedömda. Utan PP är vi ju körda snabbt. Om vi inte får upp farten igen kommer vi ju att dala men efter Pölsans tapp på sistone fixar vi väl ändå plats 6 isf, dvs vi får laget på plats 3 - Pungen, Ulfven eller Djurgårn i kvart.

Fast i detta nu har vi ju faktiskt återtagit tredjeplatsen, sedan Pungen torskade sedan Röglarna haft en andra-period a la Luleås damer.

Jag har då lite hopp på att Rajala-Lagacé-Sweatt kan få igång varandra. Lagacé har ju imponerat på senare tid och Rajrajs islossning senast kanske får honom att släppa på handbromsen nu och om de då får med sig Sweatt... Fagervall hårdkör ju trion i PP och jag tyckte det fanns lite gnista av lovande ändå; Svetten och Rajraj kan ju dra igång den fart som behövs så kanske.

Kronan borta i morgon blir ju lite test; denna Krona som var så fruktansvärd usel med ett självförtroende som en manet i öknen länge, men tydligt kör de sönder många motstånd numera. Vi får se.

Annars är det ju lördagsmatchen man ser fram emot och där är jag rätt att vi torskar. Det blir fullsatt på Hovet och vi som var sent ute fick inte bättre biljetter än någon sektion från gårdarklacken, huga! Det kommer att bli en extremt bra stämning på matchen men jag hade hellre upplevt den mer tryggt bortåt Luleklacken där jag brukar sitta.

Ungefär som längre tillbaka då Råkkarn var på matcherna här nere, när de spelades i Fjollbollen och de sportsliga DIF-vakterna en semifinal fick för sig att kräva att att Luleå-supportrar som samlats på en sektion tvingades att lokaliseras ut över hela Fjollbollen på enskilda platser, gärna på rad 87, dvs i stort sett i taket uppifrån, där jag hamnade några matcher, bläh;-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Nu var det väl Örebro jag menade får det omöjligt klara sig vidare i ett slutspel.

För vår del är det mera svårbedömt, vi har väl förmodligen seriens bästa målvakt.
Sånt kan räcka en bit, men det vägs väl till viss del upp av att vi samtidigt är urusla i PP.

Skulle vilja påstå att det mest humana SHL kunde göra för sin publik denna säsong är att skippa slutspel helt och låta seriesegern innebära guld och sedan ta sig en funderare på hur man kan göra hockeyn til len attraktiv produkt igen.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Jag skrev igår, apropos ligans och förbundets agerande gentemot Karlskrona, att "Tycker att det vore en god idé om Tingsryd, Kronan m fl drar igång en kampanj i syfte att få med sig supportrarna för SHL-lag och andra i Allsvenskan med stor tom arena att på årsmötet rösta bort den styrelsen som stöder Hockeyligan. "

Och nu föreslår Karlskrona kommun att landets kommuner slår sig samman mot ligan och förbundet, med misstanke att de försöker stänga ligan smygvägen.

Bra förslag och lycka till mot myglarna!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Lindberg Råkkar: Ja, du har helt rätt. Teoretiskt är vi klara redan nu för åttondelsfinal men där tar där tar det naturligtvis stopp i två snabba. Vi får koncentrera oss på damerna nu!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
DansbandsWolf: Ja, verkligen. Lassi är något otroligt grym - den nye Myllys utan tvivel - är bara ilskan v b, plocken och spadhanteringen som skiljer men det är ju annan vaktstil numera dessutom.

Och om det lossnar för Rajala-Legacé-Sweatt kanske vi kommer igång igen, efter formgropen senaste veckorna.

Håller med om att våra härliga damer säkert drar med sig herrarna och klubben.

Aporna kör sin något annorlunda värdegrunnnnnd, där damerna får paraplydrinkar när de inte är kedjade vid spisen;-)

Och på lördag blir det match på Hovet, ojoj, det blir riktigt spännande att se!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Nu såg jag inte 7-0 för slutade kolla för längesedan.
Bedrövlig hockey och ett ynka spelmål(Rajala till Melart), resten var bara puckar på ren chans och idag studsade det förvisso rätt, detta ger inga större förhoppningar inför det stundande slutspelet.

Örebro verkar å sin sida i ngn avgrundsdjup formsvacka och kan nog få halvproblematiskt att ens nå slutspel och tar man sig dit överlever man aldrig runda 1.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ketchupflaskan itopp det var inte igår och man blir glad. Lika glad som i söndags när Luleåa stenhårda damer sluggade hem seriesegern och visade grabbarna hur det går till. Är helt övertygad att det finns en vuss synergieffekt med dam/herrlag bredvid varandra i korridorerna (obs inga sexuella anspelningar). Vi har sett det i tidigare här i stan med basketen. Det här är någonting aplaget aldrig kommer få erfara...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleå får två utvisningar och Öret pressar på i PP inklusive 5 mot 3 en minut men utsökt fin och följsam box av Luleå inklusive att Lassi är så snabb att han alltid hinner flytta att stå ivägen när Öret får öppningar och skottar.

Fantastiskt underbar, spelintelligent och snabb, den nye Myllys. Helt klart seriens klart bäste vakt och den som säger annat hajar inte ett skit om hickeymålvakter.

OK för att Öret är det svagaste motstånd vi kunde ha, men viktigt att det lossnar för Luleå och miljonlinan:-)

Kan vi fortsätta spela bra blir det en grymt spännande avslutning om plats 3-6, en kamp där Djurgårn nu blandat sig i.

Och tänk att i övermorgon sitter vi på Hovet och ser vårt kära Luleå Hockey mot detta forktoppade Djurgårn!

Hockey när den är som bäst:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Visserligen var Öret seriens näst mest formsvaga lag senaste åtta - bara Luleå var sämre - men nu verkar våra herrar ha smittats av våra damer och levererar en hockeyorgasm i andra perioden, påminnande om den när Luleås damer i lördags i praktiken vann Riksserien efter den underbara andraperioden i den sävligaste arenan.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Proppen ur, 4-0 nu.

Öret verkar förstås ha nöjt sig med plats 10 och ge järnet i åttondelen mot Pölsan eller vilka det nu blir.

Men kul som fan om det lossnar för importlinan Rajala-Legacé-Sweatt:-)

Kolla för övrigt in Djurgårn som klättrar som en raket - i detta nu har DIF definitivt blandat sig i kampen om platserna 3-6.

Jahaja. Där sitter 5-0 och Masto sätter sitt andra mål i Delfinen sedan Öret helt kollapsat i försvaret.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och huxflux släpper det för Rajala som först passar till mål för Melart och strax därefter behöver 4 sek PP för att sätta 3-0 själv. Därefter ny PP för Luleå och Rajala är aktiv värre.

Är det på väg att släppa för vår ihopsatta stjärnlina?

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Äntligen!

Maso får chans på chans och även om Örtes vakt kämpas skiten ur sig kan han till slit stå emot utam sätter sist första SHL-mål i Delfinen till välförtjänta 1-0 för Luleå:-)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Mätigt att se en match inledas med att klubben hyllar damlaget som vunnit Riksserien! Inte så många arenor man kan få vara med om detta i.

Nere i Apschtaan utser de iaf en dag då stadens damer får köpa paraplydrinkar i arenan.

Lite olika syn på värdegrund och perspektiv.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Luleås lag:

Forwards
Johan Harju - Jonathan Granström - Peter Cehlarik
Jacob Micflikier - Lucas Wallmark - Anton Hedman
Toni Rajala - Jacob Lagacé - Bill Sweatt
Emil Sylvegård - Christopher Mastomäki - Johan Forsberg
Lennart Petrell

Backar
Brendan Mikkelson - Craig Schira
Jan Sandström - Jonathan Sigalet
Ilari Melart - Christian Jaros
Marcus Oskarsson

Målvakter
Joel Lassinantti
(Filip Gustavsson)

Vi kör alltså på med samma lag som tidigare. Linorna har ju funkat men under uppehållet kom man fram till att satsa så här och det kan mycket väl vara rätt tänkt att låya dem ha förtroende att fortsätta så lossnar det kanske?

Fabbe är fortsatt borta och Emil går med Foppa och Masti.

Intressant att notera att Filip Gustavsson tar båsdörren. Senast han var med i laget var mot just Öret i omgång 19 och iom den matchen vänte allt och Luleå var överlägset bäst av alla lag 18 matcher framöver. Vi hoppas på en upprepning!

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
KHL-slutspelet - eller mer korrekt slutspelet om Gagarin Cup - har startat och fjolårsfinalisterna SKA och AK Bars inleder med förluster.

Iofs inte oväntat - Bars kom bara femma i östra och SKA sexa i västra.

SKA, som blivit av med fläskberget Hollywood lurades ju att plocka med sig ett annat ex-Ape-sänke - Jocke Lindström - som inte rosat marknaden och mest fått sitta på läktaren på sistone. Nu fick han dock vara med en kortare speltid i första matchen och fick även en assist. Man lyckades t o m ta sig till sudd men väl där tog motståndarna, starka Lokomotiv vinsten.

AK Bars fick möta Slavat Yulaev och torskade med 4-2. Förra året höll ju Bars nollan i massor av slutspelsmatcher, det blev ryskt slutspelsrekord, men då hade de förstås HKLs bäste vakt förra säsongen - Anders Nilsson - med spaden. I år utan Anders är det en annan femma. Ex-Apan Oscar Möller har ju fortsatt gå halvbra men i förlusten blev han poänglös. "Halv"-bra i jämförelse med ex-Lule Hpckey-spelaren Linus Omark, förra året i Jokerit men i år rekryterad för rejäla pengar till Salavat vilken förstås blivit fortsatt succé. Linus hamnade på topp fem för både poäng och assist i bland KHLs bortåt tusen spelare och i matchen gjorde han ingen besviken utan passade till såväl 1-0 som 2-0 för Salavat.

Passade, förresten. Det låter ju som att "han hade pucken" innan någon målade, som det ofta handlar om. Men inte i Linus fall. Mannen lägger ju av och till sådana underbara pass att han borde ha fler än ett poäng för dessa.

Kola bata in länken, presenterad av kunnige robert enkelP påHockeysverige. Där inser man att det är ett pass som skulle kunna ha avlossats 20-30 ggr i vilken SHL-match som helst. Men det har aldrig hänt. Och när en sådan stjärna som Linus gör det ser det så enkelt ut...spm det alltid gör, när någon seglar högt över alla andra och ser saker som de krälande på marken inte upptäcker.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Ja, skulle vara skönt att komma in på den vinnande banan igen :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
SHL fortsätter. Nu är det dags för de avslutande sju matcherna av serien. Luleå har verkligen kastats mellan hopp och förtvivlan.

Se bara på nedanstående figurer som visar Luleås resultat jämfört med de övriga lagen.

1. Spelet fungerar inte alls och belackarna från andra lag vet inte till sig av glädje över att Luleå hackar: "De ville ju vinna serien, ha ha ha" och så vidare. Vilket alla normala lag förstås vill, men om Luleå gör det får man det plötsligt till att det är något fult? Ska vi gå ut före säsong och hoppas att vi när plats 13 eller?

"Real Luleå" som köper upp spelare till höger och vänster förlorar och förlorar, ropar motståndarsupportrar som förklarar att Luleå är köpeklubbarnas Köpeklubb! Alla som bryr sig om fakta vet ju att Luleå i nästan tjugo år kämpat i motvind med en ytterst begränsat ekonomi och i stort sett aldrig varit ens på banan när det gällt att tävla om de bästa spelarnas signaturer, om vi inte utvecklat dem själva. Nu har Luleå en "enorrrrrrrm kassakista att köpa hejvilt för" hånar motståndarna, när sanningen är den att man bara behöver gå 13 mil söderut för att hitta en klubb, som har öppen kran från kommunen, som fyller på den klubben med mer pengar än Luleå drar in från sponsorer, även om Luleå fått mer stöd senaste året.

Och när Luleås spel inte kommer igång jublar alla motståndare. Varför? Varför är de så glada att just Luleå misslyckas?

Jag tror faktiskt att hånet inte är så utpräglat, trots allt. De flesta har varit med om liknande, om klubbar som satsat och satsar och misslyckats. Pungen med en jättesponsring i så många år, som alltid köpt de bästa och dyraste, genom att med Mike Helbers eget erkännande t ex ha snott Pär Arlbrandt från Luleå genom att lova 3-4 ggr så hög lön. Eller för den delen Värsta Köplustan som vanvårdade egna talanger, fyllde på medköpespelare men misslyckades nästan alltid och på några år nästan drev den klubb i hockey-Sverige som hade mest överlägsna ekonomiska resurser i konkurs. Eller Warulfven och HV som var solida och stabila men valde fel vägar och på slutet gång efter gång fick sparka bortåt en femma och köpa en ny av extra dyra spelare för att inte kollapsa och sparkas ur serien.

Med hänvisning till allt sådant är det klart att en erfaren hockeyintresserad inte lyfter på ögonbrynen för att Luleå fick problem.

Men på en plats vet jublet inga gränser. Jag talar om Apschtaan där Norrans Apjournalister öser ut glädjen i korrupta snedvridna artiklar uppföljda i kommentatorsfälten av folk som har som speciell vinkel på hockey att hata och inte att älska. Jag talar om vissa Apledare som oförsonligt likt folk med vita strutmössor fast det inte är Luciatider synes i första hand vara ute efter att överdriva sin och sitt lags egen betydelse, helst då genom att racka ned på ett lag norrut. Jag talar om näthatartroll som basrerar hela sin tillvaro på ambitionen att hitta något att hata och helst alla närliggande klubbar vilket f n fokuserats på en konkurrent i nuvarande serie.

2. Och så kommer den gula perioden. Som ett mirakel reser sig Luleå Hockey ur askan och plötsligt fungerar allt. Laget seglar högt över alla andra och allt tycks lyckas. Laget kan på något vis knappt förlora längre och klättrar som en stenget på Himalaya uppför hinder efter hinder och ingenting tycks omöjligt. I beskrivningen var det alla som gick samman: spelare, tränare och ledare gick ned till golvet och alla hjälpte till att analysera varför det gått som det gått och hur man kunde ändra på det.

Och man kom överens. Och man blev bäst i landet. Och det bara fortsatte och fortsatte. Från bottenplacering tog vi poäng efter poäng och plötsligt hade vi klättrat ända upp till plats 3! Och även om vi öppet deklarerade att avståndet upp till lagen på plats 1-2 var oöverstigligt, kunde vi ju räkna, och räkna fram att fortsatte det så här var det t o m möjligt att vi kunde utmana om plats 1-2.

3. Men sedan kollapsade vi. Varför? Känslomässigt upplever man det nästan som ett grekiskt drama med den klassiska dramaturgen där det bara går bättre och bättre för hjälten - dvs Luleå Hockey i detta fall - till dess vi begår det oförlåtliga misstaget att tro att vi människor är likställda med Gudarna. Det är det som kallas Hybris. Dramat fortsätter sedan till periferin, omslagspunkten när framgångarna plötsligt upphör och det börjar vända nedåt. Vilket i vårt fall skedde omgång 38. Därefter - fortfarande enligt klassisk grekisk dramatik - fortsätter fallet ända till dess att vi krossas, att vi drabbas av Gudarnas hämnd: Nemesis.

Upp som en sol, ned som en pannkaka.

Kärt barn har många namn.

Vad är det som felar? Råkkarn menar att brunkarlule saknar backar som slår pass till forwards i fart. Och kanske är det så. Det är ju riktigt att spetsspelare som Rajala och Sweatt som ska ha de puckarna och stå för de vinnande insatserna inte märks. Men utöver den detaljen är det ju så att linorna inte får ihop det längre, att de inte satts samman till vinnande tripletter. Och framför allt tydligt är detta i PP där en aggressivt, snabbt spelande femma som hittar varandras klubblad och alla fem hela tiden rör sig med fart, vinner matcherna. Men Luleås PP-formationer ser snarare ut som fem grabbar som agerar som de precis sökt burskydd. Lätt överdrivet.

Spelet havererade från omgång 38 och framåt och sedan dess är vi - se röda tabellen nedan - SÄMST i hela ligan, från att innan des ha varit bäst, t o m överlägset bäst.

Kan vi vända på detta? Fortsätter vi så här pekar ju prognosen på den gröna slutställningen, dvs att vi riskerar direktplats till kvartsfinal t o m.

Nja, det är ju osannolikt att vi hittar lösningen och det känns snarare som att vårt fall fortsätter och säsongen glider in i ett fiaskoslut - att vi drabbas av Nemesis - och åker ut i kvartsfinalen eller i värsta fall redan i åttondelsfinal. Vilket Apsupportrar av särdeles elakartat slag kommer att älta i decennier. Även om de själva faller, kollapsar och går i konkurs, kommer det inte att betyda lika mycket för dem som det faktum att de kan berätta gång på gång för varandra om säsongen 2015-16 när Luleå misslyckades, medan de står där på bakgårdarna och värmer sig vid eldarna i återanvända oljefat och av den köldkalla skogsstjärnan.

4. I kväll möter vi Öret. Ett annat lag på dekis. Faktum är att det är bottenfinal för senaste nio omgångarna när det näst misslyckade Öret möter det mest misslyckade Luleå.

Men. Tiden för den gula tabellen inleddes med att vi överraskande spöade Öret på bortais, fast vi lirade med historiens yngste målvakt med vår spade. Ett halvt mirakel, tycktes det då, och det var starten på 19 underbara omgångar då Luleå tog närmare 3,0 än 2,5 poäng i genomsnitt per match.

Jag har inget annat som talar för att vi kan repa upp detta, att ordna upp vår ej fungerande hockey just nu. Annat än att vi möter Öret.

Det känns ju väldigt ovidkommande, för att inte säga värdelöst.

Men är det inte naturen för halmstrån?
Uppladdat:

500x0-skrmavbild20160221kl._0.png



Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Wilhelmsson: ja ny är den då inte, har haft en sån som snurrat runt på kontoret i minst 5 års tid, har nog sett andra varianter med andra lag också. och alltid retar den nån! :)

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
{7827}: den bilden har väl postats i ca 5 år .. alltid en version efter hur matchen gick.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Ganska lik den jag la in vår sida för 17 timmar sen, men med lite motsatta sidor för klubbmärken.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Hmm, nu satt förbundsordföranden Anders Larsson i Cmorestudion senast där de var överens om att "Karlskrona lurat förbundet" att godkänna kommunens plan på att bygga ut arenan att ta >5000 åskådare, vilket förbundet - eller är det inte snarare ligan? - krävde.

"Vi har ett brett stöd för detta "menar förbundet" och börjar surra om stängd liga igen.

Jag är så jävla trött på dessa nissar. Ett s k brett stöd finns bara bland de klubbar som redan har arenor som redan tar >5000 åskådare.

Hela övriga hockeysverige inklusive väsentligen alla supportrar av hockeylag även i SHL är MOT kravet.

Tycker att det vore en god idé om Tingsryd, Kronan m fl drar igång en kampanj i syfte att få med sig supportrarna för SHL-lag och andra i Allsvenskan med stor tom arena att på årsmötet rösta bort den styrelsen som stöder Hockeyligan. Med det som bas kan man äntligen komma åt dessa nissar som motarbetar det sportsliga vi alla hellre vill ska råda, än att galningar sitter och kräver att Kronan som drar max 3500 åskådare och har arena för det ska tvingas bygga till 1500 platser ytterligare och spela med dessa 1500 platser tomma för att göra Hockeyligan glada.

Min misstanke är att Hockeyligan använder detta för att sikta på en allt mer stängd liga: något Åshöjden vill de inte ha in, så därför siktar de på att kräva en inträdesbiljett på hundratals miljoner för att mygla bort de lag vi alla vill se.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Helt oväntat upptäckte jag ett dokument som illustrerade 20-årsjubileum för händelserna våren 1996 då Luleå Hockey vann den, enligt samstämmiga bedömare, tuffaste SM-final som spelats i landet. Medan Apa Stingrays skämde ut sig i gärdsgårdsserien med Hönsgård i Husum.
Uppladdat:

500x0-skrmavbild_20160222_kl._23.51.22.png


Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Och nu agerar Sexpressen i Luleås tränarfråga. Man springer ut med parallella artiklar och förklarar att

a) förhandlingarna med Luleå om förlängning inte fungerar och försöker pressa Osten som är ett nummer för stor för de små "journalisterna" och enkelt hanterar deras frågor med vänsterhanden

b) Fagervall redan är klar för jobbet som sportchef för Burkölen

Ja, där ser man. Kanske är det riktigt. Och springa med skvaller är förstås enklare än att bedriva riktigt hockeyjournalistik. T ex se på matcher och analysera resultatet.

De är väl utbildade genom att ha skrivit "artiklar" om att Robinson-Pelle skitit på sig i fyllan eller att "Farmen-Nisse pissat i bargästernas dricksglas"...

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Det dröjer några veckor innan slutspelet för damerna drar igång, men idag har de tre första lagen valt motståndare. Så gör man för kvartsfinaler och likadant för semifinaler om jag förstår rätt.

Det är alltså Luleå som väljer först, sedan Pungen. Efter vår härliga insats då vi passerade Pungen med 25 minuter kvar av säsongen:-)

Gnaget vann på Hovet mot Djurgårn med 1-0 och passerade därför Djurgårn och som trea fick Gnaget välja av de två kvarvarande, medan Djurgårn fick det lag som blev kvar.

1 Luleå HF 87
2 Linköping 87
3 AIK 72
4 Djurgårdens 69
5 Leksands 64
6 HV 71 52
7 Brynäs IF 48
8 MODO Hockey 37

Luleå valde Pölsan. Det var under bussresan hem igår som laget bestämde de. Man tyckte att spelet fungerat bra mot dem och avstod därför att välja 8an MooDoo

Därefter struntade även Pungen i att ta MooDoo och valde i stället HV. Det kan nog bara tolkas som att Pungen förutsätter att de enkelt fixar båda lagen och tar därför HV för att få ett nära beläget lag i stället för längre resor till Höga Kusten.

Vilket innebar att Gnaget därefter kunde välja det enklaste motståndet MooDoo och så gjorde.

Varpå Djurgårn fick det tveksamma nöjet att möta svåra Musikanten i kvartsfinal: en tuff uppgift.

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Läser sexpressen, där en välskriven artikel om David Rautio Berguv presenteras (länk). Efter att ha läst inledningen skrålar jag ned för att se vem som skrivit och mycket riktigt. Det är Mattias Ek, den hockeyskribent på tabloiderna sexpressen-aftontrasan jag respekterar mest. Vore alla som han skulle jag aldrig drömma om att sammanfatta tabloidernas hockeyskribenter som självutnämnda experter slask praoelever.

Ek beskriver vilken stor vakt Berguven är och informerar dessutom om att ryktena går att IFK Helsingfors är ute efter honom.

Det är ganska stort. Finland, som är och alltid varit så fantastiskt duktiga på att utbilda vakter, och storlaget Helsingfors funderar på Berguven. Grattis, David, bara det redan beskrivna är ett utmärkt betyg som inte många lyckas med.

Medan makrussvensson utlandsbud bara finns mellan hans egna öron, där han förklarat att han nu ska bli NHL-målvakt, fat inget NHL-lag ens vill bjuda honom till kampen att fightas med >5 andar vakter, dvs NHL bedömer makrussvensson som inte ens # 150 för Nordamerika:-) samt Apsupportrars, som förklarat att "talangfabriken" Apan utvecklat makrussvensson till en "världsmålis"....

« · 1729729 · »