Ni har iaf fotbollen att se fram emot i vår och kanske SM-guld där. Mitt favorit lag IFK Luleå harvar i Div2 norra norrland, men kanske kanske kan dom nå superettan iår med det rätta flytet.
Kommer att besöka Stockholm Stadion, Råsunda och Söderstadion vid minst ett tillfälle var iaf, ibland är det ruskigt kul gå på sport som helt neutral åskådare. Fotboll är den i särklass största sporten, och där kan jag se matcher utan att behöva hålla på något lag.
Fan man längtar till sommar, fotbolls-VM smaka på det även om Sverige åker ut direkt skall jag njuta av den kommande festen.
Ikväll hade det inte spelat någon roll om Luleå haft fullt lag, MoDo var 2 kanke t.o.m 3 klasser bättre än Luleå ikväll det erkänner jag utan vidare. Men nja att sträcka mig så långt som att hålla på MoDO vet jag inte riktigt ändå :). Färjestad-Frölunda vore årets drömfinal, i mitt tycke då.
Jodå, det förstår jag också att det blir alltid lite tuppfäktning när det börjar dra ihop sig, fast det är nog bara som det skall vara. Idag tror jag nog att ni led mest av att Skuggan inte kunde vara med. Han kan ju hålla i pucken och lugna ner spelet vilket hade behövts, särskilt i början, då Lulekillarna verkade övertända och gick bort sig( tänker mest på 1-2 och 1-3målen). Sedan fick man jobba i uppförsbacke hela tiden och MoDo kunde spela på kontringar vilket dom är hyfsade på. Återigen visar det sig att ett brett material ofta blir utslagsgivande. Jaha, då var det bara 4 små negerpojkar kvar. Vilka skall man då hålla på? Skall vi, som norrlänningar, besluta oss för MoDo eller vad säger du? ;-)
MODO HOCKEY ÄR BÄST!!! Var det någon som sa att Luleå hade en bättre målvakt än Modo? Vart tog han vägen då? Blev han kissnödig eller? HEJA MODO!!!!!!!!!!!!!!
Svårt att vara objektiv när det gäller ens favoriter ;). Nåja nu när kvartsfinalen är över så kan jag väl erkänna att mycket var spel för gallerierna, gäller ju att hetsa hehe!
Vi hade samma debatt i Brynäs i höstas när Sjödin blev anmäld av Frölundas läkare för en armbåge på en VF-spelare. Sjödin blev avstängd 2 matcher. Jag var en av ett fåtal i vår GB som försvarade anmälan. Med detta vill jag ha sagt att även om man är inbiten supporter till sitt favoritlag så kan man ju ändå försöka att vara lite objektiv. Det har man igen i längden....
Förstår inte hur du orkar framhärda med din ståndpunkt. Är väl mest en besvikelse över att bli av med en av era bästa spelare och just i detta viktiga läge. Sånt som händer. Tror att övriga hockeysverige står bakom MoDo i detta fall. Att Lulesupportrarna (alla?) inte gör det är väl ganska väntat. Det beror som sagt vilken sida av staketet man står på.....
Ok, vad tycker du ärligt själv om detta, när comhem intervjuade Hedin angående anmälan hade han själv mage att säga "nu vill jag inte att det skall gå inflation i anmälningar" när han just själv skickat in en.
Förra matchen fanns ett typexempel för anmälan, armbågen uppe i Finnström's ansikte på övertid men inte fan vill jag att Luleå skall anmäla den händelsen för det.
Det är trots allt de regler förbundet och hockeyligan kommit fram till. Inget har skett bakon Luleås rygg. De är delaktig i hur förfarandet skall gå till. Märkligt vad omöjligt det är att göra avtal med Luleå.
Lär dig läsa inläggen rätt! Var har jag påstått att dommaren beslutar om avstängning, det dommarn besultar är huruvida ett fall skall tas upp i diciplinnämnden eller inte. Alltså ett grovt matchstraff, nu hade han inte dömt matchstraff överhuvudtaget, alltså skulle hela saken ha fått bero.
Det var percis det jag sa i föregående inlägg, har inget emot Hedströms avstänging som sådan, helt korrekt men det skall vara dommaren som tar det beslutet.
Nu dömde han ju inte ens matchstraff, var först efter konsekvensen av tacklingen han dömde 2min utvisning vilket han inte först tänkt göra.
De där grejerna är ju trista, men sådant är väl inte MoDo ensamt om? Dessutom har det ju inget med hur de spelar att göra. Sedan var det ju ett otrevligt överfall från Hedströms sida, så han får väl skylla sig själv.
Under seriespelet kan jag hålla med om att Modo imponerade, men sannerligen inte under slutspelet.
Att detaljgranska videosekvenser från matcher och sen skicka in ihopp om avstängningar är då inget jag anser hör hemma i ett slutspel, avstängningen i sig ahde jag inte haft något att invända imot OM det varit DOMMAREN som rapportrat händelsen.
Dessa matcher har varit en fis i rymden vad gäller tufft spel om man jämför med matcher under 90-talet och inte var det någon som gnällde över spelet då och skickade in videobilder, ska vara upp till dommaren att bedömma.
Kan man som jag även se dom brister som finns i sitt favoritlag och kritisera dessa så ska fan imig inte det anses som omoget och onyanserat, bara för att jag råkar ogilla Modo som lag och det står jag för.
Anser fortfarande att det är Färjestad som spelar det mest underhållande ishockeyn i Sverige för tillfället.
Salcin, jag tycker du har ett omoget, onyanserat o h ej omdömesgillt förhållningssätt till ishockey. MoDO spelar i år en snabb, attraktiv och effektiv ishockey, som även "utomstående" torde uppskatta.
Ang. din fråga om bäste spelare i Luleå så finns det inga direkt spelskickliga spelare i laget, förutom Stefan "skuggan" Nilsson i övrigt är det mest grovjobbare och gnetspelare.
Ifall Jonas Rönnqvist återvänder till nästa säsong efter en misslyckad sejour i NHL, så ser det bättre ut. Sen skulle jag gärna se Johan Strömwall åter i laget för en säsong iaf trots sin ålder, karl verkar vara en evighetsmaskin.
det är klart man håller för hammers när man bor i halmstad, men det betyder inte att man kan hålla annan hockeylag åxo och min del är det luleå jag har bott här i halmstad 30 år men man glömmer alldrig vad man är född vad har jag sett min första hockeymatch jo i luleå och i delfinen som ung. det är därför luleå har plats i mitt hjärta.
Tavve visade sin mognad vid presskonferansen senast då han rusade ut ur pressrummer skrikandes "Jag tål inte se den mannen mera" bara för att få sista ordet. Det om något bevisar att det är viktigare att gnälla än att stå för sin sak.
Du kanske blir förvånad nu, men i fallet Taavola håller jag helt med dig. Han har under sina 4 år i Luleå förvandlat laget från ett snabbt spelande och anfallsglatt gäng med fysisk ishockey till ett gnet- och tråkspelande lag.
Under åren med Osten och Brocke slog det gnistor om Luleå, förhoppningsvis är Osten åter i Luleå's organisation igen säsongen 2003/04 då hans kontrakt med Klagenfurt gått ut.
Här gratuleras inte till någon jävla semifinalplats för MoDo, skulle Luleå åka ut så hoppas jag att det lag som får möta MoDo krossar dom fullständigt med 3-0 i matcher.
Har dock inte gett upp hoppet om en semifinalplats för Luleå ännu, om det blir vinst ikväll såär helt öppet den avgörande matchen på onsdag.
det hoppas jag med av hela mitt hjärta. jag själv bor i halmstad i hallandslän men jag är uppvuxen vid haparanda så det är därför luleå är mitt lag. jag önskar all lycka i kampen. hoppas att det är många puckar som prasslar i motståndar kassen.
JAG HOPPAS VERKLIGEN ATT DET GÅR VÄGEN FÖR LULEÅ OCH ATT FORTSÄTTNINGEN FÖLJER. JAG TROR ATT KAMPEN OM SM-GULDET DET ÄR 3 OLIKA SOM SLÅS OM DET. DEM 3 ÄR LULEÅ , FÄRJESTAD OCH VÄSTRA FRÖLUNDRA. INGENTING ÄR AVGORT ÄN. MEN SÅ SMÅNINGOM FÅR VI SVARET. MITT HJÄRTA ÄR MED LULEÅ. OCH KANSKE KAN OXÅ HÅVE BLANDA SIG I LEKEN.
MÅ BÄSTA HOCKEYLAG VINNA.
FORZA LULEÅ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?