Fler saker att kommentera idag, i denna "här tycker jag till i parti och minut om allt som vore jag en pensio utan annat att pyssla med-bloggen"?
Jorå;-)
En polis i Skellefteå har på eget bevåg anmält Martin Lundberg och Macke Nilsson för slagsmålet under den match i Karftarenan senast, då AIK imponerande spöade HV med 4-2. Det här är grov misshandel och kan ge fängelse i upp till två år, menade polisen.
Utskrattade under några timmar, gick sedan ett befäl in och la ned det hela. Det är ju hockey, motiverade han det hela.
Personligen vill jag kommentera med två reflektioner.
För det första undrar jag om det är symptomatiskt för Schlefftepoliser att inte begripa hockey. Häromåret begrep man ju inte att stämningen bland en hockeypublik i viktiga matcher och avgörande lägen är minst sagt upphetsad, och anmälde, uppföljde och tjafsade om att någon varit irriterad på en svinjävla regel. Efter att ha hetsats av en s k journalist som hävdade sig vara ljusets riddarvakt innan han tog världshistoriens kortaste timeout i syfte att vika ut sig ytterligare som påstått elakt behandlad. Javafan, otroligt mycket som irriterar mig med den där historien.
För det andra tycker jag faktiskt att poliser och åklagare bör kunna gå in och utreda brott utförda på hockeyis. Riktigt fula och farliga aktiviteter inom hockeyn borde definitivt straffas av domstol.
Men dit räknar jag definitivt inte att folk på isen slåss lite. Däremot en jävla massa av det som Warulfven pysslar med. Armbågar i huvudet, inhoppade tacklingar mot skallarna på motståndare - där anser jag att polis ska gå in och hämta idioterna som medvetet siktar på att åstadkomma hjärnskador på andra. De jävla dårarna bör tas om hand på vatten och bröd.
Utreder och analyserar ni läget, frågade de Ulfven. Nej, vi anser ju att vi inte är fulare än andra, svarade man. Fy fan!
Jag kritiserar ju ofta kvällsdrakarna eftersom de ofta inte skriver om HOCKEY utan bara slött rapporterar resultat och jagar affärer där någon raaaasar mot någon.
Var är analysen, var är insikten, var är de artiklar där man lyfter till en högre nivå och blir läsvärda och kunskapsförmedlande av vår härliga sport?
Men nu vill jag applådera Sexpressen som idag informerar om vilket lag som är fulast i elitserien.
Kan någon tveka om resultatet? Naturligtvis är det Warulfven.
Man berättar om att Warulfven dominerar starkt när det gäller grova matchstraff och avstängningar och då handlar det om armbågar i huvuden, inhoppade tacklingar riktade mot huvuden, charging och så vidare.
Är det då en slump, har Ulfven bara "råkat" hamna högst på listan?
Naturligtvis inte. Man dominerar också starkt de vanliga tvåminutersutvisningarna: kort sagt, laget spelar fult och det är ett system hos Warulfven, det är en medveten strategi. För är det någon som undrar varför just Tollefsen, Goren och liknande stals från andra lag genom att Warulfven gick in och erbjöd rejält lönepåslag för att hämta hem dessa?
Ulfven är alltså medvetet ful, det går inte att snacka bort. Vore det sådant att de satsat på starka, stora, tuffa och fina spelare bara, som satsade på en fysisk hockey - sådant som de flesta av oss önskar och hyllar - skulle de skaffa sig supportrar runt om i landet. Det är jag säker på.
Men de spelar fult och det äcklar oss. I kombination med att de myglar överallt blir det bara för mycket: det finns inget lag som är så ogillat över landet.
Sexpressen följer upp resultaten med att intervjua den nuvarande tränaren, Leif Carlson. Nu ska påpekas att han förstås inte är ensam ansvarig - det här är något som Ulfven medvetet pysslat på i åratal. Och ska man lyfta fram en måltavla, en ansvarig, skulle jag hävda att det är Håkan Loob.
Men vad svarar då Carlson?
Ingenting.
"Jag tycker inte att vi spelar fulare än andra". "Jag har ingen förklaring till det här". "Nej, jag kan inte gissa avrför vi är mest utvisade för vanliga regelbrott och för grova regelbrott."
Vad säger vi andra?
Att vi får skicka in duktiga slagskämpar som spöar upp de fegt fula Warulfvarna som satt i system att sätta armbågar i ansikten och inhoppade huvudtacklingar på medmänniskor som råkar vara motståndare.
Ärlig kamp, uppgörelser bröst mot bröst och nävar mot nävar inte bara accepterar vi utan vill se. Men fegt, fult och vårdslöst, välsamt, farligt spel förstör vår hockey.
NED MED WARULFVEN!
Apropos problem att pejla rätt i PK-sammanhang och hur man utser sig till a living target när man mentalt lever på 1800-talet, uppfostrad i tron att Rule Britannia.
För att sätta Codygate i perspektiv...