eltifoso: Jo, det är irriterande att se alla rusa som möss, blinda för sanningen. Fast Ulfven har väl tämligen ostraffat fått klappjaga MooDooister senaste året?
Om man nu ska vara subjektiv ska det väl ske a la Bulan.
Ingen har väl glömt de två situationer där en spelare står en meter från sarg och blir körd in i denna genom att en motståndare tackar i ryggen.
I första läget var en lulespelare offret och Bulan uttalade sig: Det där ska vara lång avstängning! Det är just sådana fula överfall vi vill ha bort från hockeyn!
I andra situationen var det en lulespelare som tacklade och Bulan uttalade sig: Den som blir tacklad har ett ansvar och där ser han ju att lulespelaren kommer och har allt ansvar att förbereda sig!
Straffet för Welch ? Ingen utvisning trots Crosschecking i ansiktet
Det får räcka för idag , är inget att gorma över varken då eller i efterhand, bara irriterande och komiskt att ingen ens minns något som drabbar någon annan förenings spelare..
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?