I den andra matchen har vi Apan-Pölsan och tydligen c:a en femma skadade för pölsorne vilket minskar chansen för Pölsan att studsa tillbaka efter många förluster i rad mot Apan.
Dock 0-0 efter första perioden trots 15-5 i skott.
Men även i denna match börjar zebrorna ta ut bortaspelare i andra perioden. Efter drygt åtta minuter har Pölsan fått lira box halva tiden och Apan har petat in 1-0. Bulan småskällde på zebrorna efter målet, oklart varför.
Två perioder spelade i Skellefteå och Apan har 1-0 inför sista perioden. Mer Apa i andra, kanske indikerar att Pölsan som går kort pga skador börjar tröttna? Eller har Apan dragit upp nivån?
I Göttlabörrrg händer det saker. Sju minuter spelade av tredje perioden och under de 27 minuter som gått under andra och tredje perioden har MooDoo tilldömts 48 sekunder PP medan Lustan tilldömts 13 minuter och sex sekunders PP.
Det fortsätter alltså i tredje perioden och MooDoo har redan fått lira en box, men höll tätt men minuten efter det tycker Lustorna i försvarszon att det är en god idé att åka på varandra varpå tre Lustor faller som bowlingkäglor. Detta ger Possler chans stt skjuta på JG gång på gång och till slut sätter han ett mål.
2-4 till MooDoo och nu en halv period kvar att s k vinka på, vink, vink.
Den blonderade Lustakommentatorn tycker att hemmaspelarna lirar som vore de på hemväg från krogen...
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Dock 0-0 efter första perioden trots 15-5 i skott.
Men även i denna match börjar zebrorna ta ut bortaspelare i andra perioden. Efter drygt åtta minuter har Pölsan fått lira box halva tiden och Apan har petat in 1-0. Bulan småskällde på zebrorna efter målet, oklart varför.
Äventyret fortsätter.