Inlägg #1758258

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: Tjena, jag försvarar inte fyllekörning men om det är sant som artiklarna säger att lövenspelaren slog knytnävslag mot en kvinna så håller jag faktiskt det som ett nesligare brott även om framförande av fordon under berusning kan leda till flertal döda. Man slår aldrig en kvinna. Sen så har det eventuella brottet inget att göra med klubbtillhörighet. Jag tror att alla klubbar har en värdegruuuuuund som tar avstånd till våld mot kvinnor, även Hatalöven... :-)
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
7827: Välkommen tillbaka - nu börjar den halva av året och livet vi kallar HOCKEY!

Du kanske var mer insatt än jag i ärendet - jag har bara läst en kort notis där man talade om sexuellt ofredande, motstånd mot tjänsteman och misshandel; där det första ibland kan vara synnerligen svagt, och jag trodde de två övriga avsåg när vaktpersonal skulle plocka ut killen som var på fyllan.

Men idag framkommer tydligen att polisutredningen omedelbart lagts ned och förundersökningsledaren kommenterar:

"– De här tjejerna har stått i en klunga vid en bar och han har kommit bakifrån och hängt över dem. Då tycker en av tjejerna att han har kommit åt hennes bröst och när man lägger armarna runt någon kanske det är så då. Vittnesuppgifterna styrker inte de här slagen, utan när de har tumlat runt där har en tjej tagit tag runt hans huvud och haka och sedan har de kanske ramlat baklänges, hamnat på varandra på bargolvet."

Det verkar alltså som att media byggde en höna av en fjäder, om ens det, denna gång.

När det gäller sakfrågan avseende vilket som är värre - misshandel eller bilkörning på fyllan - får vi nog vara överens om att inte vara överens. Det handlar förstås om två brott som inte ska förekomma, men vilket som är värst kan diskuteras. Jag förutsätter att för dig och mig är det otänkbart att slå en kvinna och vi har heller aldrig gjort det. Men principiellt skulle jag nog hålla fyllekörningen som ett värre brott; en uppfattning som landets lagstiftande församling tycks dela.

Principiellt. Men skulle man t ex jämföra några ytterlighetsvarianter; t ex "att misshandla en kvinna för att tvinga henne att inte ha en egen åsikt om den inte är densamma som din" med att ensam ute i vildmarken många mil från närmaste person kört din bil ner till sjön och båten för att lägga ut nät på morgonen, fast gårdagens festlighet inte riktigt runnit ur kroppen och vid en kontroll skulle 0.20 promille uppmätas"...ja, då är jag förstås ense med dig om vilket som är det värre brottet.

Burkölen handlade i alla fall omedelbart och resolut och det hedrar Ölen, även om Ölen var orsak till det inträffade;-)
Kommentera