Sven.Savage: Ja det är intressant att bolla lite tankar så här ibland. Ja de kandidaterna skriver jag under på. Linköping har underpresterat så här långt tycker jag. Deras forwards kan nog mycket bättre än hittills. Får de igång försvarsspelet så kan det säkert lossna för dem. Jag tror lite på Linköping ändå. Luleå var väl i ungefär samma sits förra året vid denna tidpunkt. Fick ju till det riktigt bra efter det. Så bland de fem kandidaterna tror jag vinnaren finns. FBK, BIF, VF top 3. Med LHC och LHF som bubblare. Jo den B2B blir intressant. Kommer nog se ut som det brukar. Men jag har ju redan tippat att Luleå tar minst 4 poäng där. Kommer nog alltid ha kvar lite Luleå ångest som sipprar ut när det är dags för match. =)
lifesson: Jag tror inte du ska räkna med att Luleå kommer göra samma mirakelvändning i tabellen som förra året, eller ens diskuteras i toppen. Att vi sparkar Kennedy och värvar en riktig toppcenter är nog enda chansen vi har att ens överleva första slutspelsomgången. Vi hade betydligt mer skills i fjolårets lag på forwardssidan. Såna spelare som kunde om de ville, nu känns flera som att de varken kan eller vill. Nu är tack och lov vissa lag så mycket sämre att vi inte ska behöva kvala iaf. Jag är fullt inriktad på en mellansäsong.
Linköping tror jag kan bli att räkna med nu när de värvat in Salmela...bara han håller sig skadefri.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?