Luleås stenhårda damer har 2-0 efter första perioden mot Göteborg, som man igår slog med 7-1.
Det här är förstås en match som Luleå vinner och sedan ligger laget etta i serien, sex poäng och ungefär 30 plusmål före Dampungen.
Dampungen har bara fem matcher kvar att spela av serien och måste på dessa alltså ta in >1 poäng per match på Luleå. Svår uppgift, eftersom Luleå sällan tappar poäng överhuvudtaget och dessutom fortfarande efter idag har en match mindre spelad än Dampungen.
Vi går mot tredje seriesegern i rad. För två år sedan vann Luleå också SM, men i fjol åkte vi ortroligt överraskande i semifinalen ut mot HV som försvarade sönder oss och vann två matcher med knapp marginal.
I år är det hittills Dampungen som kunnat slå oss och måste ses som främsta hotet. HV tycks svagare i år. Men i stället har vi en ny dark horse i form ab¨v DaMooDoo som ligger hyggligt nära. De har lyckats hålla rätt jämna matcher mot oss och gissningsvis behöver vi inte möta vare sig Dampungen eller DaMooDoo förrän i final - de blir 2a och 3a i serien och får möta varandra i semi - men lite småfarligt blir det i finalen då det räcker med att sno två matcher för att vinna SM.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?