{TIK-Lund)): Ja, om du tittat mer än sporadiskt hade du nog inte funnit stöd för det antagandet. Mycket kan man säga om Apan men huvudtacklingar har jag inte någon större känsla av att de ägnar sig åt. De ska vara galningen highsticking Lindströms överfall på Luleåspelaren Johnston då, som "hämnd" för att Luleåspelaren Emil Larsson utdelar en helt korrekt tackling på primadonnan Holloway, som fick ett blåmärke och klev av. Eller när Fläskberget överföll en liggande motståndare och fick en jätteavstängning.
Apans specialitet är att slå klubban i ansiktet på motståndare, en åtgärd som sällan leder till hjärnskakning, men som man inte direkt tycker hör hemma i hockeyn ändå. Eller köra på och över målvakter, plus leverera fläskisar dvs fuska och filma. Hjärnskakning blir det inte, men vackert är det inte heller.
Sven.Savage: vackert är det inte, jag säger inte att det är sanktionerat att "plocka bort spelare" för att vinna matcher. Men det är något som man måste börja titta på. Wikegård säger att det är mycket upp till puckhållaren att ha uppsikt, vilket jag köper . Tacklingar är en del av sporten och är vackert när det utförs korrekt. Men vi har alla sett när "ledande" spelare bli söndertacklade allt för ofta . Jag tycker att en spelare som skadar med avsikt (tyvärr ofta med allvarliga huvudskador) inte ska få börja spela tidigare än den han skada. Och kraftiga böter för klubben, då tror jag att det sätter fart på utveklingen att minimera skadorna. Dom som skada ska inte leda utvecklingen , kolla Rahimi i lakers han har ändrat sin spelstil totalt.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Ja, om du tittat mer än sporadiskt hade du nog inte funnit stöd för det antagandet. Mycket kan man säga om Apan men huvudtacklingar har jag inte någon större känsla av att de ägnar sig åt. De ska vara galningen highsticking Lindströms överfall på Luleåspelaren Johnston då, som "hämnd" för att Luleåspelaren Emil Larsson utdelar en helt korrekt tackling på primadonnan Holloway, som fick ett blåmärke och klev av. Eller när Fläskberget överföll en liggande motståndare och fick en jätteavstängning.
Apans specialitet är att slå klubban i ansiktet på motståndare, en åtgärd som sällan leder till hjärnskakning, men som man inte direkt tycker hör hemma i hockeyn ändå. Eller köra på och över målvakter, plus leverera fläskisar dvs fuska och filma. Hjärnskakning blir det inte, men vackert är det inte heller.