Luleå HF

SHL · 116826 inlägg · 888 ämnen

Inlägg: 1931835

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Osj02: Mycket fint att du tar upp detta med Luleås arbete med huvudskador.

För några veckor sedan körde ju dåren Roooooos - där har vi en som skämt ut sig värre än värst - en grovt vinklad artikel där han ville bevisa att Luleå orsakade flest hjärnskakningar på motståndare.

Okunnigt och illvilligt skiter han i sin granskning i just de år då Luleå som unikt lag i elitserien INTE på flera år hjärnskakade en ennda motståndare, och det var en följd av Yelverton Tegnérs arbete lokalt i Luleå. Men det slutade efter kvartsfinalen mot Djurgårn då ap-Hardy gav order om fri jakt på Lulejunisar samtidigt som äcklet Roooos och andra j-a DIFsupportrar, nödtorftigt maskerade som journalister, körde en j-t ful kampanj mot Luleå som påstods vara filmare, med följd att zebrorna inte tordes blåsa när gårdarna hjärnskadade lulespelare efter lulespelare. Men vi vann ändå, symbolisreta av robin jinssons med ligans vackraste tandlösa leende:-) Och som en följd av medias fruktansvärda övergrepp på Luleå köpte ju Osten under några år in ett antal spelare som levererade monstertacklingar.

Svarskommentarer

Sv: Luleå Hockey 2012-2013: Vägen mot SM-GLUDet!
Sven.Savage: så sant, Yelvertons arbete var långt före sin tid och medias fattningsförmåga. Men media med t.ex Wikegård har ju pressat på för hårt spel, ger massa ju möjligheter att sälja lösnummer och tv-tid. Media är bara intresserade av sälj! Bra att se vår klubb tar detta på allvar nu som en ledande kraft även detta. Luleå är långt framme i många frågor idag, ännu en sak att vara stolt över.

Sen helt rätt, en stängd liga påverkar väldigt mycket. Det känns absolut inte aktuellt i Sverige! Undrar om Nyström reflekterat över det. Sen tycker jag ändå att större mål vore intressant att prova.