Helvete! Luleå äger puck flera gånger men lyckas inte få is ur zon, nu senast Själin som misslyckas och det landar i chanser för Fulunda och Luleå tar en utvisning.
Kom igen nu! Döda boxen och sedan inget ytterligare skitspel i egen zon. Och så forwards: sätt...
Nehejnä. Fulunda lyckas till slut göra ett PP-mål. 2-0 till Fulunda nu. Efter ett ej riktigt rättvist 1-0 och sedan en utvisning vi tar genom att inte vara noggranna när vi har puck i egen zon och blir checkade.
2-0 till Fulunda, 2.31 kvar av andra och en Fulunda åker ut för interference då han utan pucken är i närheten satt klubban mellan benen på Harju och fällt honom.
Nu skulle det smaka med 2-1....pyskologiskt mål i så fall. Kanske helt avgörande för semin och säsongen...
Och så ett j-a skitpass av Sondräll som bara har att lägga en cross till Luleåspelare men "lyckas" lägga den 5-10 meter längre fram till en fulunda och det slutar med attack varpå Sindräll själv lägger puckut och så får vi spela box igen...
Allvarligt talat. Sondräll har 250 000 i månaden och ett långt kontrakt. Och det är därför han får spela. Man han har inte presterat värt en 75 000-spelare ens och hade han haft ett sådant kontrakt skulle han ha varit bänkad.
Jag tror att Sondräll har ungefär lika bra betalt som typ Sigalet och mer än Rahimi - två backar jag mycket hellre skulle se i Luleå igen. Eller tänk en janne niinimaa - som säkert var rejält billigare!
Fast jag får erkänna att Sondrälls vakträddning med klubbskaftet senast var extremt vacker.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Kom igen nu! Döda boxen och sedan inget ytterligare skitspel i egen zon. Och så forwards: sätt...
Nehejnä. Fulunda lyckas till slut göra ett PP-mål. 2-0 till Fulunda nu. Efter ett ej riktigt rättvist 1-0 och sedan en utvisning vi tar genom att inte vara noggranna när vi har puck i egen zon och blir checkade.
K O M I G E N N U !