Svanru: Jo, våra lag är bäst just nu så det glädjer väl mig :-) Men final har jag lite svårt att tro att Luleå når, vårt målskytte och PP är för uselt för att nå dit...samt att det känns som att våra målvakter inte riktigt är i en sån där äckligt bra form, som Lassi verkligen kan vara i. Jag tror vi åker ut i semi mot antingen er eller Frölunda...så mitt tips är Färjestad och Frölunda i final och då får vi hoppas på en Ulfva-seger :-) Men jag hoppas innerligt givetvis att jag har fel och vi står som SM-mästare, men känslan är tyvärr inte så.
Torsk igen för Bert och Linköping är nu illa ute. Bara en pinne före Leksand och Oskarshamn. Tror paniken växer i Östergötland och vi närmar oss nog ett tränarbyte. Skönt att vara åskådare i det dramat. Såg oxå att Jimmie Eriksson hyllade Bert 🤪. Åsnorna i sekten stöttar varandra. Kanske Jimmie kan stötta Bert i båset, han ogillar Linköping men säljer sig säkert utan problem, med hög ersättning, då sekten kallar. Eller kanske Bert kan återgå till Schtaan eftersom han jobbar gratis då Linköping står för lönen. Hursomhelst så fortsätter skådespelet och dikeskörningen är nog oundviklig.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Känn vargskräcken 😂