"Han vill spela hockey länge till. Väldigt länge till. Och flörtar med Luleå och Luleås fans som stundtals var galna på honom för hans spelstil. – Jag tänker spela till jag är 40 år, göra som Jagr, säger Shinnimin och skrattar. – Relationen med Luleå och fansen var speciell. Deras arena tar 6 000 fans och ibland skrek alla mitt namn istället för att heja på sitt eget lag. Då har jag nått mitt mål och jag uppskattade att spela i Luleå. En härlig inramning på deras matcher. Deras spelstil passar mig också och jag skulle göra det bra i Luleå och i deras system. Man vet aldrig vad som händer och varje säsong är en ny säsong, säger kanadensaren."
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
"Han vill spela hockey länge till. Väldigt länge till.
Och flörtar med Luleå och Luleås fans som stundtals var galna på honom för hans spelstil.
– Jag tänker spela till jag är 40 år, göra som Jagr, säger Shinnimin och skrattar.
– Relationen med Luleå och fansen var speciell. Deras arena tar 6 000 fans och ibland skrek alla mitt namn istället för att heja på sitt eget lag. Då har jag nått mitt mål och jag uppskattade att spela i Luleå. En härlig inramning på deras matcher. Deras spelstil passar mig också och jag skulle göra det bra i Luleå och i deras system. Man vet aldrig vad som händer och varje säsong är en ny säsong, säger kanadensaren."