Sven.Savage: Vad tycker du om att spelare är nere i Malmö på landslagsturnering... jag tänker att det är lite konstigt då turneringen inte känns betydelsefull... men kanske bra med en paus i SHL så spelarna får återhämta sig. Luleå kommer ju spela många matcher till finalen och behöver vilan denna vecka :)
Charliejfz: I princip hatar jag dessa landslagssamlingar för Koskenkorvakupp och vad det nu heter. Dels eftersom det stör Elitserien SHL, dels eftersom det är helt meningslösa tillställningar som just nu endast finns kvar eftersom de nationella förbunden drar in lite småinkomster från dessa låtsasturneringar som ingen bryr sig nämnvärt i.
Det brukar påstås att "de är viktiga" för att förbundskaptenen ska kunna testa spelare i Tre Kronor. Men när det blivit OS eller VM av, visar det sig att 0-1 spelare typ, från dessa låtsasturneringar får plats. När >hundra av landets bästa spelare saknas blir det inget Tre Kronor, snarast en 25-öring.
Jag skulle kunna tänka mig att om man nu ska köra lite sådana här turneringar kunde det ske med junisar bara.
Men helst tycker jag att de ska läggas ned. Det fanns en tid - för länge sedan - då de hade en funktion. Men definitivt inte numera.
Det mest trista med dessa "turneringar" är att ibland får man hem spelare skadade vilket påverkar laget i SHL därefter. Så man hoppas att ens lag slipper släppa till några spelare.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?