Pungen vann med 6-2 mot Oskars i den uppskjutna hål-i-isenmatchen så dags att uppdatera tabellen.
Värt att notera att bara 7p skiljer Warulfven på plats 9 från Luleå på plats 4: ett försprång spm en nyvaknad Ulfv förstås snabbt kommer att arbeta ikapp.
Så svältfödd man blivit på hockey under vodkan kanske man ser den. Det är ju en inte helt ointressant match. Timret på plats 13 ligger hela 5p efter Malmoe på plats 12, men då har Malmoe spelat en match extra.
Kan Timret fortsätta sin fina höstform och vinna har de verkligen knappat in på Malmoe som då starkt riskerar att dras in i kampen om vilka som får kvala mot Djurgårn.
Själv tycker jag ju inte att Malmoe är så usla och överraskad att de ligger så illa till. Nu har de ändå haft några veckor på sig att snacka ihop detta och komma ut pånyttfödda. Kan de lyckas?
Vi i Luleå har ju av tradition ansett att den väsentliga effekten av dessa j-a vodkpuppehåll är att • har man gått bra, tappar man allt • har det gått uselt, kommer man ut bättre efter vodkan Det har vi lärt oss, genom att bekräfta den tidigare av dessa två möjligheter, gång på gång.
Så noterar vi att Aftontrasan gång på gång skyltar med Dickens påstående att Luleå supportrar är en "sekt" och anledningen är tydligen att han ville stå i Luleåklacken iförd Luleåtröja. Men var inte välkommen.
Det enda han under drygt 20 minuters pod lyfter som "bevis" på att Luleå är en sekt är alltså det: att Aftontrasan mailat Luleås supportrar och frågat om Dicken är välkommen att stå mitt i klacken under match, och Luleås supportrar tackade nej till det erbjudandet.
Fy satan så usla Aftontrasan och Dicken är.
Är bara pinsamt förstås. Dicken, om du inte begripit det förr kan vi tala om för dig att Luleåklacken inte är statister för random 08 som vill skoja till det.
Tönt! Naturligtvis prioriterar Luleåklacken Luleå och skiter in vad en 08 och Aftontrasan vill skoja till det som!
Kollade faktiskt "podden" och det är hur uselt som helst. Dicken åker upp till Luleå, hälsas välkommen av Luleås presschef och får en replika i present med eget namn på ryggen och sådant. För övrigt går han bara runt i Luleå och tycker att det är kallt och tråkig hockey och fyller på med ungefär fyrtioelvatusen hö, hö, hö. Helt meningslös.
Vad Aftontrasans dårar inte insett är att hockey inte är på liv och död.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Värt att notera att bara 7p skiljer Warulfven på plats 9 från Luleå på plats 4: ett försprång spm en nyvaknad Ulfv förstås snabbt kommer att arbeta ikapp.