Sven.Savage: Missade hela kvällen igår på grund av större pokerturnering. Men du ger alltid bra neutrala omdömen Sven, var mitt lag lika chanslöst / uddlöst som befarat inför drabbningen
370: Tack, fast om det är korrekt vet jag inte, iaf inte under match;-) Får erkänna att jag visserligen hade matchen på men parallellt var upptagen med annat vilket gjorde att jag fick en rätt hacking bild av matchen. Tycker att zebrorna ex-apspelare Nordlöf och Mikaelholm, mest känd för spökutvisningen då tvenne warulfvar kolliderade varpå holm visade ut en oskyldig lulespelare, gjorde det man väntat: tog knepiga utvisningar och kompenserade vilket gjorde det svårare för lagen att spela hockey.
Sammantaget var det Warulfven som jobbade hårt och hade mer puck som man ville ha in bakom Lassi, men Luleås försvar jobbade intensivt för att hindra detta och Lassi var rejält på hugget och knep duktigt de skott som ulfvarne trots allt tog fram. Framför allt lyckades vi stå emot i de många boxspel vi hamnade i. Ju längre matchen pågick med 0-0 desto mer irriterande för Ulfven och Luleås färre men dock återkommande spel i er zon kom att hota. När Luleå så i tredje i PP tog ledningen med 0-1 sedan Connolly slagit ett hårt pass in i slottet där Komarov direktstyrde in pucken, blev det allt mer giftigt fast trots att Ulfvarne jobbade på lyckades Luleå rida ut stormen.
Ett roligt minne från matchen nedan. 1. Skott av Ulfven på Lassi som kniper pucken. Hela tre ulfvar framför honom för att försöka skymma/styra, peta in returer. 2. Engsund tycker det är för många ulvar mot Lassi där så helt sonika slänger han omkull en av dem. 3. Då rusar fler spelare från båda lagen till och det blir en sorts allmänbrottning där alla sliter i alla. 4. 98 kg Ulfv, Remi Elle, agerar imponerande med en arm runt halsen på Connolly, en annan arm runt halsen på Shinnimin och nyper åt och har de båda i ett järngrepp. 5. Connolly accepterar faktum, men inte Shinnimin som vrider sig och kränger och då slänger Elle Shinnimin i isen.
Zebrorna är förstås helt borta men tänker att Shinnimin kan man alltid visa ut, vi påstår att det var roughing av honom. Men vi behöver köra dubbelutvisning så de tar till Elle, Belle, Bi, och så kör de en roughing på Nygård också.
Känns som en situation som väl sammanfattar matchen i sin helhet; ulven trycker på mot mål, lassi säker, Luleå jobbar i försvaret, zebrorna killgissar.
Tycker nog att era gubbar jobbade bra som fan för att vinna, trots viktiga spelare borta, å andra sidan saknade vi Tyrre, Honka och Kempe.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men du ger alltid bra neutrala omdömen Sven, var mitt lag lika chanslöst / uddlöst som befarat inför drabbningen
Noll mål talar väl iofs sitt tydliga språk