Sven.Savage: Klipp hellre ut sekvensen där er 21:a slänger sig bakåt i kontakten med Granberg och grinar illa på isen. Resultatet blev att Granberg fick en femma plus match och med det er ticket tillbaka i matchen. Er 21:a tog givetvis pig och fräsch den efterföljande tekniken.
Iceman99: Behövs inte. Har ju redan avhandlat den händelsen och håller med om att han förstärkte. Däremot bör du korrigera ditt språk för att inte kalla det för "kontakt" bara när det är tydligt att Granberg medvetet slår till Tyrre i ansiktet och träffar visir eller haka. Det saknar inte betydelse för följderna och det är det som gav honom matchstraff. Inte Tyrres armar upp i luften.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?