Noterar att Tom Hedberg, back i Brynäs tydligen hamnat i frysboxen. Nåt att signa för framtida utveckling? Har ingen kol alls på han men nån kanske har det? Kollar man stats och scoutomdömen på eliteprospects, låter det ju som nån som skulle behöva en ny miljö där man kan det här med att utveckla backar. Läs Stridh/Bulan.
pyts: Ingen koll på Hedberg. Men sant är att några spelare bytt SHL-lag under säsongen och gått från inget vidare till oväntat starka förstärkningar. Hur man trivs med tränare, medspelare och kanske framför allt den hockey laget spelar tycks kunna vara avgörande faktorer.
Läser däremot på Aftontrasan påståenden om att Fröberg går till Oskars för nästa säsong medan Tyrre drar nedåt kontinenten.
Fröberg kan jag nog leva utan. Har skärpt sig numera men undrar om vi inte kan hitta bättre för de pengarna.
När det gäller Tyrre tackade han ju för ett år sedan nej till Schweiz och mer pengar, men tackade nej enligt honom själv för att han trivdes så bra i Luleå. Och en Tyrre i form skulle jag aldrig vilja släppa. Men det känns som att han efter semifinalen våren 2022 och axelskadan inte varit den Tyrre han var innan dess. Man undrar varför, gissar att det handlar om axeln?
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Har ingen kol alls på han men nån kanske har det?
Kollar man stats och scoutomdömen på eliteprospects, låter det ju som nån som skulle behöva en ny miljö där man kan det här med att utveckla backar. Läs Stridh/Bulan.