Där kom 1-0 för Läjkers efter 14 min och det hängde i luften. Läjkers har fått avlossa distansskott många gånger med en gröt mot Lassi för att få chans med styrningar eller returer.
Och denna gång räddade Lassi men returen ut till läjk som enkelt smäller in pucken eftersom #44 ligger en meter upp i isen, bakom länken, och så neutraliserar man få returmål.
Ja, känslan nu är förstås att vi torskar enkelt mot överlägsna läjkrar.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
• Timrå IK - IF Malmö Redhawks 0 - 0
• Brynäs IF - Frölunda HC 2 - 0
• Linköping HC - HV 71 0 - 0
• Växjö Lakers HC - Luleå HF 0 - 0
• Rögle BK - IK Oskarshamn 0 - 0
Ja, Pölsen HAR vaknat. Brrr.
Och så, senare ikväll, två matcher utan intresse för Luleås kamp i tabellen:
18:00
:
• Skellefteå AIK - Leksands IF
• Färjestad BK - Örebro HK