Shinnimin och en läjk bredvid varandra utan puck. Shinnimin tappar klubban. Sedan kolliderar de medvetet igen, Shinnimin åker omkull, slår läjken på pungen.
Zebrorna tar ut Länken, PP för Luleå, men då snor en läjk pucken på väg mot Luleås mål och stoppas lite av en Lulespelare, pucken glider ifrån till Lassi, då dömer zebrorna STRAFF?
Lassi tar straffen, puh.
Lite knepiga ageranden av zebrorna där, de är ju inga hockey-Einsteins precis.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
36% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
27% (15)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
21% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
• Brynäs IF - Frölunda HC 2 - 0
• Linköping HC - HV 71 1 - 0
• Växjö Lakers HC - Luleå HF 1 - 0
• Rögle BK - IK Oskarshamn 1 - 0
Kanske man ska slå över till matchen Pungen - HuVa? Lär ju vara det enda resultat vi kan hoppas på tills vidare.