pyts: Ja, jag såg det också och förvånande att det inte kom kommentarer av SeMer. De hade dock haft ett inslag tidigare med pappa Tomas och då berättade han att de två talade i telefon varje dag; Tomas kollade Luleås alla matcher. Man fick intrycket att de två hade en mycket fin och nära relation. Och jag tolkade sonen Fröbergs tårar som en fin medkänsla med pappa Fröberg.
Men att det var då det. Han skakar säkert bort det nu och fortsätter ge allt för Luleå Hockey så länge han spelar för Luleå Hockey.
Sven.Savage: Jo jag har också läst om deras nära relation och hur han mådde i fjol när en hemsk sak hände hans systers barn. Det är självklart tecken på att Fröberg är en jäkla god människa. Men. Direkt på slutsignal när laget han spelar för firar? Bara hoppas han hatar plast-Växjö och kan plocka fram en ikke empatisk ådra med lite grit på torsdag.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Men att det var då det. Han skakar säkert bort det nu och fortsätter ge allt för Luleå Hockey så länge han spelar för Luleå Hockey.