mattias - 74: Ser nu att enligt Swehockey är Trottoaren faktiskt delad etta med 61,1% vinster för tredje perioder; mot delad sjua på 27,78% vunna första perioder; och delad 4a på 38,89% vunna andra perioder.
I och för sig är den där typen av satsestetik lite lustig. Ett lag som vinner mycket och avgör matcherna under första två perioderna tar det vanligen lugnare i tredje.
mattias - 74: OK. Drygt fyra min spelade av tredje nu och det är väsentligen Luleå som styr händelserna. Nu tar Challe Berglund faktiskt tidut och förklarar för trottoarerna att de måste skärpa sig.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?
Vet inte, förut har 2a perioden varit våran sämsta, ingen koll faktiskt.