Kraftbryt efter halva perioden. Hittills har Luleå helt ägt matchen faktiskt och skönt att se sådan kraft och engagemang från samtliga Luleåspelare. Fortsätt nu bara och håll tre perioder!
Oskars har knappast haft någontingalls. Men vi vet ju alla att det kan gå snabbt till mål när Oskars får till spelvändning med sona skickligaste lirare. Dock har vi ännu inte sett det.
Ajajaj, där åker Shinnimins klubba upp mot huvudet på Oskaren Oksanen so går omkull. Det missar zebrorna och bara 5 sek senare får Shinnimin puck i slottet och smäller in 0-2.
Av det spel vi sett under perioden är 0-2 inte orättvist. Snarare borde det varit 0-3 i så fall. Men sista målet kom efter en domarmiss, möjligen förklarlig eftersom de följde spelet och pucken, medan Shinnimin och Oksanen hade egen brottning.
Vilket av följande alternativ bör en klubb i SHL helst undvika?
Att försöka lura till sig andra klubbars talanger genom att i lönndom kontakta pojkar ända ned i 12-13-årsåldern?
37% (20)
Att offentliggöra information som i efterhand visar sig vara falsk och att klubben mycket väl visste om det när lögnerna spreds?
26% (14)
Att utse en lagkapten som offentligt proklamerat att han fuskar och gång efter annan visas bryta mot regler och stängas av?
22% (12)
Att vägra gratulera en vinnande motståndare och bara skylla förluster på domarna, tur eller att ens eget lag är "nedtränade" eller inte riktigt "ville vinna"?