Luleå HF

SHL · 116954 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2870253

Sv: MOT PÖLSAN!
Zappaholic: Vad gäller Pontus, så köper jag en femma, men att det är medvetet för att skada det köper jag inte
-----------------------------------------------------------------------------------------
Hur i hela fridens namn kan du påstå???? att Linus Ölund INTE Medvetet försöker att Totalt IMMOBILISERA Andreasson för resten av slutspelet.
T.o.m. gravt efterblivna personer ser ju med blotta ögat vilken MEDVETEN totalt VEDERVÄRDIG aktion som Ölund tar sig för. Det är det fulaste överfallet jag sett på en hockeyrink sen Robin Jacobsson, då i Leksand, open icetacklade Björklövens Kim Karlsson till medvetslöshet den 21Jan. 2016.

Om Ölund INTE får flera matchers avstängning efter det livsfarliga överfallet bakifrån på Andreasson är det rakt av SKANDALÖST!!!

Hoppas bara att Andreasson återkommer i samma suveräna författning som ha varit i hittills under slutspelet.

P.S. Om Andreasson INTE!! hunnit få upp handskarna mot sargen innan kontakten med sargen hade han riskerat att bli invalidiserad med bruten nacke som resultat.

Svarskommentarer

Sv: MOT PÖLSAN!
Realisten: Håller med du. Vi får se i morgon bitti om Ölund rapporterats till DIFiplinnämnden.

Jag tror det inte. Tyvärr. Detta eftersom media visserligen citerat expert efter expert som bedömt att det skulle ha varit matchstraff. Men däremot har ingen av dessa .- det brukar vara Sanny - krävt avstängning. SHL är känsliga för media men eftersom ingen krävt att DIFiplinnämnden kopplas in lär det inte bli så.

Varför har media avstått?

Ja, naturligtvis eftersom de igår "vann" en seger genom att djurgårdare och andra raaaaaasade mot att gårdagen Thoresen fick matchstraff mot gnaget. Varpå SHL.ledningen och domarnas ledning förklarade att det var totalt feldömt och gjorde något så unikt som att bara timmar efter det att matchen slutspelats, besluta att annullera matchstraffet, dvs stryka det i protokollet.

En seger för den media som vill se tuffare fysisk hockey.

Och då blir det svårt att 24 timmar senare ta strid mot tuff fysisk hockey, även om det handlar om ful sådan.

Dessutom gäller det ju bara en SM-final. Rätt ointressant jämfört med den allsvenska final som nu spelas mellan Djurgårn och Gnaget. En final som media bevakar långt mycket mer än Luleås och Pölsans lek på is.