Luleå HF

SHL · 117231 inlägg · 890 ämnen

Inlägg: 2875060

Sv: MOT PÖLSAN!
Här har funnits ett drev mot Shinnimin som ”filmar och fuskar hela tiden”.

Efter att ha diskuterat igenom saken är min slutsats att det bara handlar om ett j-a hittepå. Shinnimin är en duktig och nyttig spelare som förr i världen pysslade med skamliga förstärkningar, men det är helt borta sedan flera år.

Men Pölsorna ihärdar med sina angrepp och till slut kommer det fram. Shinnimin hamnar i bråk och tjafs med motståndare. Inget konstigt i sig, det är den typ av rollspelare han är och sådana finns många i hockey i alla ligor och länder. Är det Shinnimin som börjar? Kanske ibland, kanske inte. Det vi vet är att han är modig att försöka ta sig in djupt i slottet och framför målet där han kan göra rejält med nytta och där kommer han att få stryk.

Jämför t ex med Tomas Holmström som fick ta emot stryk och fula påhopp i NHL i massor av år, men genom sitt mod bidrog till att han med Detroit tog fyra NHL-ringar.

Så ska man bedöma Shinnimin. Modig, tar emot stryk för att hjälpa sitt lag.

Blir påhoppad, ger tillbaka, får tillbaka igen. Har man sett lille Shinnimin fälla motståndarbackar – inte sällan 1.90 och 100kg stora? Nej. Har man sett det motsatta?

Ja, för fan. Gång på gång. Han har blivit rejält j-a misshandlad många gånger, inte sällan redan försvarslös liggande på isen – och domarna skiter i det ”han är ju filmare”.

Att de större motståndarna aldrig i helvete går omkull förklaras med att ”de inte filmar”, aldrig med den mer tänkbara förklaringen att Shinnimin ”spelar inte så fult på dem”. Men när Shinnimin går omkull, då är det ”filmande” menar de. Trots att de med egna ögon ser att motståndaren ger brutala påhopp. Shinnimin får aldrig någon utvisning med sig i de lägena som varför i helvete skulle han filma? J-a skitsnack, säger jag.

Så spelar de upp sekvenser med Shinnimin och motståndarback där Shinnimin gång på gång crosscheckas omkull och då kan väl även pölsasupportrar se att det är fel? Nej, då kommer hitte-på-tyckande att ”det visar ju hur han filmar”. Att expertkommentatorer på TV ser och bedömer att ”där kunde det varit TRE utvisningar på Pölsabacken” bryr man sig inte i. Man ”vet” ju själv att det bara är filmande.

Oj, så vedervärdigt och så låg nivå. Men samma nivå håller hemmapubliken i den gävliga arenan. Äckligt att höra på. Bara enögt hatande, ingen kärlek till egna laget, och framför allt ska man hata Shinnimin. Varför? För att han vågar ge sig in framför Pölsans mål och det är hela saken.

Svarskommentarer

Sv: MOT PÖLSAN!
Ta bara Öbergs farliga överfall på stackars Andreasson.

Bland pölsor i gemen handlar det bara om att "Andreasson var inte beredd som han hade ansvar att vara".

Vilket skitsnack!


Alla objektiva experter som tagit ställning till det där överfallet anser att det skulle varit matchstraff.

Men inte pölsasupportrar inte. I deras ögon var det tydligen Andreason som mer eller mindre själv orsakade det hela.

Och att det var Andreasson som blev offret var bara en "tillfällighet". Han har varit så viktig för Luleå och därför blivit fult påhoppad gång på gång. En fiskrensbuse vevade helt provocerat utan att pucken var i närheten en klubba i ansiktet på Andreasson och slog ut tänder. Utan att domaren, två meter framför, reagerade; förlåt, jag missade det där blev det i efterhand. En annan riktigt fult fiskrensarbuse siktade in sig och leverade en axeltackling på Andreasson när han smög in som "tredje person".

Och nu "råkar" en pölsait sätta en riktig ful crosschecking där han med stor kraft trycker till Andreasson så att huvudet kastas bakåt medan kroppen kastas framåt och han når sargen med huvudet först; påhoppad 2-3 meter framför sarg, där det är förbjudet att göra det med hänsyn till den stora risken för riktigt svåra skador - de värsta vi känner inom hockey.

Men kan det ha varit medvetet? Nej, kvider pölsasupportrarna, nämnde pölsa är ju så snäll och gullig. Hade det gått illa och Andreasson brutit nacken, skulle det ha varit helt oväntat och närmast orsakat av Andreasson själ.

Igår var det t o m en Pölsa som hade osmaken att jämföra tacklingen på Söderström i slutskedet av matchen med tacklingen på Andreasson. Riktigt osmakligt och uselt: då undrar man om den som lyfter sådant överhuvudtaget vet något om hockey.

Sv: MOT PÖLSAN!
Sven.Savage: En neutral take är annars:
- när Shinnimin spelade i Växjö menade alla förutom Växjö-fansen att han var en fuskare.
- när Shinnimin spelar i Luleå menar alla förutom Luleå-fansen att han är en fuskare.

Om Shinnimin byter lag igen kommer inte dina försvarstal att åldras väl, fast då blir nog vinklingen att han alltid har varit en fuskare - förutom i Luleå där han mirakulöst nog tillfälligt skärpte till sig.

Den tydligaste försvarsmekanismen är att istället för att erkänna faktumet att Shinnimin är en fuskare och smutsig spelare, förflytta fokus till andra spelare med en slags whatsboutism. Spelar ingen roll om motståndare blir översatta för rena överfall - många Luleåfans verkar ändå försöka få situationerna till att handla om filmningar.

Shinnimin kommer alltid att vara synonym med fusk, det är så han kommer att bli ihågkommen inom svensk hockey. Luleå visste om det när de värvade honom, så klubben får ju stå sitt kast nu. Man får en bra spelare fullt kapabel att vinna SM-guld med laget, men man svärtar också ner klubbmärket rejält genom att ha honom i laget.

Det här är ju på intet sätt nytt eller ett dugg kontroversiella åsikter, men det hamnar naturligtvis mer i fokus när fuskaren deltar i finaler.

Sen håller jag med om att fokuset har blivit för stort på Shinnimin. Han älskar det och vill det, vilket han är helt öppen med, men det är inte värt det för någon supporter.

Sv: MOT PÖLSAN!
Har ibland skannat av vad som skrivs på Pölsasidan under andra tider och där är förstås en väldig fart men framför allt diskuterar man sitt eget lag och egna spelare.

Men nu, under slutspelet, har det regnat in kommentarer som bara är vidriga av hata-typ. Skulle kunna fylla sida upp och sidan ned med dessa för att illustrera vad jag pratar om. Men den som vill kan läsa pölsasidan och själv se. Jag kan bara tolka det som en masshysteri där vi hatar och hatar för att vi är en j-a hulliganpöbel typ.

Visst. Det finns vettigt folk med omdöme också. Men all den där skiten dominerar så pass att hela sidan under dessa matcher blir ett veritabelt träsk av mänsklig förnedring och hockeytyckande som för cykloper att verka objektiva.