1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Modo - Västerås 2019-11-13

« · 2004875 Till forumet


Sv: Modo - Västerås 2019-11-13
Tarasov: Nu var det en principiell diskussion, inte något specifikt fall. Fakta är att juniorverksamheten snudd på dog under Bäckman då en juniorback som slog en indianare var bänkad resten av matchen. Jag skrev verkligen inte att vi ska spela 100 juniorer per säsong, men jag tycker att vi borde kunna ha igång fler än 12 forwards och 6 backar. Skador kommer och ibland blir man ur form eller så utvecklas någon efter att ha fått förtroende.
Kommentera

Sv: Modo - Västerås 2019-11-13
Tarasov: Hur fan ska Öhman kunna bli bättre defensivt än Tommy E när han aldrig någonsin får en reell chans???? Öhman är en back som alltid kommer att spela lite svårare, för om han bara spelar enkelt så är han inte alls samma tillgång (som att be Foppa att sluta dribbla och bara spela sarg ut).
Öhman har under drygt en månad inte givits förtroendet så han kan spela ut.

Ja, vi kommer möjligen att skicka Norlinder till JVM och det är kanske Öhmans räddning.

Som sagt. Om vi roterat lite (vilket knappast gjort att vi legat sjua nu) så hade steget för Öhman varit mycket kortare.
Kommentera

Sv: Modo - Västerås 2019-11-13
J F K:
När det gäller Öhman så tänker jag mer på spelet utan puck än med, Hellkvist uppfattar jag som rätt förlåtande mot misstag med puck. Öhman går i nuläget inte för någon av de 4 när det gäller i spelet med puck.

När det gäller den principiella diskussionen håller jag med, men brukar räkna på 20 spelare och där har vi hittills haft Karlström plus backarna, vilket är 20% mer än så blir svårt såvida inte Näslund/Forsberg/Sedin x 2 kommer upp samtidigt.
Kommentera

Sv: Modo - Västerås 2019-11-13
Tarasov:

Fanns ju kritiska röster när vi släppte wernblom också. Men efter 10+ matcher så kan man inte hävda nått annat än att det var rätt.

Har inte övertygat trots att han fått spela i andrakedjan och mycket pp i Västervik.

Vårt lag har blivit starkare och inte svagare efter han lämnade.
Kommentera

Sv: Modo - Västerås 2019-11-13
Nattalika: Tror du det är läge för bra betyg en kväll det suger att vara Modoröv?
Kommentera

Sv: Modo - Västerås 2019-11-13
Nieminen: Tror fortfarande på vinst!
Kommentera

« · 2004875