Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Bad_Brett: När det gäller spelare så handlar det såklart väldigt mycket om hur de är som personer. Det som är väldigt tydligt är ju att det är svårt att generalisera (och trots det så gör vi det konstant). Döme togs emot med stora famnen trots att han inte var här särskilt länge. Kuusela tycks fortfarande vara drömförvärvet för många supportrar och han var väl inte ens här en halv säsong? Själv älskade jag Hinotes inställning och hur han kunde ta fighten med Chara trots att han visste att han skulle gå dyngspö!
Den bästa backen som jag sett i Modo-dress (Aucoin) körde extraträningar frivilligt med klubbens bästa juniorbackar. Horava var på sin tid tydligen lite av en pappa för många yngre spelare. För andra som Dick Axelsson eller Krizan var det nog snarare så att man drog en lättnadens suck när de åkte.
Jag tycker att det känns som om Modo med Näslunds ledarskap har börjat titta mycket mer på inställning, personlighet och ambition än vad man tidigare gjort. Det kanske låter konstigt i dessa tider då alla nyförvärv bedöms enligt eliteprospects och det som inte står där är bedöms irrelevant, men jag tror att det är oerhört viktigt att skapa en grupp där man stöttar varandra i motgång och där man sporrar varandra till att träna hårdare.