1150x200-modo-header2-kopiera.webp

Inlägg #1625257

Sv: RE-building the future 2014/2015
Arlansk: Du har väldigt svårt att acceptera att det finns några här som tror eller framförallt hoppas att DP ska kunna vara en skaplig 6e back iaf.
Förstår att du inte tror det och är väldigt negativ inställd till honom. Men jag tycker ändå det känns sundare att vänta å se om han klarar av att prestera än att kaskad spy galla över honom redan innan säsongen.

Tror alla här hellre hade sett att vi värvat en typ superback som är rightare. Men nu har vi redan börjat DP och dop finns det vissa här som hoppas han ska kunna förbättras. Och tror på honom och tycker att han ändå har vissa egenskaper som kan göra honom ok.
Dem finns det andra som gör sitt bästa för att övertyga oss andra om att han fan inte ens är DIV 1 klass.

På tal om ditt eviga frågande om JFK är Foppa så frågar jag igen. Är du Berka? ;-)
Kommentera

Svarskommentarer

Sv: RE-building the future 2014/2015

Monno:Folk får tro vad dom vill, men jag har inte hört ett enda argument till varför han skulle vara en bra värvning förutom från Foppa som säger att han varit skadad hela sin SHL-karriär och vi därför inte kan tillgodoräkna något av hans tidigare karriär. Trodde bättre om Foppa faktiskt. Tråkigt när en legend är sån.

Vill ni tro att han kan bli något så visst men om man inte ska diskutera utan vänta och se så blir det här diskussionforumet ganska dött men som jag förstått det så är det så ni haft det tidigare?

Ja, jag är Bekra.

Rytter: 

"De flesta som har en nykter syn förstår nog hur det ekonomiska läget i modo ser ut, och att man då behöver hitta dessa typer av spelare. Spelare som är billiga och lite av en chansning, men där man har förhoppning på utveckling så att man får en stabil ES spelare. Detta är ett absolut måste för att kunna ta in mer namnkunniga och dyrare spelare."

Tycker det är ganska pissigt att värva spelare som Dennis Persson i en taskig ekonomisk situation när man samtidigt skryter om sin juniorverksamhet. Men återigen kommer argumentet "han är billig" fram istället för något av Perssons kvalitéer. Du kanske inte heller har någon koll på vad i hans spel som ska vara en tillgång för Modo?

Vilka namnkunniga och dyra spelare har Modo värvat tack vare att man tog en billig chansning i Persson?

Kommentera