1150x200-modo-header2-kopiera.webp

MoDo Hockey

SHL · 525044 inlägg · 4121 ämnen

Inlägg: 1879477

Sv: Silly season
J F K: Vad jag vill säga är att det kan skilja från år till år, mycket beroende på externa parametrar. Visst kommer alla säga att Wernblom och Foppa var vinnare för de hatade att förlora. Det stämmer till stor del såklart, men det innebär inte att de ändå alltid vann eller var bäst när det gällde.

Jag hoppas att Sundlöv har känsla där. Många som underpresterade i år kan bli bra nästa, även om jag inte själv kan plocka fram en sådan lista. Vi behöver väl inte dra upp fler exempel än Ahlsenfelt, Ryno och Hersley?

Svarskommentarer

Sv: Silly season
J F K: Foppa var(ÄR) ju en vinnare av den enkla anledningen att han vann allt. Ja utom SM-Guld då. Men att man ens tog sig till final där var ju nog märkvärdigt.

På samma sätt är det svårt att kalla Näslund för en vinnare. Än om jag är rätt säker att han hatade att förlora och faktiskt var en av världens bästa i sin prime.
Svårt att sätta fingret på vad som var skillnaden, tror inte Markus ville vinna mindre. Men han hade en tendens att inte vinna, medans Peter fasiken vinner allt han håller på med.

Wernblom skulle då inte jag kalle för en vinnare. Snarare en psykopat. Werner kämpade och slet förvissa, och var mer eller mindre galen. Men vinnare vette katten.