Välkommen att skriva i Modos gästbok.
Trivselregler
För att mötesplatsen ska hålla hög kvalitet och ha en god stämning så har vi ett antal lättsamma regler som alla skribenter är bundna att följa. Den allmänna regeln är att sunt förnuft skall råda. Vi försöker dock hålla så högt i tak som möjligt. HS vision är att vara den bästa hockey-mötesplatsen i Sverige.
- Vänligen notera och respektera Hockeysnacks regler.
---------------------------------
- Regelbrott som personangrepp, olämpligt språkbruk (t.ex könsord) och hot är extra uppmärksammat.
- Att sprida elakartade rykten om spelare, ledare och skribenter är inte tillåtet.
- Gästboken är ingen plats för svenskpolitisk satir eller åsikter. Det är per definition en provokation mot medlemmar med annan ståndpunkt.
- Om en skribent skriver inlägg som bryter mot reglerna kommer denne att få en varning. Omedelbar avstängning, utan varning kan förekomma.
- Inlägg som inte tillför debatten något kan raderas. Inlägg som verkar ha till enda syfte att provocera eller håna raderas och kan innebära omedelbar avstängning.(Tänk på att svar till raderade inlägg kan komma att tas bort, även om de inte bryter mot reglerna.)
- Okynnesanmälningar av inlägg tillåts inte.
- Klagomål och ifrågasättanden om modereringen i gästböckerna skall inte förekomma på Hockeysnack och raderas omedelbart av tillgänglig moderator. Att bryta mot denna regel kan innebära avstängning från gästboken.
- Klagomål sker via mail, eller bubbla till moderator. Om en moderator kontaktar er via mail eller bubbla i fråga om regelöverträdelse har man skyldighet att svara. Svarar man inte kan man bli avstängd tills svar erhållits.
- Att som gäst utstuderat skenheligt skriva lismande inlägg i gästboken för att sedan visa sitt "rätta ansikte", genom att förlänga den mening man framförde, fast med motsatt innebörd, i annan gb. kan medföra avstängning i Modos gb., om inläggets innebörd bryter mot HS regler.
# Lokala regler kan förekomma i de olika gästböckerna. Gästböckerna kan således ha olika debattklimat. Anpassa dig till det. Är du "gäst" (annan klubbtillgivenhet) i gästboken, så acceptera och anpassa dig. En gäst klampar inte in och tar för sig som den vill i en annans hem.
Dom klubbar som klarar dessa krav idag är väl Modo, leksand, AIK och viss mån löven och ssk, klubbar som vita hästen, Almtuna, pantern mfl kommer aldrig någonsin utan en eurojackpot vinst klara av att bygga Arenor som klarar dessa krav man vill ha, vilket per automatik kommer döda hela allsvenskan.
Shl vill inte stänga dörren helt mellan allsvenskan eftersom man vill ha mandat att kunna plocka russinen ur den allsvensk kakan varje år, men man vill samtidigt begränsa så bara ”Dom exklusivaste klubbarna kan ha tillträde”
Jag är sjukt tacksam över att Modo har allt som krävs för att ”kvalificera sig som shl lag” men det skjuter ju samtidigt dom klubbar som inte har eller kommer att kunna skaffa det duktigt i sank med ett sådant förslag.
Vad fan har arena kapacitet och ”viss standard” men hockeyn som sport att göra?!, det kan ju inte bli mer genuint när tex Mora tar steget upp med FM Mattsson arena som liknar en gammal klassisk hockeylada med dålig sikt, ljummet kaffe ur frigolitmugg och bra drag på läktarna, det är ju det som är charmen och som ger alla ”mindre” klubbar hopp att orka fortsätta kämpa trots smal ekonomi!
Nä dom där nötterna skulle man vilja ”dra på en smäääll” som en viss grabb sade en gång