Skellefteå AIK

SHL · 16006 inlägg · 301 ämnen

Säsongen 16/17


Sv: Säsongen 16/17
Visst var det tråkigt att Cumiskey inte kunde bli kvitt sin skada och komma i speldugligt skick. Väldigt tråkigt för honom och för oss.

Men den enes död... nu öppnar det såklart upp för en annan back utifrån att få chansen att uppleva höjdpunkten i sin karriär, att dra på sig Skellefteå AIKs fina tröja. Få förunnat!

Enligt stensäkra källor är det nu en ny back på väg in. Källan är hockeyguden himself. Först uppenbarade han sig mitt i centrum vid parkbron, "misströsta inte" tolkar jag hans medelande som. Sedan rörde han sig söder ut mot Klutmark, alltså halvvägs till flygplatsen.

Snart landar frälsaren.

SKELLEFTEÅ AIK HALLELUJA!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Har du hört något eller är du bara extra spirituell i kväll?

Sv: Säsongen 16/17
{7603}:

Jag har inte hört någonting, men kolla på bilderna själv och dra dina slutsatser :-)

Sv: Säsongen 16/17
lifesson:

Att frukta Qatar är ungefär lika rationellt som att rösts på Trump.

Såg du Västnytt? Från uterinken i Fritsla. Helt jävla otroligt. Har de vart här inne och tjuvläst nåt och sen sytt ihop nåt reportage eller? Men då får jag tillägga: "den klarar 10 plusgrader"... konstfruset, fusk! :-)

Sv: Säsongen 16/17
Sverige e fantastiskt👍👍🏿 hade gärna bott norrut på vintern om det varit möjligt men somrarna i Bohuslän byter jag inte ut mot allt smör i Småland!

Mike.F

Sv: Säsongen 16/17
Mike.F:
Det är sommartid norr är som bäst men det har de inte fattat söderut ;)

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Kollade på Västnytt på svt play nu. Ja där ser du. Klart de varit inne här och läst. Ryktet om dina vinklade texter går såklart. Nja konstfruset är det rätta att ha såklart. Men det finns ett antal eldsjälar som är ute med vattenslangen både här och där så fort det blir lite minusgrader. Bära eller brista.

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
hahahaha ;) Sorry...

Sv: Säsongen 16/17
Tarasov: saltstänk,nyrökt makrill å en kall på bryggan kan ej slås av gölen på baksidan trots löjrom å annat gott som ni har där oppe;) men jag åker gärna dit och cyklar mtb på sommaren mm mm! Som sagt Svea rike e fantastiskt!!

Mike.F

Sv: Säsongen 16/17
Mike.F:

Folk är trevliga i Jöttä-borrj utan de tråkiga symptomen med arrogans och näsan-upp-i-vädret likt i huvudstan. Bohus är grymt nice på sommarn, men det är tyvärr för lite mygg för att jag ska trivas fullt ut. Vintern här är däremot inget vidare, regn, grått, ingen snö, ingen is. Nog finns det nåra indijaner, men 99% av dessa är medgångs.

Sv: Säsongen 16/17
Väldigt trevlig stämning här inne förresten, hoppas alla får en bra helg!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Nä nu är du ute å cyklar igen. 99 % var en överdrift med runt 98 %

Sv: Säsongen 16/17
lifesson:

Okej ber om ursäkt då. Det finns indijaner i Jöttä-borrj, men endast 98% av dem är medgångs :-)

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Haha. Din mattematik är bakvänd

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Håller med dig. Jag saknar också myggen här nere. Har gjort så sedan jag var ute på en fjällvandring runt Sylarna. Det var rent bedrövligt vad mycket mygg det var. Det gjorde kvällarna när vi slått upp tälten satte oss att grilla helt underbara.

Sv: Säsongen 16/17
Victor "hackspetten från Kusmark" Arvidsson knallar in ett hattrick i NHL, och går då upp på tredjeplats i svenskligan i mål. Kul om han skulle vinna den. Vilken sniper han är Arvidsson, och han har även imponerande +15 i plusminus. Skellefteå AIK halleluja!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Han gjorde ett riktigt snyggt mål i veckan, glömde tyvärr länka:( ....miss av mig! I ett ev OS skulle han kunna vara en bra lekkamrat till Bäckis

Sv: Säsongen 16/17
Ja Arvidsson känns som en raket.

Börje spam. Vore jag Qatarfan skulle jag bli minst sagt förbannad om någon satt och postade oväsentligheter till den grad boken blir oläslig.
Måste finnas många qatarer som gett upp och lämnat HS när de för miljonte gången gått in för att ev läsa något intressant och mötts av -Vancouver trycker på nu och leder skottstatistiken...
Vill han klättra i inläggsligan eller är han bara sinnes?
Ett minimum av anständighet vore att skapa en matchtråd för Canucks-Buffalo isf för att utan självkritik ockupera huvudtråden.

Varit risig några dagar så jag har mest bara läst och njutit av den höga nivån här inne.
Qatars enorma problem verkar också lugnade.
Dessutom får stoppdatumet 15 februari mig avvaktande.

Match imorrn och förutom Burström bör Axel varvat upp hyfsat nu tycker jag. Tror han tillhör de med lång startsträcka.
Förhoppningsvis är det bara Möller som saknas nu.

Tycker Lindgren antytt en hel del och en viss besvikelse nu om han inte levererar.
Helt okänd oprövad är jag skeptisk till även om det kan funka chansa också om man kan bryta i april. Då är ingen större skada skedd.

Sv: Säsongen 16/17
Ja där ser man. Jag tolkade hockeygudarnas väderfenomen rätt, och storspelarfrälsarbacken har nu anlänt, halleluja!

Mark Katic, en kanadick som lirat i Kroatien. Spelskicklig, bra på rören. Kan det sluta på något annat sätt än guld nu? Näe jag tror inte det. Det ska banne mig bli guld igen!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Jag är försiktigt positiv. Har läst runt och det råder lite delade meningar.
Jag var i ärlighetens namn skeptisk till någon okänd oprövad.
Visst få har hört talas om killen men det är ju ingen heldoldis.
Oprövad är han inte heller jag tänkte då någon från AHL som aldrig varit över Atlanten typ.
Tror inte han kommer dominera men funkar han bra i gruppen och bidrar på isen är det lyckat.
Skulle det bli fiasko på något sätt är ingen större skada skedd med tanke på det korta kontraktet.
Jag tror dessutom mer på en back som passar in i spelet än en polis som knappt hinner med.
Någon måtta får det dock vara och här tänker jag Alm måste och kommer kliva fram.
Det måste ju bara finnas mer där.
Lindgren är ju inte alls blyg heller och Djuse överraskar ofta fysiskt.
Sedan om vi lyckas vara mer i anfallszon är problemet löst.

Till sist inte många timmar kvar innan stoppet.
Lasse J brukade väl alltid slå fast när det var färdigköpt. Hittar ingenstans att Lindgren säger så idag.
Ett troll? som härjar på norran har ju babblat om Pesonen en tid. Ja vad ska man tro?
Möller är väl osäker och blir mer en bonus så vore nog bra med en forward till.

Sv: Säsongen 16/17
{7603}:

han har det inte lätt n Börje.

Flensis får kicken efter helt värdelösa värvningar. Skuggan får kicken uppåt och blir bossen efter bottenresultat på varenda grej han gett sig in på. Köpelaget harvar verkligen i bottenskiktet och lär missa slutspel med ytterligare ett stort minusresultat som följd då... Ja då ska Börje klaga över dynastiernas dynastiförenings nyförvärv som hockeygudarna avslöjade för flera dagar sedan.

Ja Mark är ingen sargutdunkarspecialist eller 0-0-fantast likt Qatars värdelösa backar... nej... men varför ska Börje och de andra Qatarhjonen ens bry sig? Slamkrypare ska rikta in sina jämlikar, i botten, i dyn, vi som ligger flera miljoner framför i näringskedjan, vi ser bara till att vi inte trampar på något av dessa smutsiga smitthärdar vilkas existens i folkmun kallas för Qatar.

Välkommen till karriärens höjdpunkt Mark! En till back utöver Djuse ej ur egna led då, bara 7 av 9 ur egna led... köpelag? hihihihi!

Sv: Säsongen 16/17
{7603}:

Ja vad ska man säga? Förutom att det är ekonomer som kan sitt yrke, analyserar djupt och drar rätt slutsatser.

"– Företag låter sig inspireras av idrotten när det kommer till lagarbete och ledarskap. Sportklubbarna borde inspireras av företagen när det gäller ordning och reda i ekonomin och att bygga upp överskott för framtida behov säger Esterling i intervjun.

I rapporten pekar Esterling och Bergsten på Skellefteå AIK som ett skolboksexempel på att kombinationen sport och företagande kan fungera.

– Klubben har god ekonomi, når topplaceringar samtidigt som man satsar på ungdomshockey och får upp egna spelare. Därmed tar man även ett samhällsansvar, säger Esterling."

Jag skulle vilja lägga till den här religiösa aspekten också. Man blidkar hockeygudarna genom offer å slit och kämpar envetet mot mörkerkrafterna. Att det är en förening som är bäst på det mesta, även ekonomin, där råder det väl inga tvivel?

Undrar vad ekonomerna tycker om Brynäs ekonomi och om att köpa in Gnomström för 200 papp i månaden i detta läge?

Låt dom fundera!

Sv: Säsongen 16/17
Arvidsson utnämns till veckans spelare av spelarfacket. Skellefteås egen supersniper!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Tycker du att Cumiskey var en bättre investering. Ni har ju gjort en vana att värva skadade spelare så att sitta och vara spydig kanske inte riktigt känns genuint genomtänkt...

Sv: Säsongen 16/17
Zappaholic:

Cumiskey var en chansning som inte gick hem. En liten lyx man kan ta sig när man är överlägset Sverigeledande inom hockeyklubbsekonomi. Är man däremot och balanserar vid ruinens brant så tycker då jag att det vore klokt att låta bli att köpa in Gnomström för 200 papp månaden, köpa in Mannberg, skriva fast Bertilsson på ett treårs, låta Bulan Bob vara där och förstöra, låta David Råttio akta sig för puckarna osv.

Men man kan såklart tycka olika. Jag säger som jag brukar göra, vi får vänta och se och sen utvärdera efter säsongen. Undrar hur det kommer att gå ekonomiskt för våra två lag? Ni har ju 2 miljoner back kvar till tappad elitlicens... säg att ni går back 2.5 miljoner, då är det ju så att ni hade klarar er undan tvångsdegradering ifall ni fimpat Gnomström!

Sv: Säsongen 16/17
Det här med lönetak känns inte som rätt idé tycker jag. Jag skulle istället vilja se ett köpetak. Alla lag måste ställa upp med minst 10 spelare från den egna kommunen. Det och sen utvisning på 5 sargut och utvisning på 5 icing och utvisning på 5 lobb ut. Undrar hur det skulle gå för Qatar då?

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Ritola var ju en annan billig värvning. Skadad när han kom och sen bölade han ur sig ett kontrakt...

Så nej, att sitta och gnälla över andra lags värvningar när ni själva har Cumiskey och Ritola på ert konto, känns väl lite sådär om du ska vara ärlig.

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Gåvotak vore nåt. Sätt stopp på kommunernas pengaflöde in i lag. Skulle bli jobbigt för lag som Växjö och SAIK.

Sv: Säsongen 16/17
Zappaholic:

Ritola blev en riktigt bra bang for the buck, korrekt. Först signade han när han var osexig på marknaden, skadad och försäkrad. Sen kom han tillbaka och spelade så pass bra att han blev uttagen till VM, i ett lag som gick till final, låååångy under hans marknadsmässiga lön. Sådana beslut bidrar såklart till att dynastiernas dynastiförening fått överlägset bäst ekonomi i hela serien. Sen fyller vi på med ett gäng oslipade juniordiamanter och prenumererar på SM -final. YES Skellefteå AIK HALLELUJA

Sv: Säsongen 16/17
Zappaholic:

Gåvotak? Sponsring från Skellefteå Kraft menar du? Jag tycker att vi, Växjö, Hamstern, Percy Nilegård, den där galne Örebroarn och alla andra som bidrar ekonomiskt får göra som de vill med sina pengar.

Jag förstår att du letar efter sätt att sätta käppar i hjulet på dynastiernas dynastiförening. Kanske ge Gnomström och Mannberg 5 bonusstraffar i varje duell mot oss? Jag lovar ni skulle få smisk ändå. Vi är hockeyns Lucky Luke

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Vilka äger Skellefteå Kraft då??
Privat person??
Detta "case" har Du redan förlorat, ta ett nytt!!!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Helt rätt att PRIVAT personer får göra vad dom vill med sina pengar!!
Håll isär privata bidrag och kommunala bidrag så blir det rätt!!

Sv: Säsongen 16/17
Kvällens tröst vid förlust att Örebro tar poäng i sin streckstrid där Qatar finns.

Kvällens typiska är väl att LHC är bleka och förlorar mot Qatar. Har det på att LHC är som Växjö att dom ger bor poäng i massor till Qatar av dunkla skäl.

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Du får gärna sitta och förneka kommunal doping om du vill. Alla andra begriper...

Sv: Säsongen 16/17
{7943}:

Skellefteå Kommun äger Skellefteå Kraft. Skellefteå är en demokrati, vi får väl göra vad vi vill med våra pengar?

På samma sätt får ni göra vad no vill med era. Ni kan ju bjuda in lite kisskonstnärer och urinera på operascenen för era pengar, upp till er.

Vi är bäst på klubbekonomi. Det är inte direkt ni, men ni är ena hejare på kisskonst

Sv: Säsongen 16/17
Zappaholic:

Djurgårn fick spela i Globen som tar 16000. Frölunda i Scandinavium som tar 12000. De fick sen tunnelbana och spårvagn fram till arenan. De får en massa sponsring av en massa företag som verkar i regionerna, vi har inte riktigt samma näringsliv.

Men vi gnäller inte. Vi är nöjda. Det kunde ju vara värre. Brynäs fick Mannberg och en hotad elitlicens. Löven fick kisskonst och tampas i botten av allsvenskan

Sv: Säsongen 16/17
Tycker vi spelar riktigt bra ikväll. Av tradition brukar vi ha problem efter uppehåll, men nu så ser det stundoms ut som nonstop PP. Det som saknas är väl den där sista passen, kriget in på kassen, skott i krysset ist för över ribban.

Kul som fan att ha Burström tillbax. Vilken back!

Det negativa är väl backpar Alm Berglund som har stora problem hemåt. Minst sagt misslyckat positionsspel, har släppt 3 frilägen helt gratis.

Trummar vi på och sätter lite tryck emot kassen tror jag det här rinner iväg med en 3-4 mål.

Sv: Säsongen 16/17
Jävlar vilken bonnröta Örebro har. 60 minuter sargut, stolpskott, 5 klubbor i fejjan ostraffat, mål en hundradel efter att klockan ringer

Sv: Säsongen 16/17
Väldigt rättvis bortaseger tillslut. Jocke = Gud, Burström = prins, Djuse = general.

Synd att vi inte plockar 3, men ändå kul att Örebro får en poäng till skänks. Ifall de knäcker Qatar nu är de ju bara en poäng bakom Qatar! Rafflande! Även Djurgårn å Leksand roffar ju åt sig poäng, glädjande

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Ja Burström var bra redan i första matchen.
Mycket var bra men det var som om man ville ge Örebro en pinne.
Trevliga resultat i övrigt är väl bara DIF som tvärnitat och verkar vara lika semestersugna som Qatar.

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:
Mycket "vi" snack på en som inte bor där!!
Jag vet bra mycket mer om det idrottsliga "klimatet" som råder i Skellefteå och det ska Du veta, det "klimatet" har inget med en demokrati att göra, men att säga det till dig som alla redan vet är egentligen bara slöseri med energi men att göra som Du vill jag ska göra och skicka ett Pm till dig för att jag förstör dina "case" Du har här inne gör jag inte!!

Klart som f*n att SKAIK är bäst på klubbekonomi, ingen annan får ta del av kommunens pengar, knappt ens den kommunala vården!! Och andra minst andra klubbar, nu är som tur är dessa uppgifter till allmänhetens beskådning och inte en Du kan snacka bort det.. Även om Du är den som skulle lyckas bäst med det!!
Vad gällande "vår" ekonomi så är det i balans, men att jämföra Umeå och Skellefteå när det gäller storleken på det idrottsliga är som att jämföra stor Stockholm och Överkalix, det går liksom inte..

Ska bli sjukt intressant hur det nu ska gå nästa år när Skellefteå skall stå värd för SM-veckan!!
Vilka vårdinrättningar läggs ner, vilka sjukhusavdelningar som måste flyttas till Umeå på grund av det?!
Men det kan ju Du ta med ro där nere du bor, personligen ska jag beskåda det med att jobba på Klutmarks Motorstadion..

Ps. Och Du lägg ner det där "kiss" snacket va!!
Höj dig ett par snäpp som jag vet att Du kan.. Ds.

Sv: Säsongen 16/17
{7943}:

Att nämna dynastiernas dynastiförening och IF Björklöven Umeå Lynx i samma stycke när ämnesområdet ekonomi avhandlas känns ju… intressant!

Inte ett dugg konstigt att röbäckstattarna blir avis, det är befogat! Vi blir däremot inte avis på hur de spenderar sina kommunpengar, de där finkulturella yttringarna är inte för oss helt enkelt.

Det gröna på lövens tröjor symboliserar björkarna på sommaren, björkarnas stad. Det gula symboliserar… ja ni vet, finkulturens stad! Hiihihi!

Sv: Säsongen 16/17
Noterar att Börje skriver att Djurgårn inte har råd att spela i Globen. Ja, det är dyrt att hyra globen. Men om arenan var full varje match, och ifall näringslivet ställde upp för sitt lag... i Sveriges huvudstad med 1.4 miljoner kontra Skellefteås 70 000... då tror jag nog att Djurgården hade haft bäst ekonomi och mest pengar att spendera i hela ligan?

6-7000 pers i Globen, då är arenan inte ens halvfull. Då blir det dålig ekonomi, och byta till hovet. Det är inte de ekonomiska förutsättningarna som saknas, utan de är klart bäst i landet. Det är intresset som saknas.

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Din analys imponerar inte, knappt mellanstadienivå.
Men det var väl inte syftet heller, eller hur?

Sv: Säsongen 16/17
KulaShaker:

Vilken djupsinnig analys menar du? Den om kisskonsten eller arenan?

Sv: Säsongen 16/17
{7804}: Syftade ju naturligtvis till ditt närmst föregående epos. Din liknelse vad gäller den gula färgen i klubbemblemet lämnar jag därhän.

Sv: Säsongen 16/17
KulaShaker:

okej, då ska du få ett mer utförligt svar, för nu är jag på humör.

Skellefteå omsatte i den senaste rapporten jag tittade på 123 miljoner kronor, vilket inte är i toppen. Samtidigt fick man en sponsring av Skellefteå Kraft, ett kommunalt ägt vattenkraftsproducerande miljömärkt bolag, på 4.8 miljoner. Plus att man fick 1.2 miljoner för Arenanamnet. Där hade man kanske kunna döpa om sig till Läkerol, Cloetta, Kööp, SAAB; Volvo eller nåt annat, men låt oss säga att vi fick 6 miljoner i sponsring då.

6 miljoner av 123 miljoner är drygt 5% av omsättningen. Det är betydligt mindre än KHL-uthyrningarna samt NHL-pengarna vi dragit in de senaste åren. Men okej, 6 miljoner eller 5% av omsättningen.

Vi spelar då i Skellefteå Kraft Arena, i en stad med 30 000 invånare i en kommun med 70 000 invånare, med en stor privat näringslivsaktör i Boliden som också sponsrar oss. Det finns ett stort kommunalägt bolag i Skellefteå Kraft men i övrigt finns det ganska små privata aktörer.

Då sitter det alltså personer i storstäderna och häver ur sig: kommunal doping! Detta lag från vischan fick 5% av sin omsättning i stöd av ett kommunalt bolag i en kommunal demokrati där befolkningen vill stödja bygdens stolthet som är hockeylaget!

Alltså igen, Stockholm har ett enda lag i den högsta serien, Djurgården. Staden har en arena som tar 16 000 åskådare, men de var tvungna att byta eftersom den inte ens var halvfull, som tur hade de två stora arenor. Staden har 1.4 miljoner, alltså 20 gånger större än Skellefteå, och näringslivet där skulle såklart sopa mattan med samtliga aktörer från hela norrland även om vi hade bara hade ett lag från dalälven och upp.

Näe kommunal doping, de fick 5% mer än vi i våran stad med 1.4 miljoner med en fin arena som tar 16 000 vilket då är ca 3 gånger mer än Skellefteå Kraft.

Om vi då sätter in det i ett internationellt perspektiv... Madrid har 6 miljoner invånare, fast flera lag såklart i högstaligan i La Liga, och Santiago Bernabue tar 81 000.

Ponera att Real Madrid nu fick värsta utbrottet på ett annat lag i La Liga som plötsligt blev bra. Kommunal doping skrek de, efter att det laget fick 5% av sin omsättning i kommunal sponsring. I en stad med då 20 gånger mindre invånare, dvs ca 300 000 invånare, med en arena som var 3 gånger mindre dvs ca 25 000 åskådare. Det skulle väl vara typ Villareal. Tänk om nu Real skulle få ett utbrott, Villareal, de jävlarna!

För mig skulle det vara lite surrealistiskt faktiskt! Om det nu vore så att Real var tvungna att flytta från Santiago Bernabeu till en sunkig arena som bara tog 30 000 för annars blev det för dyrt då deras riktiga arena inte ens var halvfull, och sen började de klaga mer högljutt om Villareals sponsring från ett kommunalt bolag på 5% av deras omsättning, då skulle jag säga samma sak som jag säger om vårt exempel med Skellefteå Kraft:

hihihihihi!

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:

"samtidigt fick man en sponsring av Skellefteå Kraft, ett kommunalt ägt vattenkraftsproducerande miljömärkt bolag"

Jo vattenkraft är ju väldigt miljövänligt, bygga dammar och höja vattennivån, förstöra gamla lekbottnar för fiskar, sedan de nya lekbottnarna blir förstörda av att man reglerar vattennivån upp och ner, förhindra fiskvandringar, använda turbinen som köttkvarn för utvandrande fisk osv. Fråga Älvräddarna om dom tycker att vattenkraft är miljövänligt.

Sv: Säsongen 16/17
Rytter:

Nu kan jag ha fel men har för mig att Skellefteå Kraft är miljömärkt faktiskt? Hur man än räknar är det då mer miljövänligt än fossila bränslen, mer hållbart än kärnkraft och det luktar godare än pappersmassaverk :-)

Sv: Säsongen 16/17
{7804}:

Miljömärkning typ svanen tror jag inte vattenkraften får, utan den kan få en märkning som ett bra "miljöval" men det är inget annat än ett skämt, visst den är förnyelsebar och släpper inte ut koldioxid. Men den ger en väldigt stor påverkan på miljön och de arter som lever i älvar och åar.

« · 1798117 · »