Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Redigerad kommentar
Smokey: Skulle alla spelare tänka "Lanny McDonald" så skulle definitivt mycket vara vunnet.
Det är för få spelare som tänker på yttre attribut överhuvudtaget numera. Jag längtar till den dagen någon målvakt får för sig att återinföra de gamla Cooper-hjälmarna igen. Tänk Hasek och Osgood. Jag vill se Marco Bührer i TIK nästa säsong enbart av den anledningen.
Frella: Jag kan inte förstå att Backlund ens kommer på tal här. Det är dit jag vill komma. Han är slut här.
Modig eller Läck hellre? Ja självklart.
Johnny Bravo: Det kan man ju fråga sig. Det vi inte vet är väl om det var krav från Pitkämäki eller en groda av Tarvainen/Linkan. Men då alla finnar har två år så kan man väl anta hur det ligger till.
Tim Sandberg från Djurgården/Sundsvall är väl ett annat namn som känns klart spännande. Verkar dessutom skadebenägen så passar ju vår profil ganska bra. Kan Ridderwall vara aktuell igen efter ett rejält floppår?
Redigerad kommentar
Olle: Flyttar målvaktsspekulationer till den här tråden även om det handlar om årets Silly.
Vilka målvakter kan tänkas komma ut på marknaden? Fasth och Backlund lär väl kunna sättas upp som troliga kandidater. PW en annan. Med tanke på att vi har Pitkämäki på kontrakt misstänker jag lite att vi kommer försöka knyta upp en ung lovande keeper som kan utmana och ta förstaspaden till nästa säsong. Vad finns där ute förutom PW och Almtunas Hellberg? Ahlsenfelt i Växjö?
Redigerad kommentar